Vilniuje – mitingas dėl energetikos krizės: susirinko apie 100 žmonių

Seimo rudens sesija vos po dviejų dienų, tačiau vis dar neaišku, ko imsis Vyriausybė, kad padėtų gyventojams ir verslui dėl augančių energetikos kainų. Parengtas Energetikos ministerijos energijos taupymo planas toli gražu netenkina dalies visuomenės ir ekspertų – valdančiuosius ragina imtis realių veiksmų. Siekdami atkreipti jų dėmesį ir būti išgirsti, Nacionalinio susivienijimo atstovai ketvirtadienį šalia Vyriausybės surengė protesto akciją.

Apie šimtą žmonių ketvirtadienį susirinko prie Vyriausybės rūmų, ragindami valdžią imtis tvarių sprendimų dėl augančių energijos išteklių kainų.

Renginį organizuojančio Nacionalinio susivienijimo pirmininko pavaduotojas, Vilniaus miesto mero posto ketinantis siekti Vytautas Sinica BNS sakė, kad „pozicija, jog vien Putinas lėmė elektros kainas ir nieko negalima padaryti nacionaliniu lygiu, yra klaidinga“.

Partijos pirmininko pavaduotojas Vytautas Sinica naujienų portalui tv3.lt tvirtina, kad protesto organizavimo Nacionalinis suisivienijimas ėmėsi dėl Vyriausybės pasyvaus reagavimo į energetikos krizę. Jo įsitikinimu, energijos kainos kyla ne vien dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje.

„Ji didžiausia dalimi yra nulemta to, kaip Europos Sąjungos (ES) taisyklės sujungia dujų kainas su elektros kainomis. Šalys gali daug dėl to padaryti, kaip ir ES gali daug padaryti. Mūsų Vyriausybės neveiksnumas, sakant, kad nieko padaryti negali, nes viską lemia Rusija, yra neteisingas ir klaidingas“, – nurodo V. Sinica.

Pirmas raginimas, kurį valdantiesiems teikia protestą organizuojanti partija – imtis veiksmų, renkantis modelį iš „daug pasiūlymų“, kaip atsieti ir mažinti dujų ir elektros kainas. Tai esą įmanoma padaryti „niekaip nenuolaidžiaujant Rusijai“. Tiesa, detalesnis paaiškinimas nepateikiamas.

„O mitingas pavadintas energetikos, o ne elektros tema, nes čia yra ilgalaikis kontekstas. Vis bandoma privatizuoti energetikos sektorių. Ne tik elektros, bet ir šilumos, biokuro sritį. Tas privatizavimas atneša poreikį maksimizuoti pelnus, vietoje to, kad būtų mažesnės kainos vartotojams. Tai vyksta ilgesnį laiką, todėl norėjome šį klausimą iškelti. Energetikos sektoriuje valstybė turi siekti vartotojų interesų, o ne didžiausio pelno“, – tvirtina Nacionalinio susivienijimo pirmininko pavaduotojas.

Partija taip išplatino viešą pareiškimą valdantiesiems, kuriame aiškino, kad liberalizavimo reforma neva turi būti laikoma „akivaizdžiu nusikaltimu prieš Lietuvą“.

Naujienų portalui tv3.lt V. Sinica patikslina, kad šiuo pareiškimu norima priminti Vyriausybei, kad valdžios institucijos turi ginti vartotojų interesus, o „liberalizavimo reforma eina priešinga kryptimi ir tas kainas praktiškai didina“.

Visa ši kritika esą nukreipta ne tik į dabartinius valdančiuosius, bet ir į  buvusio premjero Sauliaus Skvernelio Vyriausybę.

„Dabartiniai valdantieji galvoja, kad kritika yra skirta tik jiems, bet tai yra bendra atsakomybė. Elektros rinkos liberalizavimo reforma pradėta praėjusioje kadencijoje ankstesnės Vyriausybės iniciatyva ne visai teisingai sakant, kad to pareikalavo ES. ES pareikalavo tik leisti privačius tiekėjus ateiti į rinką, o ne antkainių už garantinį tiekimą. Visa tai pridėjo pati Vyriausybė. Už šios reformos iniciavimą balsavo visas ankstesnis Seimas – tiek dabartiniai valdantieji, tiek buvę“, – patvirtina jis.

Kvietimą į protestą išplatino socialiniuose tinkluose

Nacionalinis susivienijimas kvietimą į protestą išplatino socialiniuose tinkluose. Partijos atstovai teigė jautę „pareigą“ pakviesti gyventojus į protestą prieš valdžios, „o dar labiau visišką neveikimą, sprendžiant elektros sektoriaus krizę“.

„Rugsėjo 8 dieną 18 valandą susirinkime prie Vinco Kudirkos paminklo Vilniuje ir pateikime reikalavimus Vyriausybei. Atostogos bus pasibaigusios. Nebūkime abejingi savo pačių gyvenimui. Labiau tiesiogiai visų pažiūrų žmones liečiančių klausimų retai pasitaiko. Situacija elektros rinkoje tik atspindi tą valstybės parceliavimo ir valdžios nusišalinimo požiūrį, kuris persmelkęs visas viešojo gyvenimo sritis. Problema platesnė ir gilesnė nei vien elektros kaina“, – rašoma feisbuke.

Anot partijos atstovų, energetikos krizei suvaldyti yra būtini šie žingsniai:

  1. Mažmeninės elektros rinkos imitacijos atšaukimas, galimybė visiems vartotojams laisvai rinktis pigiausią tiekėją be bausmių, antkainių ir kitokios prievartos.
  2. Gamintojams pasakiškus pelnus vartotojų sąskaita garantuojančių ES taisyklių elektros biržai atšaukimas (Lietuva negali jų atšaukti, bet gali ir privalo to reikalauti)
  3. Asmeninė atsakomybė iškreiptos Lietuvoje įvykdytos „liberalizacijos“ autoriams. Už ją balsavo visas Seimas, bet ją atnešė ir suprojektavo konkretūs žmonės.

Išplatintame paranešime taip pat teigiama, neva elektros liberalizavimas „iš tikrųjų yra ne civilizuotas ir skaidrus privatizavimas, o dar viena didžiulio masto ir neregėtai įžūli vagystė“. „Ši „reforma“ galutinai atskleidė prichvatizuotos Lietuvos valstybės esmę – valdžia leido spekuliantams prichvatizuoti ne tik elektrą kaip išteklių, bet pačius savo šalies žmones. ‘

25 procentų antkainiu ir apskritai nutraukiamu garantiniu tiekimu jie brutaliai verčiami pirkti elektrą iš jiems nereikalingų „nepriklausomų tiekėjų“ lygiai taip pat, kaip baudžiauninkai buvo verčiami eiti į lažą, o pokario valstiečiai – į kolūkius. Valstybėje atėjo laikas tokiems pokyčiams, kurie leistų panaikinti nesibaigiančio piliečių apiplėšinėjimo gelmines priežastis“, – teigiama kvietime į protestą.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer