>

5 Ukrainos karo pamokos: nespjaukite į Antrojo pasaulinio karo patirtis

Vakarai manė, kad kitas didelis karas bus paremtas aukštosiomis technologijomis ir chirurgiškai tiksliais smūgiais, pergalėmis su mažai kraujo. Didžiausias sausumos karas Europoje per 80 metų pasirodė esąs visiškai kitoks, rašo „Forbes“.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pažadėjo remti Kijevą kare tol, kol ukrainiečiai laimės. Bet kiek truks šis karas? Daugeliu atvejų tai priklausys nuo to, kaip vyks karo veiksmai.

NATO kariniai planuotojai tiria ginklus, taktiką, logistiką ir kitus veiksnius, ieškodami informacijos, kuri gali suteikti Ukrainai pranašumą šiuo metu, o NATO – galimiems konfliktams ateityje. „Atidžiai stebime karą Ukrainoje. Mokomės, prisitaikome, – sako NATO ekspertas.

Didžiosios Britanijos generalinio štabo viršininkas generolas Patrickas Sandersas sako, kad karas yra permąstomas.  Rusijos ir Ukrainos konfliktas tapo panašus į profesionalių karių laboratoriją.

Ir ne tik todėl, kad jis virto didžiule kariškių ir civilių kraujo vonia. Labiau dėl to, kad tai pirmasis didelis karas, apie kurį informacija gaunama beveik realiu laiku ateina. Ji ateina iš socialinių tinklų.

Pirmą kartą per dešimtmečius kare dalyvauja didelės, daugiau ar mažiau modernios ir palyginti lygios pajėgos. Kiti pastarųjų dešimtmečių karai arba priešpastatė šiuolaikinę kariuomenę prieš techniškai silpną priešą, arba nebuvo tokie dideli.

Kai kurios karo pamokos nėra naujos. Pavyzdžiui, konfliktas dar kartą parodė, kaip svarbu turėti stiprius lyderius ir nuolatinį aprūpinimą. Kitos pamokos buvo netikėtos. Čia yra penkios pagrindinės pamokos, kurias būtina išmokti.

1 pamoka: Mūšyje nebegalima pasislėpti nuo priešo akių

Paaiškėjo, kad šiuolaikinis mūšio laukas nebeturi jaukių vietų ir aiškių ribų. Bepiločiai orlaiviai ir elektroninis stebėjimas iš žemės ir kosmoso pavertė maskavimą daug sunkesnė užduotimi, nei buvo manoma prieš kelerius metus.

2 pamoka: Šiuolaikinis karas pasirodė ne toks modernus

Rusijos invazija parodė, kad „jei norite užkirsti kelią konfliktui, turite būti pasirengę kovoti“, – sako generolas Sandersas. Karo teoretikai mano, kad tai yra nerimą keliantis signalas Vakarams, kurie įpratę į karą žiūrėti kaip į aukštųjų technologijų dalyką, kuris neapima tiesioginės kovos, o oro smūgiai atliekami chirurginiu tikslumu.

Konfliktas Ukrainoje pasirodė esąs kitoks: jis virsta sekinimo karu su sunkiosios artilerijos apšaudymais, visiškai taip pat, kaip buvo per du ankstesnius pasaulinius karus.

„Šiuolaikinis karas nėra toks modernus, kaip buvo manoma“, – sako buvęs sausumos pajėgų karininkas ir JAV Gynybos departamento analitikas Billy Fabianas.

„Masiniai puolimo veiksmai yra niokojantys ir sukelia didžiulius nuostolius“. Rusijos-Ukrainos konfliktas jau gresia tapti vienu kruviniausių šiuolaikinėje istorijoje.

3 pamoka: Būtina išsaugoti vienybę

Praėjusią savaitę pasibaigusiame NATO viršūnių susitikime Madride buvo pabrėžta transatlantinės partnerystės svarba vykstant karui.

Aljanso pareigūnai teigia, kad tai tapo akivaizdu 2011 m., kai NATO įsikišo į Libijos pilietinį karą ir Europos pajėgos buvo priverstos pasikliauti amerikiečių atsargomis.

Ukrainos konflikte bendradarbiaujama nuo ginklų tiekimo iki sankcijų Rusijai. Vienybė neprivedė prie pergalės prieš rusus, tačiau padidino Vakarų įtaką karo eigai, teigia NATO pareigūnai.

4 pamoka. Kariniai sandėliai turi būti pilni iki kraštų

Nuolatinis apšaudymas iš abiejų pusių parodė, kaip svarbu turėti pilnas ginklų ir amunicijos atsargas. Didelės Rusijos atsargos suteikė jai pranašumą mūšio lauke, tačiau analitikai mano, kad Maskva jau dabar susiduria su kai kurių rūšių ginklų trūkumu. Vakarų sąjungininkai taip pat yra priversti peržiūrėti savo karinius-pramoninius planus. Jie aprūpino Kijevą įranga ir amunicija, kuri buvo skirta savo kariuomenėms.

 „Viena iš karo Ukrainoje pamokų yra ta, kad mums reikia daugiau tvarkos kaupiant atsargas“, – sakė vienas aukštas NATO pareigūnas.

Tai, kas karo lauke „suvartota“ per kelias dienas ar valandas, turės būti vežama kelias savaites, o gaminama – kelerius metus.

5 pamoka: Svarbūs kombinuotos karinės kovos įgūdžiai

Pirmosiomis karo savaitėmis ukrainiečiai gynė miestus nuo rusų tankų ir šarvuočių, sumaniai panaudodami vakarietiškas nešiojamas prieštankines sistemas. Atrodo, kad jos suvaidino lemiamą vaidmenį. Tiesą sakant, raktas į sėkmę buvo koordinuoti įvairių kariuomenės šakų veiksmai – tai, kas vadinama kombinuotu kariniu mūšiu.

„Sėkmę lems koordinuotas įvairių rūšių ginklų panaudojimas ir kariniai įgūdžiai“, – sako Sandersas.

Dronai ir įprastinė artilerija. Aukštųjų technologijų žvalgyba ir paprasti lengvieji pėstininkai miesto kovose – visa tai pasirodė esant veiksminga.

Pamirštos pamokos

Kitos karo pamokos negali būti vadinamos naujomis. Ukrainos kariuomenė ginklais ir skaičiumi nusileidžia priešui, tačiau įnirtingai kovoja už savo žemę.

„Noras laimėti yra lemiamas veiksnys“, – sako NATO generalinis sekretorius Stoltenbergas. Nereikėtų pamiršti ir kitos gerai žinomos Antrojo pasaulinio karo pamokos. Kiekis yra savybė pati savaime.

Rusijos kariai demonstruoja žemą moralę ir drausmę, tačiau turi didžiulį ugnies pranašumą. „Net ir prastai motyvuota armija gali sunaikinti jūsų šalį“, – sako į pensiją išėjęs aukštas NATO pareigūnas Jamie Shea. „Pėstininkai gali neskubėti į priekį. Tačiau artilerija ir toliau smogia“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer