„Liko ne savaitės, o dienos“ – blogėja strateginio Ukrainos miesto padėtis

JAV Karo studijų institutas įžvelgia, kad artimiausiomis dienomis Rusijos pajėgos gali užgrobti Lysyčanską, vieną pagrindinių savo taikinių Rytų Ukrainoje.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

09:07 | Derybose tarp Ukrainos ir Rusijos Vokietija kol kas deda tašką – dėl to kaltina Putiną

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nemato perspektyvų taikos deryboms tarp Ukrainos ir Rusijos Federacijos. Jis patikslino, kad to priežastis – Rusijos prezidento Vladimiro Putino pozicija.

Kaip rašo Vokietijos leidinys „Deutschlandfunk“, O. Scholzas mano, kad derybos tebėra tolimoje perspektyvoje. Anot jo, Vokietija prisiims atsakomybę ir plės savo buvimą Baltijos regione, siekdama „apsaugoti kiekvieną Aljanso teritorijos kvadratinį metrą“ dėl dabartinės politinės krizės.

Vokietijos kancleris atkreipė dėmesį, kad saugumas yra svarbiausias dalykas, kurį valstybė turi užtikrinti savo piliečiams. Be to, politikas teigė, kad Kremlius prieš ukrainiečius kariauja negailestingai, todėl Ukraina sulauks finansinės, ekonominės, humanitarinės, politinės ir karinės pagalbos.

08:42 | Ukraina prarado dar dvi gyvenvietes

Rusų pajėgos užėmė dar dvi gyvenvietes Luhansko srityje – Loskutovką ir Raj-Oleksandrivką, esančias netoli Lysyčansko ir Sjevjerodonecko. Be to, rusai neapleido planų perimti greitkelio Lysyčanskas-Bachmutas kontrolę, teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje.

„Sjevjerodonecko kryptimi priešas užėmė Loskutovkos, Raj-Oleksandrivkos gyvenvietes. Vykdo šturmo operacijas, siekdamas perimti Sirotinės gyvenvietės kontrolę. Vykdo parengiamąsias priemones kirsti Doneco upę“, – rašoma Generalinio štabo pranešime.

08:17 | Borisas Johnsonas: Rusijos puolimo tempai tik lėtės, išseko jos ištekliai

Didžiosios Britanijos karinė žvalgyba mano, kad Rusijos puolimo Ukrainoje tempai per artimiausius kelis mėnesius sulėtės, nes Rusijos kariuomenė, bandydami užimti Donbasą, eikvoja savo išteklius.

Tai Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo Vokietijoje išvakarėse pareiškė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, rašo Vokietijos leidinys „Sueddeutsche Zeitung“.

B. Johnsonas pažymėjo, kad Rusijos pajėgos veržiasi rytinėje Donbaso dalyje, tačiau patiria didelių nuostolių.

„Mūsų karinė žvalgyba mano, kad per artimiausius kelis mėnesius Rusija gali pasiekti tašką, kai toliau nebus jokios pažangos, nes ji išnaudojo savo išteklius. Tada turėtume padėti ukrainiečiams pakeisti [karo] dinamiką“, – trečiadienį sakė B. Johnsonas.

„Tiek, kiek ukrainiečiai yra pajėgūs pradėti kontrpuolimą, tai turėtų būti remiama. Su [karine] įranga, kurios jie iš mūsų reikalauja“, – pridūrė Didžiosios Britanijos premjeras.

Paklaustas, kaip atrodytų Ukrainos pergalė ar V. Putino pralaimėjimas, B. Johnsonas atsakė, kad būtina bent jau atkurti iki vasario 24 dienos buvusią Ukrainos padėtį ir išstumti Rusijos kariuomenę iš okupuotų teritorijų.  

07:46 | „Sustabdykite šią velnišką armadą“ – Zelenskis pasiuntė pasauliui žinutę apie Rusiją

Ragindamas pasaulį nepakartoti Antrojo pasaulinio karo istorijos, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir toliau reikalauja paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai.

„Šiandien, birželio 22 d., yra Gedulo ir karo aukų atminimo diena, kuri turėjo likti amžinai XX amžiaus istorijoje ir niekada nepasikartoti. Tačiau tai kartojasi. Rusija padarė tą patį vasario 24 d., ką naciai padarė birželio 22 d. Tada nuo įsiveržimo ryto iki agresoriaus pralaimėjimo praėjo 1418 dienų. 

Turime išlaisvinti savo žemę ir pasiekti pergalę daug greičiau. Tai mūsų nacionalinis tikslas“, – savo naujausioje naktinėje kalboje sakė V. Zelenskis.

Jis pabrėžė, kad per birželio 22 d. okupantai į Mykolajivą paleido septynias raketas. Smūgių būta ir Charkivo srityje, apšaudyti Černihivo ir Sumų sričių pasienio rajonai.

Taip pat surengti didžiuliai oro ir artilerijos smūgiai Donbase.

„Įsibrovėlių tikslas šia kryptimi nesikeičia – žingsnis po žingsnio sunaikinti visą Donbasą. Lysyčanskas, Slovjanskas, Kramatorskas – bet kuris miestas – jiems reikia viską sunaikinti, kaip ir Mariupolį“, – pabrėžė šalies vadovas.

Atsižvelgiant į tai, pasak Ukrainos lyderio, šaliai reikia didesnio ginklų tiekimo pagreičio

„Mūšio lauke reikia kuo greičiau pasiekti paritetą, kad sustabdytume šią velnišką armadą ir perkeltume ją už Ukrainos sienų“, – sakė V. Zelenskis.

07:21 | Ukraina tikisi visų ES narių pritarimo jos kandidatūrai

Ukrainiečių pareigūnė, prižiūrinti šalies pastangas įstoti į Europos Sąjungą, trečiadienį sakė, jog yra „100 procentų“ įsitikinusi, kad visos 27 bloko šalys narės per šios savaitės viršūnių susitikimą pritars kandidatės statuso suteikimui Ukrainai.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat kalbėjo optimistiškai ir pavadino tai „lemiamu momentu“ valstybei. Ukrainos siekis įstoti į ES bus svarbiausias klausimas per Bendrijos lyderių susitikimą Briuselyje.

Interviu naujienų agentūrai AP ukrainiečių vicepremjerė europinės ir euroatlantinės Integracijos klausimams Olha Stefanišyna sakė, kad sprendimas gali būti priimtas jau ketvirtadienį, kai prasidės viršūnių susitikimas.

Pasak O. Stefanišynos, Nyderlandai, Švedija ir Danija skeptiškai vertino siūlymą pradėti derybas su Ukraina dėl jos narystės, kol tęsiasi Rusijos invazija, bet dabar tai palaiko. Paklausta, kokiu mastu yra įsitikinusi, kad Ukrainai bus suteiktas šalies kandidatės statusas, ji atsakė: „Dieną prieš viršūnių susitikimo pradžią galiu pasakyti, [kad] 100 procentų.“

Europos Komisija praėjusią savaitę parėmė Ukrainos kandidatūrą. O. Stefanišyna sakė, kad tai pakeitė padėtį ir išmušė pagrindą iš po „labiausiai dvejojusių“ šalių kojų.

06:36 | JAV pareigūnas: G-7 viršūnių susitikimas didins „spaudimą Rusijai“

Lyderiai per būsimą Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą Vokietijoje paskelbs naujų priemonių, didinančių spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, trečiadienį sakė JAV aukšto rango pareigūnas.

„Parengsime konkrečius pasiūlymus, kaip didinti spaudimą Rusijai“, – sakė jis reporteriams, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį Bavarijoje susitiks su Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Japonijos lyderiais.

06:13 | Lysyčanskas gali neatsilaikyti

Kaip rašoma naujausioje JAV Karo studijų centro (ISW) analizėje, Rusijos karinėms pajėgoms per kelias artimiausias dienas gali pavykti užimti Lysyčanską – svarbų miestą Rytų Ukrainoje. Analitikų teigimu, tai jau „ne savaičių, o dienų“ klausimas.

Anot analitikų, Rusijos oro gynybos sistemos Rytų Ukrainoje trukdo Ukrainos bepiločių orlaivių darbui, todėl Ukrainos ginkluotosios pajėgos sumažino oro operacijas. Tačiau ukrainiečiai išlieka aktyvūs kitose srityse. Pavyzdžiui, Ukrainos ginkluotosios pajėgos atliko keletą sėkmingų smūgių prieš rusus Chersono srityje.

Be to, „Rusijos kariuomenei trūksta karių ir jėgų sėkmingai kovoti Ukrainoje“, šalies karinė vadovybė tęsia priverstinę mobilizaciją, o tai neigiamai veikia mobilizuotųjų moralę ir drausmę, priduriama ataskaitoje.

Sjevjerodonecko srities karinės administracijos vadovas Romanas Vlasenko pareiškė, kad miesto gatvėse nesiliauja mūšiai.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer