Rumunė daugelį metų trobos durims paremti naudojo milijono eurų vertės gintaro gabalą

Vyresnio amžiaus moters namuose Rumunijoje buvo rastas vienas didžiausių pasaulyje žinomų gintaro grynuolių, kurio vertė siekia apie 1 mln. eurų. Moteris, radusi 3,5 kilogramo sveriantį akmenį upelio dugne Kolčio kaime, esančiame Rumunijos pietryčiuose, dešimtmečius jį naudojo kaip paprastą durų ramstį ir niekas nesuvokė jo vertės, net į jos namus įsilaužę vagys, pranešė vietos žiniasklaida. Šią informaciją „El Pais“ patvirtino Buzau provincijos muziejaus, kuriame šiuo metu saugoma brangi iškasena, direktorius Danielis Costache‘as.

Neįprasta fosilinė derva patraukė namo savininkės, kuri mirė praėjus keleriems metams po komunistinės diktatūros žlugimo 1989 m., giminaičio dėmesį. Paveldėjęs tai, ką iš pradžių laikė tik akmeniu, jis atidžiau apžiūrėjo gintaro gabalėlį ir padarė išvadą, kad tai gali būti itin vertingas akmuo. Ir jis buvo teisus. Jis pardavė unikalų radinį Rumunijos valstybei, kuri nedelsdama pripažino jį nacionaline vertybe, skelbia portalas „El Pais“.

Itin reikšmingas atradimas

Rumunijos valdžios institucijos perdavė grynuolį Krokuvos (Lenkija) istorijos muziejaus, kuriame yra pusbrangių akmenų tyrimo skyrius, specialistams. Lenkijos ekspertai iš karto patvirtino gintaro akmens autentiškumą ir apskaičiavo, kad jam gali būti nuo 38,5 iki 70 mln. metų.

„Jo atradimas turi didelę reikšmę tiek moksliniu, tiek muziejiniu lygmeniu“, – aiškina D. Costache‘as, kurio manymu, jo vertė yra nepamatuojama.

Ekspertas teigia, kad tai vienas didžiausių eksponatų pasaulyje ir didžiausias tokio tipo radinys.

Savininkės šeimos nariai taip pat pasakojo, kad senolė buvo tapusi įsilaužimo auka, per kurį buvo pavogti tik keli nedidelės vertės auksiniai papuošalai, o gintaro grynuolis buvo visiškai ignoruojamas.

„Karštligiškai ieškodami vertingų daiktų, jie nepastebėjo tikrojo lobio, kuris buvo prieš jų akis“, – sakė jie.

Močiutė akmenį naudojo buityje, laikydavo juo priremti atvertas trobos duris.

Vietovėje gausu gintaro

Rumunija yra viena iš didžiausius gintaro telkinius turinčių šalių, o Buzau apskritis yra vietovė, kurioje gausu šio pusbrangio akmens. Dėl šalies telkinių ypatumų geologas Oskaras Helmas juos pavadino „rumanitu“, dar žinomu kaip „Buzau gintaras“.

Regione yra gamtos draustinis, kuriame aptikta įvairių gintaro grynuolių, turinčių didelę vertę tiek dėl kokybės, tiek dėl daugiau kaip 160 vyraujančių tamsių spalvų atspalvių – nuo raudonos iki juodos. Kai kuriuose iš jų gausu iškastinių arachnidų, vabalų, musių, vėžiagyvių, roplių, paukščių plunksnų, gyvūnų plaukų ir kt. liekanų. Be to, saugomoje teritorijoje yra senoji Strambos gintaro kasykl, tačiau komunistinis režimas ją uždarė, nes laikė nepelninga.

www.tv3.lt

Site Footer