Saulius Čaplinskas apie naują omikron atmainą: „Tai yra blogiausias variantas, koks iki šiol buvo“

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad COVID-19 viruso omikron porūšiai kelia didelę grėsmę ir ragina vėl imtis saugojimosi priemonių. Susirgimų skaičiai auga kaimyninėje Lenkijoje, kur pastarąją savaitę jau perkopta 1000 atvejų per dieną riba, skaičiai neramina ir Lietuvoje. Virusologas Saulius Čaplinskas sako, kad naujasis omikron variantas yra blogiausias, koks buvo iki šiol, o jeigu virusas mutuos ir toliau, žmonės nuolat pateks į ligonines.

Pokalbis su profesoriumi – TV3 žinių „Dienos komentare“.

PSO kreipėsi į pasaulio vyriausybes ragindama vėl grąžinti kaukes. Ar jūs pritarėte tokiam raginimui? O galbūt reikėtų ir kitų papildomų priemonių?

PSO elgiasi logiškai ir siunčia vieną žinutę, tinkančią visam pasauliui. Atitinkamai savaime suprantama, kad ten, kur užsikrėtimo rizika yra didžiausia, – o ji dabar jau kyla visoje Europoje – tai ten, kur uždarose patalpose žmonės būna susitelkę šalia vienas kito, be abejo, kaukės jau yra reikalingos.

Kokios dar priemonės turėtų būti, jūsų manymu? Ir ar jos bus šiais metais?

Čia klausimas geras. Iš vienos pusės, mes puikiai žinome, kokios priemonės stabdo viruso plitimą, bet atitinkamai kuo toliau, tuo daugiau reikėtų eiti ne prie kažkokio universalaus atsako, bet eiti į tikslines grupes, ir kad kiekvienoje tikslinėje grupėje būtų atitinkamai perduota žinutė, ir kad kiekvienos grupės žmonės atitinkamai keistų savo elgesį.

Konkrečiai dabar, pavyzdžiui, mes nežinome. Lietuvoje šiai dienai neatliekama epidemiologinė analizė, kas ir kur užsikrėtė. Statistikos departamentas puikiai vykdo, vos ne realiuoju laiku pateikia skaičiukus, bet toliau klausimas – o kur žmonės užsikrėtė? Ar vyksta toliau protrūkiai? Jei vyksta, tai kur jie vyksta?

Kaip dabar yra su skiepais? Nauji omikron atmainos porūšiai jau tampa atsparūs seniesiems skiepams, tai kas bus? Ar kasmet bus išradinėjami nauji ir jais reikės skiepytis ar toliau naudosimės senaisiais? Ką jūs manote apie skiepus?

Čia yra du aspektai. Viruso uždavinys yra kuo efektyviau daugintis. Virusai mutuoja ta linkme, kad vienas dalykas – stengiasi kuo greičiau plisti, antras – sukelti kuo sunkesnę ligą, ir trečias – išvengti imuninės sistemos ir vaistų.

Jeigu mutacija ir toliau vystysis ta linkme, tai gali būti, kad žmonės nuolat pateks į ligoninę. Šiai dienai, kai kalbame apie naująjį omikron variantą, tai yra blogiausias variantas, koks iki šiol buvo, nes sugeba išvengti imuninės sistemos apsaugos, sunkiau pažeidžia plaučius ir labai sparčiai plinta.

Dalinai pasisekė tiems, kurie po 3 dozių persirgo ankstesniu omikron variantu. Jie turės kiek stipresnę imuninę apsaugą negu kiti, bet tie, kurie išvis nebuvo persirgę ir nesisiskiepijo, dabar rizikuos ypač smarkiai.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer