Skandalas Latvijoje: vaikai vyko į Baltarusiją kalbinti Lukašenkos

Menkai žinoma Rygos vaikų auklėjimo organizacija „Academy KidsTV“ išsiuntė savo auklėtinius į Baltarusiją, kur šie turėjo paimti interviu iš vietos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos. Kilus skandalui žiniasklaidoje šios įstaigos veikla susidomėjo Latvijos teisėsaugos ir saugumo institucijos.

Latvijos URM jau kreipėsi į atitinkamas institucijas, kad šios įvertintų Rygos radijo ir televizijos vaikų akademijos veiklą Baltarusijoje, savo „Twitter“ paskyroje skelbia užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius.

„Dėl grubaus URM saugių kelionių rekomendacijų ignoravimo ir dalyvavimo informaciniame kare tokių organizacijų veikla yra neleistina bei turi būti nutraukta“, – „Gorod.lv“ cituojamas ministras.

Nepaisant Latvijos URM perspėjimų nevykti į Baltarusiją, Rygoje įsikūrusios akademijos nariai išvyko į Vitebską, kur vyko šių metų muzikos festivalis „Slavianskij bazar“. Į renginį buvo atvykęs ir Baltarusijos diktatorius A. Lukašenka.  

Akademijos atstovų teigimu, „Slavianskij bazar“ yra „gražus vaikų konkursas, kuriame dalyvauja 23 šalys“, todėl organizacija „nemato priežasčių ar principinių kultūrinių skirtumų, dėl kurių jie negalėtų vykti į Baltarusiją“, pažymėdami, kad neseniai grįžo iš kelionių į Ispaniją bei Lietuvą, o vėliau planuojama vykti į Makedoniją.

„Yra daug įvairių vaikų renginių, mums buvo labai įdomu. Vaikščiojome fotografuotis, praktikavomės imti interviu skirtingomis kalbomis. Daugiausiai mūsų vaikai kalba angliškai“, – cituojami organizacijos atstovai.

Portalo „Kas jauns“ duomenimis, akademijos atstovai anksčiau kreipėsi į Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos atstovus su prašymu gauti interviu.

Propagandiniame Minsko „Telegram“ kanale „Pul Pervogo“ buvo paviešinta vieno iš akademijos narių ir A. Lukašenkos nuotrauka su prierašu: „Prieš atvykdami į festivalį Vitebske vaikai patys parašė laišką prezidento ryšių su žiniasklaida tarnybai prašydami padėti suorganizuoti interviu su „Pirmo“ („Pervyj“ – taip prezidentūroje vadinamas A. Lukašenka, – red. past.)!“

Skelbiama, kad savo laiške latvių akademijos atstovai rašė, jog „esame tikri, kad dabartinėje pasaulinėje situacijoje, tai bus pozityvus įvykis visuomeniniuose santykiuose“.

Latvijos nacionalinio saugumo tarnyba TV3 patvirtino, kad savo kompetencijos ribose stebi įvairių Latvijoje veikiančių organizacijų veiklą, vertindama, ar jos nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui. Apie šį konkretų atvejų komentuoti nesiimta dėl „spec. tarnybų darbo specifikos“.

Paleckio istorijos skandalas Lietuvoje

Lietuvoje taip pat kilo skandalas dėl už šnipinėjimą Rusijoje nuteisto Algirdo Paleckio, šiuo metu kalinčio Kauno tardymo izoliatoriuje, įkurtos naujos organizacijos.

„Tarptautinę geros kaimynystės forumo“ organizaciją A. Paleckis įsteigė su gerai Valstybės saugumo departamentui žinomais asmenimis: prorusiškos propagandos platintoju Kazimieru Juraičiu, Mindaugu Ramoška, Dmitrijum Glazkovu ir į Baltarusiją kartu su Juraičiu pas Lukašenką vykusia Erikai Švenčioniene. Pastaroji birželio pabaigoje Paleckį lankė kalėjime, o vėliau vaizdo įraše kartu su Juraičiu dalinosi įspūdžiais ir jų organizacijos vizija.

Anot Seimo nacionalinio komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno, ši nevykėlių kompanija yra tik Kremliui naudingi idiotai. Visgi Valstybės saugumo departamentas juos stebės po padidinamuoju stiklu.

„Net neabejoju, kad jie yra panaudojami kaip naudingi idiotai. Mažų mažiausiai. Jeigu tik tai bus aptiktas tiesioginis ryšys su Kremliumi, tai jau yra baudžiamasis kodeksas ir santykis su mūsų valstybės nepriklausomybe ir tai jau įsijungia kiti mechanizmai“, – aiškina L. Kasčiūnas.

O dėl tokių apsišaukėliškų delegacijų vizitų, anot Kasčiūno, reikėtų peržiūrėti ir baudžiamąjį kodeksą. „Jie priartėja prie tos išdavystės ribos, bet galbūt kai kuriais atvejais, na, teisine prasme neatrodo, kad ją peržengė, nes iš tikrųjų būtų nelabai gerai, kad tu pradedi ikiteisminį tyrimą, sakykim taip, o po to sukuri jam galimybę turėti platformą ir aiškinti, kad jis yra sunaikintas politiškai, kad valstybė čia už kitokią nuomonę kovoja. Padaryti politinę auką iš jų“, – kalba L. Kasčiūnas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer