Buvusi „TV pagalbos“ gelbėtoja Deimantė Šmitė pasidalino nemalonia patirtimi – maždaug mėnesį laiko kankinęs kosulys išdavė, kad jos kūne apsigyveno klastinga bakterija, nuo kurios neapsaugotas nė vienas.
Naujienų portalui tv3.lt D. Šmitė pasakojo išbandžiusi visus įmanomus vaistus, kad tik kosulys dingtų, tačiau niekas nepadėjo. Galiausiai paaiškėjo, kad užsitęsusio kosulio priežastis – organizme apsigyvenusi Chlamydia pneumoniae bakterija, sukėlusi infekciją.
Kankino sausas kosulys
Moteris pasakoja, kad su šeima atostogaujant užsienyje pasigavo žarnyno virusą, kurio simptomai vargino maždaug 10 dienų. Ji sako, kad praėjus žarnyno infekcijos simptomams, kitą dieną ėmė kosėti.
Galvojau, kad kosulys atsirado nusilpus imunitetui ir pasigavus neaiškų virusą, tad į tai pernelyg rimtai nekreipiau dėmesio. Visko, kosėti nenustojau visą savaitę. Kankino tik sausas kosulys, jokių kitų simptomų daugiau nebuvo“, – pasakojo Deimantė.
Savaitę kosulys tęsėsi ir nė kiek nesilpnėjo, priešingai – darėsi vis įkyresnis ir sunkesnis. Nuėjusi į vaistinę moteris nusipirko vaistų nuo kosulio, manė, kad jie padės:
„Vaistus gėriau kone savaitę, laukdama pagerėjimo. Kadangi man jie nepadėjo, nuvykau į kitą vaistinę, pasakiau, kad gėriau vaistus nuo kosulio, jie man nepadėjo, paprašiau, gal galėtų pasiūlyti kitą alternatyvą.
Vaistininkė sakė, kad jei taip ilgai sausai kosėju, bėda bus skrandyje, galbūt koks refliuksas graužia gerklę, todėl pasiūlė gerti vaistus nuo skrandžio sutrikimų.“
Kone savaitę vartoti vaistai nuo skrandžio veiklos sutrikimų taip pat nedavė jokių rezultatų. Prie viso to prisidėjo ir sloga, peraugusi į sinusitą, o tai dar labiau apsunkino kosulį.
D. Šmitė pasakoja, kad kosulys tik ūmėjo, užeidavo priepuoliais – kosėdavo iki žiaugčiojimo, negalėdavo įkvėpti oro, todėl nusprendė kreiptis į gydytoją.
„Pamaniau, kad nėra normalu beveik keturias savaites taip jaustis, nes kosulys per tiek laiko turėjo praeiti. Kreipiausi į gydytoją, pirmąjį kartą paskyrė vaistų nuo kosulio, sinusito, kurie turėjo veikti. Vėl laukiau pagerėjimo, kuris niekaip neatėjo.
Kosulys ūmėjo ir darėsi vis sudėtingesnis – negalėdavau naktimis miegoti, nuolat kosėdavau ir kuo toliau, tuo stipriau. Pradėjau ieškoti priežasties, kas gali lemti užsitęsusį kosulį“, – teigė pašnekovė.
Ragina rūpintis sveikata
Moteris sako, kad kiek vėliau pradėjo nežymiai kilti temperatūra, dėl kurios atsirasdavo kaulų laužymas ir šaltkrėtis. D. Šmitė savo patirtimi pasidalino socialiniuose tinluose ir sulaukė kelių moterų žinučių, kad užsitęsusio kosulio priežastis gali būti Chlamydia pneumoniae infekcija. Nieko nelaukusi ji vėl kreipėsi į gydytoją ir paprašė, kad jai būtų skirti kraujo tyrimai:
„Paaiškėjo, kad viena iš tų bakterijų gyvena manyje. Taip netikėtai pagaliau radau labai labai ilgo ir varginančio kosulio priežastį.“
Pašnekovė teigia mananti, kad bakteriją pasigavo prekybos centre. Sirgdama žarnyno infekcija, ji ilgą laiką nėjo iš namų, o pasijutusi geriau nuvyko į prekybos centrą įsigyti prebiotikų. Ilgiau pabuvusi prekybos centre, kitą dieną moteris pradėjo kosėti.
Paklausta, ar jai paskirtas gydymas, ar pakanka poilsio ir arbatų, D. Šmitė patikino, kad jau išbandė visus būdus – ir kaitino pėdas, ir garino eterinius aliejus, gėrė įvairias arbatas, tačiau niekas nepadėjo, nes virusą užmuša tik antibiotikai, kuriais šiuo metu ir gydosi.
„Neabejoju, kad daug kas susiduria su šia bakterija, ji nėra nei kažkokia nauja, nei labai stipriai dabar plintanti. Daug kas pradėjo klausinėti, kad gal dabar daug kas serga, bet ji nėra nauja, pas mus ir vaikų darželyje, pasirodo, buvo rasta vaikų, turinčių ją.
Pasidalinau savo istorija dėl to, kad kai pasakiau, kad labai ilgai kosėju, daug kas rašė, kad jeigu rasiu stebuklingą būdą tą kosulį išvalyti, praneščiau, nes ir kiti labai ilgai kosėja. Panašu, kad kartais reikia patiems ieškotis ligų ir kartais pavyksta jas rasti“, – šypteli pašnekovė, ragindama rūpintis sveikata ir nenumoti ranka net į tokį nekaltą simptomą, kaip kosulys.
Neapsaugotas nė vienas
Chlamydia pneuomoniae infekciją sukelia smulki bakterija. Ši infekcija prasideda ūmiai, gali pasireikšti karščiavimas ir kvėpavimo sistemos organų pažeidimai.
Užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, bakterijos plinta oro lašeliniu būdu, į žmogaus kūną patenka per kvėpavimo takus. Dažniausiai pažeidžia bronchus ir plaučius, taip pat gali pažeisti viršutinių kvėpavimo takų gleivinę.
Inkubacinio periodo trukmė nežinoma. Infekcija gali būti ūmi ir lėtinė. Ūminė infekcija dažnai pasireiškia plaučių uždegimu, nazofaringitu. Lėtinė infekcija gali pasireikšti plaučių ar širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimais.
Plaučius pažeidžianti infekcija pasireiškia ūmiai, gali pakilti temperatūra, pasireikšti raumenų skausmai ir bendrosios intoksikacijos požymiai. Daliai sergančiųjų taip pat pasireiškia gerklės ir krūtinės skausmai. Vargina sausas kosulys, dusulys. Infekcija gydoma gydytojo paskirtais antibiotikais.