Po prezidento rinkimų pirmo turo tuometinė Seimo narė Ingrida Šimonytė šventė netausodama jėgų, mat apklausos žadėjo pergalę. Tuomet niekas nebūtų patikėjęs, kad po 3 metų jos reitingai tėkšis į neregėtas žemumas ir ji bus nemėgstamiausių politikų penketuke. Buvę premjerai dėl to kaltina I. Šimonytės bendravimo būdą, tačiau psichologas Gediminas Navaitis mano, kad žmonės tiesiog ieško ką apkaltinti dėl savo nesaugumo jausmo.
Prastų reitingų ir neigiamo žmonių nusistatymo nepavyko pataisyti net ir dosniu biudžetu. Konservatoriai žada užlieti žmones kompensacijomis ir didesnėmis algomis, tačiau supykę rinkėjai iš naujo pamilti I. Šimonytės nebenori.
„Anksčiau labiau patiko. Kažkaip suprastėjo mano akyse“, – žurnalistams sakė gatvėje pakalbinta mergina.
„Parazitė!“, – žurnalistams savo nuomonę išrėkė viena vilnietė.
Kaltina bendravimo būdą
Premjero kėdėje taip pat sėdėję politikai įvardijo pagrindinę I. Šimonytei iš tautos skrendančių keiksmų priežastį – jos bendravimo būdą.
„Didžiulė arogancija, nesiskaitymas nei su žmonėmis, nei su partneriais“, – sakė Saulius Skvernelis.
„Negalima kalbėti tai, kad išsirinkot ketveriems metams, tai dabar kentėkit. Netgi tokią frazę, manau, žmonės užfiksavo“, – antrino Algirdas Butkevičius.
Anot apžvalgininko Andriaus Užkalnio, I. Šimonytė negali būti tokia, kaip į globėjos vaidmenį įsijautusi Vilija Blinkevičiūtė.
„Maždaug – viskuo pasirūpinsim, va tau, vaikeli, žindukas, tu tik neverk, viskas bus gerai. Ingridos Šimonytės tiesiog ne tas charakterio tipas“, – kalbėjo apžvalgininkas.
I. Šimonytė nevynioja žodžių į vatą ne tik sakydama savo nuomonę žmonėms, bet ir statydama į vietą oponentus. Tačiau premjerės humorą ir ironiją supranta ne visi, tad kartais jai tenka ir atsiprašyti, kad buvo ne taip suprasta.
„Ji toks žmogus. Ji turi labai daug ironijos, yra intelektuali, apsiskaičiusi, ir pataikavimas rinkėjui galbūt nedera su jos orumu“, – sakė Mykolo Romerio universiteto politologas V. Dumbliauskas.
Įžvelgia nuovargį
Premjerė ne tik dėl charakterio mėtosi aštriais pasisakymais ar įsivelia į žodines dvikovas. Aplinkiniai įžvelgia ir nuovargį.
„Ji yra pati pasakiusi, kad pradėjo šlubuoti sveikata. Neeilinė, žiauri įtampa. Ne bet koks žmogus gali atlaikyti“, – kalbėjo politologas.
„Šiuo metu ji yra tikrai labai įsitempusi ir emocionali. Priėmus biudžetą būtų labai sveika 10 dienų išvažiuoti, išjungti visus telefonus, pasiimti mėgstamas knygas“, – patarė buvęs premjeras A. Butkevičius.
Pati I. Šimonytė yra ne kartą pabrėžusi, kad jai visų svarbiausia – Lietuva, jos ekonomika ir žmonių gerovė, o reitingai yra tik nekomentuojama detalė.
„Aš nemanau, kad Ingrida Šimonytė labai graužiasi dėl tų reitingų. Ji yra ne kartą sakiusi, kad į politiką nuėjo ne dėl populiarumo“, – kalbėjo A. Užkalnis.
Bet kodėl I. Šimonytė tautos akyse staiga tapo tarsi visų užgriuvusių bėdų sinonimu? Todėl, kad žmonių akyse dėl visų nelaimių ir ekonominių kataklizmų kačiausi būna tuo metu valdantys politikai.
„Nemenkai daliai visuomenės reikia atpirkimo ožio. Tai dažniausiai yra žmogus, kurį mes galime apkaltinti dėl savo nesaugumo, pykčio, kitų jausmų ir tiesiog tam žmogui priskirti, kad jis yra kaltininkas“, – aiškino psichologas Gediminas Navaitis.
Yra kam dar blogiau
Tiesa, premjerei ne viskas taip blogai, nes yra kam dar blogiau. Pavyzdžiui, konservatorių partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui, kurį nepalankiai vertina net 8 iš 10 apklaustųjų.
„Jis kai kada bando iškelti save aukščiau už Lietuvos Respublikos prezidentą, bet atsiminkime, kad daugelis žmonių visada prezidentūrą vertina teigiamai“, – sakė A. Butkevičius.
O absoliutus I. Šimonytės komandos nepopuliarumo antirekordas priklauso visada daug besišypsančiai ir pokyčius po pokyčių tautai žadėjusiai ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei. Ja nepasitiki net 82 procentai apklaustųjų.
„Jeigu norėčiau visiems įtikti, tai tikriausiai dirbčiau kitą darbą. O tie, kas pasirinko politikos kelią, supranta, kad visiems neįtiksi“, – komentavo pati ministrė.