Elektros kainoms šovus į kosmines aukštumas netyli ir žinomi žmonės: prognozuoja nelengvą ateitį

Elektros ir dujų kainoms šovus į kosmines aukštumas, visi ėmė laužyti galvas – kaip išgyvensime šį rudenį ir žiemą? Prognozėms vis nesikeičiant, o kainoms kylant, apie tai pasisako vis daugiau žmonių.

Šiuo metu Lietuva elektros energiją importuoja iš Švedijos, Lenkijos ir Latvijos. Mūsų šalis pasigamina vos 35 proc. suvartojamos elektros energijos. Apie itin dideles elektros kainas prabilo ir muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis-Stano.

„Aš manau, kad mūsų laukia labai sudėtinga žiema. Labai norėtųsi permesti atsakomybę ir naštą ant valdžios, ar dar ant kažko, bet iš esmės niekas čia nepasikeis nei mums, nei visai Europai. Reikia susiveržti diržus“, – portalui tv3.lt kalba jis.

Beveik 5 kartais padidėjusios elektros kainos palietė ir patį atlikėją – štai už rugpjūčio mėnesį vyras teigė gavęs 580 eurų sąskaitą. Kainoms šokant „pasiutpolkę“ tenka imtis tam tikrų veiksmų, kaip sumažinti išlaidas.

„Konkretūs veiksmai, kuriuos mes darome – tai dienomis išjungiame šildymo gyvatukus, grindinį šildymą. Šeimoje turim du automobilius, bet stengiamės naudoti tik vieną ir daugiau naudotis viešuoju transportu“, – tikina vyras.

Jis naudojasi ir elektromobiliu ir teigia atradęs būdą, kaip galima šiek tiek sutaupyti. „Atsisakyti jo negaliu, nieko dėl to nepadarysi. Tiesiog stengiuosi kiek įmanoma galvoti gudriau – dabar kraunu bateriją pas kaimyną, – juokiasi vyras.

Pridurdamas, kad tai – didžiausia sąskaita, kurią buvo gavęs už mėnesį, vyras sako pritariantis Vyriausybės siūlomoms kompensacijoms.

„Manau, kad padėti būtina tiems, kurie jau nebeturi kur tų diržų veržtis. Mūsų atveju dar turime kaip sau pagerinti situacija – išjungti gyvatukus ir grindinį šildymą. Tačiau su tomis kompensacijomis juk yra taip – iš kažko renka mokesčius ir tais pinigais kitam kompensuoja.

Tai jie daro didindami mokesčius ar atrasdami naujus, kad galėtų kažkam kompensuoti. Kompensuoti būtina tiems, kurie neišgali kitaip. Būčiau tik prieš visuotinį kompensavimą, nes čia absurdas“, – nuomone dalijasi jis.

Elektros kainos verčia susimąstyti ne tik žmones, bet ir smulkiuosius verslininkus, didžiąsias įmones, ar tikrai verta tęsti veiklą. Ne viena įmonė jau skelbia apie veiklos stabdymą ir praneša galvojančios apie užsidarymą.

Štai kelis verslus turinti atlikėja ir verslininkė Ineta Puzaraitė-Žvagulienė su vyru Ąžuolu taip pat pripažįsta susidūrusi su sunkumais.

„Šokinėjančios kainos jaučiasi netgi labai. Su mūsų privačiu darželiu viskas normalu ir galime pataupyti. Anksčiau mėgdavome palikti dirbtinį apšvietimą, tai dabar dar galima ten išjungti šviesą ir taip pataupyti.

Kitas dalykas – mano vyras turi „Ąžuolyno virtuvę“, kurioje yra maisto gaminimo įmonės ir kur apskritai visi įrenginiai yra naudojami su elektra. Čia viskas ir prasideda – jei kainos kils taip, kaip prognozuojama, neįsivaizduoju, kaip bus įmanoma išsilaikyti“, – dalijasi moteris.

Ėmėsi priemonių

Ji tikina su vyru ėmusis tam tikrų priemonių, kad galėtų prarasti kuo mažiau pinigų.

„Ką jau padarėme, tai sutrumpinome darbo valandas – dabar negali dirbti bet kada, turi strategiškai išsirinkti, kada dirbti paklausiau. Tada prarandi mažiau pinigų. Taip pat šeimoje turime iš šakočių gaminimo įmonę – ten apskritai nežinau, ką pasakyti. Toks jausmas, kad valstybė nori, kad visi taptų bedarbiais. Jeigu elektros sąskaita gali išaugti 5 kartus, tai kaip išlaikyti žmones, verslą ir iš ko mokėti sąskaitas?“ – klausia Ineta.

„Man apskritai darosi baisu, kas čia per politika ir kas vyksta. Panašu, kad visi tuoj eisime į skolas ir neturėsime iš ko susimokėti sąskaitų. Paskaičiavome, kad jei būtumėme juridiniai asmenys, su tokiomis kainomis už namus mokėtume 8 tūkstančius eurų. Tokią sumą išmokėti galima tik likus skoloj. Aišku, galima bus atjungus elektrą pasėdėti žvakių šviesoje, bet juk skolos niekur nedings – visiems tokia pati bėda ir jos nėra kaip išspręsti“, – nusivylimo neslepia pašnekovė.

Vyriausybė taip pat neseniai pradėjo kalbėti apie kompensacijas sunkiau besiverčiantiems žmonėms. Ineta tikina nesuprantanti, kodėl būtent tokia priemonė yra taikoma:

„Manau, kad ne kompensacijos čia turėtų būti. Geriau jau lengvatos – jos būtų į žmonių naudą. Manau, kad kiekviename žingsnyje iš žmonių yra tik atimama. Net kai ir sako „kompensacija“, tai reiškia, kad iš kai kurių žmonių turi atimti, o tik kitiems duoti. Ta didžiausia nesąmonė.

Dar skaičiau, kad siūloma verslams įsirengti saulės elektrines ir patiems gamintis elektrą. 30 procentų kompensacijas jie siūlo tik nepasiturintiems asmenims. Man atrodo, kad tie nepasiturintys ir taip neturi iš ko elektrines statyti. Nesuprantu, kaip jie verslus skatina statytis tas elektrines, kai jos tūkstančius kainuoja. Iš kokių pinigų jas įsirengti? Labai blogai“, – dalijasi ji.

Dar vienas skaudžias elektros kainų paskemes pajautęs žmogus – dainininkas ir verslininkas Žilvinas Žvagulis, kuris kreipėsi į valdžią ir ragino pradėti kažką daryti, nes jeigu elektros kainos ir toliau augs – Žvagulis bus priverstas uždaryti savo šakočių kepyklą ir atleisti visus 20 čia dirbančių žmonių.

„Jeigu tu kepi į minusą, tai patys suprantat, kad į minusą niekas nenori dirbt. Aš nedirbsiu tada, nes ir prekybos centrai sakys prekiauti brangiau“, – laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbėjo Ž. Žvagulis. 

Dar prieš naujus metus Ž. Žvagulis už šakočių kepykloje sunaudotą elektrą mokėjo porą tūkstančių, bet kai pamatė, kokią sąskaitą jam už liepą suraitė elektros tiekėjas, negalėjo patikėti savo akimis. 

„Mes praėjusių metų spalį mokėjome tarp 2500 iki 3000, bet už liepą atėjo 8200. Tai ką aš žinau, bet žinau, kad aš toks ne vienas“, – sakė verslininkas.

Galvoja apie užsidarymą

Tokių kaip Ž. Žvagulis – tūkstančiai. Raseiniuose, vietos smulkūs verslininkai jau ruošia bankrotų iškabas. Sąskaitos už elektrą išaugo tiek, kad jie dirba tik tam, kad susimokėtų už elektrą.

„Jeigu taip toliau tęsis, tai teks užsidaryti greičiausiai. Nebegalime kelti kainų, jau viskas, jau ir taip vakar išgirdau pokalbį, kad klientas sako „iš kokio kosmoso mums čia tokias kainas lankstot, karbonadai po 9 eurus“. Visi skundžiasi, bet nėra iš ko, darbuotojai irgi reikalauja didesnių kainų“, – teigė kavinės Raseiniuose savininkas Tomas Michalkevičius.

„Už liepą 1943 eurai. Čia rekordas, niekada tiek nemokėjau, būdavo 500, o dabar va tiek. Jeigu tokios kainos bus ir tokias sumas kas mėnesį reikės mokėti, tai apie uždarbį nėra jokios kalbos“, – pritarė viešbučio Raseiniuose savininkė Aušra Skamarakaitė-Kalinauskienė.

Kavinėse, viešbučiuose jau dabar išjungti praktiškai visi prietaisai. Šaldytuvai, kondicionieriai, šviesos. Kepti karbonadus ant laužo – ne išeitis, malkos ir tos patapusios auksinėmis, kainuoja labai brangiai. 

„Viskas yra išjungta, yra taupumo režimas, skaičiuojama kiekviena kilovatvalandė, nes jeigu viskas būtų įjungta, tai šita kavinė greičiausiai neišgyventų“, – sakė T. Michalkevičius.

„Aš neįsivaizduoju, kaip išsilaikyti reikės, tikriausiai skolos pradės eiti. Nebus, iš ko mokėti. Tikrai nebus. Tu dabar lauki ir bijai“, – teigė A. Skamarakaitė-Kalinauskienė.

Tūkstančius reikia mokėti čia ir dabar

Kas įdomiausia, po 3–4 kartus išaugusias tūkstantines sumas už elektrą reikia sumokėti čia ir dabar. Negali net minties turėti apie bent minimalų vėlavimą, nes kitu atveju elektrą matysi kaip savo ausis.

„Mes parašėme laišką ESO, o jie atrašė, kad jeigu jūs nesumokėsite 25 dieną, tai mes jums atjungsime elektrą. Parašėme laišką, ar galite atidėti iki rugsėjo 4 dienos, gal galite skaičiuoti procentus netesybų. Jie atsakė, kad ne, to nebus ir viskas. Tai gerai, kad esu koncertuojantis žmogus ir galėjau atvežti koncertinių pinigų ir įmesti ESO“, – kalbėjo Ž. Žvagulis.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė žada pagalbą, žada pažerti nuolaidų ir mokesčių atidėjimų.

„Mes siūlome įvesti mokesčių atidėjimus, ką turėjome per COVID, kad VMI nepultų išsireikalauti tų mokesčių ir neišsimušinėtų, tai siūlome ir finansų ministerijai tartis dėl to“, – aiškino A. Armonaitė.

Tik vienas labai svarbus, bet… viskas tik po Naujų metų, kai bus naujas biudžetas. O dabar  – nėra iš ko.

„Pagalbos bus apyvartinėms, finansų ministerija parengė kitų metų biudžetą, tai laukiame ir patys to projekto, ir bus daugiau numatyta visokių dalykų, bet suprantame ir verslo problemas, tai dirbame“, – teigė A. Armonaitė. 

„Tegul jie neaiškina. Kai aš prašiau tos pagalbos, mes antrus metus tik dirbanti įmonė, tai niekas mums jos nesuteikė, o jeigu jie kalba, kad valstybėje labai lengvai prieinami tie dalykai, tai tfu ant jų“, – kalbėjo Ž. Žvagulis.

Laidos įrašą žiūrėkite čia:

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer