Zelenskis apie padėtį Zaporižios AE: atsidūrėme per žingsnį nuo radiacinės katastrofos

TATENA ir kitos tarptautinės organizacijos turėtų veikti greičiau, nei veikia dabar, kalbėdamas apie padėtį Zaporižios atominėje elektrinėje (AE) pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.

Ketvirtadienį pirmą kartą istorijoje Zaporižios AE buvo atjungta nuo Ukrainos elektros tinklo.

„Avarinė elektrinės blokų apsauga išsijungė – po to, kai Rusijos apšaudymas pažeidė paskutinę veikiančią elektrinės išėjimo į Ukrainos energetikos sistemą liniją. Iš karto buvo įjungti dyzeliniai generatoriai, kad būtų tiekiama elektros energija pačiai elektrinei, kad ji galėtų veikti po sustabdymo“, – teigia V. Zelenskis.

Anot jo, pasaulis turėtų suprasti, kokia tai grėsmė: jei dyzeliniai generatoriai nebūtų įsijungę, o elektrinės automatika ir personalas nebūtų suveikę po elektros energijos tiekimo nutraukimo, dabar visi būtų priversti kovoti su radiacinės avarijos padariniais.

„Dėl Rusijos Ukraina ir visi europiečiai atsidūrė per žingsnį nuo radiacinės katastrofos… Ukrainos pietuose – okupuotose teritorijose – jau dabar vyksta humanitarinė katastrofa… Rusija atnešė į mūsų šalį dar nematytą degradaciją“, – sako jis.

V. Zelenskis patikino ukrainiečius, kad valdžios institucijos daro viską, kad išvengtų nepaprastosios padėties scenarijaus, tačiau tai, anot jo, priklauso ne tik nuo Ukrainos.

„Svarbiausia – toks tarptautinis spaudimas, kuris priverstų okupantus nedelsiant palikti Zaporižios atominės elektrinės teritoriją. TATENA ir kitos tarptautinės organizacijos turi veikti daug greičiau nei dabar. Kiekviena Rusijos kariškių buvimo atominėje elektrinėje minutė kelia pasaulinės radiacinės katastrofos pavojų“, – pabrėžia jis.

Zaporižios atominė elektrinė pirmą kartą istorijoje atjungta nuo elektros tinklo

Zaporižios AE dėl rusų okupantų veiksmų pirmą kartą istorijoje buvo atjungta nuo Ukrainos elektros tinklo, ketvirtadienį pranešė UNIAN.

Apie tai, anot naujienų agentūros, informavo „Energoatom“.

„Šiandien, 2022 m. rugpjūčio 25 d., dėl gaisrų Zaporižios elektrinės pelenų sąvartyne, esančiame šalia Zaporižios AE, du kartus buvo atjungta paskutinė (ketvirtoji) ZPP ryšio linija su Ukrainos-PL elektros sistema – 750 kV ZPP-Dniprovska.

Kitos trys ryšių linijos buvo apgadintos per Rusijos apšaudymą. Dėl to du veikiantys elektrinės blokai buvo atjungti nuo tinklo. Todėl dėl užpuolikų veiksmų ZNPP buvo visiškai atjungta nuo elektros tinklo – pirmą kartą elektrinės istorijoje“, – sakoma pareiškime.

Zaporižios elektrinė, kuri yra didžiausia atominė jėgainė Europoje, buvo užimta Rusijos pajėgų kovo pradžioje, praėjus nedaug laiko nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Pastaruoju metu aplink šį objektą suintensyvėjusios kautynės sukėlė nuogąstavimų, kad Europoje gali įvykti dar viena branduolinė katastrofa, panaši į 1986 metais įvykusią tragediją Černobylyje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer