Zaporižios gyventojai jau ruošiasi galimai katastrofai: „Nusipirkome kaukes, nupirkome kalio jodidą“

Zaporižios Atominės elektrinės reaktoriai vėl prijungti prie Ukrainos elektros tinklų. Praėjus dienai po to, kai dėl rusų veiksmų elektrinė buvo išjungta. Inžinieriai dabar bando atkurti reaktorių darbą. O Zelenskis perspėja pasaulį – dėl Rusijos veiksmų gali bet kada įvykti branduolinė katastrofa.

Bet Rusijai tai nerūpi, ji tuo pat metu tęsia ir Europos energetinį šantažą – didžiulius kiekius dujų kuriuos Rusija netiekia Europai bandydama kelti krizę ir energijos kainas jie tiesiog sudegina.

Atominės elektrinės reaktoriams elektros tiekimas yra gyvybiškai būtinas. Mat elektra užtikrina tinkamą reaktorių aušinimą, kad jie neperkaistų ir, paprastai tariant, nesprogtų. Nuo ketvirtadienio Zaporižios AE reaktoriai buvo visiškai atkirsti nuo Ukrainos elektros tinklų.

Gyvybiškai būtiną elektros tiekimą užtikrino atsarginė elektros linija. Ir tik penktadienį popiet Ukrainos tarnyboms pavyko vėl prijungti elektrinę prie Ukrainos elektros tinklų.

„Darbuotojams pavyko užgesinti gaisrus prie elektros perdavimo linijos. Technikai atstatė elektros tiekimą. Dabar šeštasis blokas dirba 10 procentų pajėgumu. O penkto bloko darbas, kiek žinome, atnaujintas“, – teigia Zaporižios srities gubernatorius Oleksandras Staruchas.

Toks pavojus Zaporižios AE ištiko pirmą kartą per beveik 40 jos darbo metų dėl Rusijos veiksmų. Mat per apšaudymus jau anksčiau buvo sugadintos trys iš keturių elektrinės jungčių su Ukrainos elektros tinklais, o vakar po apšaudymų kilę gaisrai sugadino ir paskutinę ketvirtą jungtį.

„Iš karto suveikė dyzeliniai generatoriai, kad tiektų energiją pačiai elektrinei, ir ji galėtų veikti po sustabdymo. Pasaulis turi suvokti, kokia tai grėsmė: jei dyzeliniai generatoriai nesuveiktų, nebūtų elektros, nesuveiktų automatika ir elektrinės personalas – jau turėtume dorotis su radiacinės avarijos pasekmėmis. Dėl Rusijos Ukraina ir visi europiečiai atsidūrė per žingsnį nuo branduolinės katastrofos“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Jei nesuveiktų dyzeliniai generatoriai – skelbiama, kad inžinieriams liktų vos 90 min. ką nors sugalvoti iki pavojingo reaktorių perkaitimo.

Kas gali įvykti perkaitus reaktoriams – pasaulis matė 1986 m. Černobilyje. Rusija tuomet ne tik bandė nuslėpti katastrofą, bet iki šiol nepripažįsta prieš beveik 4 dešimtmečius Černobylyje padarytų klaidų. O dabar šantažuoja pasaulį, grasindama antru Černobyliu.

Zelenskis vakar telefonu Rusijos branduolinį šantažą aptarė su JAV prezidentu Joe Bidenu.

„Rusija turėtų sutikti demilitarizuoti teritoriją aplink elektrinę ir įsileisti Tarptautinę atominės energetikos agentūrą kaip įmanoma greičiau. Kad ji patikrintų sistemų saugumą“, – sako Baltųjų rūmų atstovė Karine Jean-Pierre.

Jei Rusija nesutrukdys, TATENOS ekspertai AE aplankys dar iki šio mėnesio pabaigos. Ukrainos energetikos ministras viliasi, kad netylės ir iš pačios Rusijos į Zaporižią siunčiami „Rosatom“ darbuotojai.

„Juk ten nuolat būna „Rosatom“ darbuotojai. Žinome, kad jie rotuojami ir visai nenorom ten važiuoja. Maždaug 19 žmonių. Ir jie yra rimti specialistai, žinome jų pavardes, jie užima rimtas pareigas Rusijoje. Ir aš sau galvoju: juk jie suvokia, kas ten vyksta“, – kalba Ukrainos energetikos ministras German Galuščenko.

Zaporižios gyventojai jau ruošiasi galimai katastrofai:

„Nusipirkome kaukes, nupirkome kalio jodidą. Jei padės – bus gerai. Ir planuojame išvažiuoti, jei bus evakuacija.“

„Už viską atsakingi okupantai: už žmonių gyvybes okupuotose teritorijose, už objektus. Ką jie besakytų, ar kaltintų, kad tai mes šaudom – jie atsakingi! Negalite apsaugoti objekto – varykite iš jo paskui rusų karinį laivą!“

Pasisakyti apie pavojų Zaporižios AE nusprendė ir Rusijos deputatai. Tik jie viską aiškina melu ir sąmokslo teorijomis.

„Jei nenustos tiekti raketas ir artileriją Ukrainos kariams, kurie neatsakingai apšaudo branduolinį objektą – tai sukels didžiausią 21 a. katastrofą“, – sako „Vieningosios Rusijos“ atstovas Viačeslavas Makarovas.

„Avarija Černobylis Nr. 2 Zaporižioje naudinga tik amerikiečiams. Ji jiems reikalinga“, – kalba komunistų atstovas Genadijus Ziuganovas

„Tai Europos piliečiai yra įkaitai tos situacijos, kurią provokuoja nacistinis Kyjivas“, – tikina liberaldemokratų atstovas Leonidas Sluckis.

Iš esmės Kremliaus pakalikai netiesiogiai grasina katastrofa ir šantažuoja Vakarus netiekti Ukrainai ginklų.

Europą rusai toliau šantažuoja ir dirbtinai kelia energijos kainas. Tikisi, kad ši žiema bus tokia sunki, kad europiečiai pasiduos, nusisuks nuo Ukrainos ir vėl spaus ranką rusams.

Norvegų tyrėjai iš „Rystad Energy“ išsiaiškino, kad dabar Rusija kasdien piktybiškai terminale netoli Sankt Peterburgo sudegina dujų už 10 mln. eurų, vietoje to, kad tiektų jas Vokietijai per Ukrainą ar padidintų dujų srautą per „Nord Stream 1“.

Europoje šią savaitę gamtinių dujų kainos perkopė 300 eurų už megavatvalandę. O vakar ateities sandorių kaina pašoko net iki 321 euro. Mėnesio pradžioje jų kaina nesiekė 200 eurų. Rusija žada paskutinę mėnesio dieną, neva kelių dienų remontui išjungti vienintelę dabar veikiančią „Nord Stream 1“ dujotiekio turbiną.

Rusija meluoja ne tik kitoms šalims, bet ir saviems kariams. Ukrainiečiai rodo pasauliui ir patiems rusams, kaip Kremlius jais rūpinasi. Rusų neperšaunamos liemenės – lengvai peršaunamos: „Štai taip. Eikite mirti už Rusiją. Daugiau ji jums nieko nepasiūlys.“

O rusų šalmai neapsaugo net nuo kumščių. Esama duomenų, kad Rusija jau galėjo gauti iš Irano šimtus karinių dronų. Ukrainiečiai šiandien vėl taikliai smogė Antonivkos tiltui Chersone.

Ir, panašu, šalia jo okupantų statomam pontoniniam tiltui, kurį rusų propaganda ką tik išdidžiai demonstravo televizijų ekranuose. Iš esmės parodė ukrainiečiams, kur taikytis.

O vienas rusų blogeris savo filmukais internete ukrainiečiams išdavė okupantų bazę Donbase.

Ukrainiečiai sunaikino ir kitą okupantų bazę Luhansko srityje. Generalinis štabas skelbia, kad per paskutinę parą amžinam „denacifikavo“ bene 400 okupantų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer