Politikų ir futbolo federacijos kare naujas kėlinys – Seimo nariai jau parengė įstatymo projektą dėl tiesioginio valdymo futbolo federacijoje. Sako registruos jau artimiausiomis dienomis, o kol jis bus priimtas, federacija dar gali sutikti su Seimo narių ultimatumu ir išvengti nemalonumų.
Vis tik pati futbolo federacija sako taip pat nenusileisianti ir net neabejojanti, kad viso to pasekmė bus mūsų šalies futbolo suspendavimas nuo tarptautinių turnyrų. Taip galvoja ir prezidentas Gitanas Nausėda: sako atsidursime vienoje gretoje su Rusija.
Konservatorius Laurynas Kasčiūnas ir rodo ir pasakoja, kas yra futbolo ultros. Jis pats priklauso Vilniaus „Žalgirio“ grupuotei „Pietų IV“, o neseniai įkūrė ir savo subgrupuotę – „Seimas ultras“.
„Jeigu reikėtų, ginčiau spalvas, stengiuosi palaikyti komandą, turiu 30 išvykų už Vilniaus „Žalgirį“, turiu 13 išvykų už Lietuvos rinktinę. Ginti spalvas yra dažnai būna ultros, kurie gali eiti į konfrontaciją su kitų klubų fanų judėjimais. — Muštis? — Na ką reiškia muštis, visko būna“, – kalba L. Kasčiūnas.
Kasčiūnas dabar bando vožtelėti ne gindamas klubo spalvas, o gelbėdamas futbolą, kaip sako pats. Ir vožtelėti taikosi ne kam kitam, o pačiai futbolo federacijai. Kartu su kolegomis parengė tiesioginio valdymo įstatymą.
„Remiantis pavyzdiniais FIFA įstatais, būtų įgyvendinti 2 esminiai pokyčiai – visuotiniame susirinkime suteikta vienoda balso teisė visiems futbolo bendruomenės nariams, ir antra, rinkimuose negalėtų dalyvauti asmenys pripažinti padarę tyčinį nusikaltimą“, – teigia Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
„Tam ultimatumui tikrai nepasiduosime, mes už adekvačią bendradarbiavimo formą, už pasišnekėjimą, už gerinimą tiek įstatų, tiek visos sistemos, bet turi būti kalbama ir turi būti diskutuojama šiuolaikinėmis priemonėmis, o ne grasinimais, su spaudimu“, – tvirtina Federacijos generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.
Politikai nori pasiekti dviejų tikslų – kad klubai gautų daugiau galios federacijos sprendimuose, ir kad pačios federacijos vadovybėje neliktų teistų asmenų. Dėl pastarojo reikalavimo akys krypsta į 2 Vykdomojo komiteto narius – Žydrūną Buzą ir Arūną Pukelį, pravarde Švinius. Jie abu praeityje teisti.
„Ar turite kažkokią garantiją, kad neliktu to kriminalinio pasaulio asmenų, neatsiras jų bičiuliai, pažįstami, kaimynai, kurie iš esmės atstovaus, tik bus nepriekaištingos reputacijos? — Mūsų tikslas užtikrinti, kad LFF vadovautųsi pavyzdiniais FIFA įstatais, pavyzdinėmis FIFA vertybėmis“, – aiškina M. Majauskas.
Anot parlamentarų, pavyzdiniai FIFA įstatai numato, kad federacijos valdžios rinkimuose gali dalyvauti tik nepriekaištingos reputacijos žmonės. Pukelis atkerta, kad įstatymai jam leidžia būti federacijoje.
„Tegul atlieka tyrimą ir nustato, yra teisės pažeidimai, ar ne. Ir nekvaksi ten iš to Seimo atsisėdę prisirūkę kažko, vėjus kažkokius pasakoja, kaip žmonėms gyventi. Išsiblaivykit vieną dieną gražią“, – sako A. Pukelis.
Jeigu įstatymas bus priimtas, federacijos vadovybė būtų nušalinta ir atsirastų naujas laikinasis administratorius. Jį paskirtų sporto ir švietimo ministrė. Jis turėtų atlikti federacijos auditą, surengtų naujus rinkimus ir tuomet būtų palaiminti nauji federacijos įstatai. Arūnas Pukelis sako, kad ne politikams nurodinėti ką ir kaip daryti – tą turi nuspręsti pati futbolo bendruomenė.
„Bet politikai suponuoja, kad futbolo bendruomenė galbūt jūsų bijo ir nenori tų pokyčių, nepasisako už juos. — O Kasčiūnas su Majausku nebijo? — Nu matyt, kad ne. — Blogai tada. Nejuokinkit jūs, nejuokinkit, sakau čia, visos Lietuvos su šitokiais dalykais“, – kalba A. Pukelis.
Šiemet istorinį sezoną žaidžiantis Vilniaus „Žalgiris“ pirmą kartą šalies klubų istorijoje pateko į UEFA turnyro grupių etapą. Tai reiškia, kad europinis sezonas „Žalgiriui“ tęsiasi, o už tokį pasiekimą iš UEFA bus skirta apie 3 milijonų eurų premija. Bet jeigu UEFA ir FIFA politikų įsikišimą į federacijos veiklą traktuotų neigiamai, nuplauktų ir visi europiniai turnyrai ir tie patys milijonai.
„Mes remiamės FIFA pavyzdiniais įstatais, jų produktu. Tai taikyti sankcijas už tai, kad tu bandai padaryti federacijos valdymą, įdiegti toks, koks numatytas pavyzdiniuose įstatuose, būtų keista“, – teigia L. Kasčiūnas.
„Nematau pagrindo absoliučiai jokiam suspendavimui Lietuvos, jeigu mes perkeliame tai, ką FIFA deklaruoja, kaip savo pavyzdines vertybes“, – sako M. Majauskas.
O įstatymo projektą rengęs Arūnas Valinskas didelio pavojaus nemato.
„Pajuokausiu, kad pagal dabartinius Lietuvos futbolo rinktinės rezultatus toks sankcionavimas būtų ne sankcija, o, leiskite pajuokauti, paslauga tam tikra. Nes kai Lietuvos futbolo rinktinė išeina žaisti, jausmas dažnai apima ne „kaip bus“, o „kaip blogai bus?“ – kalba A. Valinskas.
„Jeigu tuo mūsų futbolu užsiimtų žmonės, kurie tikrai gerai išmano futbolą, tai būtų turbūt daugiau naudos.Tiesiog tarptautinės organizacijos atleiskit už šitą žodį, išspirs mus iš tarptautinių varžybų ir tada mes gyvensime be futbolo, kaip dabar gyvena Rusija“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Seimo nariai sako rytoj rinksiantis parašus po įstatymo projektu ir tikėtina, kad kitą savaitę jis jau bus įtrauktas į Seimo darbotvarkę. Ar pavyks politikams jį priimti ir vožtelėti federacijai, paaiškės dar šį rudenį.