Karbauskį nustebino ukrainiečių pasitraukimas iš „Naisių“: „Galvojau, kad man pačiam gali tekti dainuoti“

Ketvirtadienį netilo kalbos apie liepos 8-9 dienomis nugriaudėsiantį festivalį „Naisių vasara“. Paviešinus festivalyje dalyvausiančių atlikėjų sąrašą internetas sprogo – žmonės nenustojo šurmuliuoti apie tai, kodėl prieš LGBT+ bendruomenės teises pasisakančio renginio sumanytojo Ramūno Karbauskio festivalyje dalyvaus grupės, kurios palaiko šios bendruomenės teises.

R. Karbauskis viešai prabilo apie besitraukiančias grupes iš festivalio ir teigė, kad tai gali būti iš anksto suplanuota provokacija.

„Pastarosiomis dienomis kartu su Naisių vasaros festivalio rengėjais sulaukėme ne vieno akibrokšto. Prieš pat festivalio pradžią vienas po kitos koncertuoti atsisakė muzikantai.

Štai grupė „jauti“ iš pradžių organizatoriams nurodė, kad vienas jos narių susirgo Covid-19. O vėliau prasidėjo – iki festivalio pradžios tiksint paskutinėms valandoms, muzikantai staiga neva praregėjo ir vienas po kito pranešinėja nebedalyvausiantys Naisių vasaros renginiuose.

REKLAMA
Argumentai įvairūs. Dabar neabejoju, kad tokia įvykių eiga yra iš anksto ir kruopčiai suplanuota provokacija, kurios tikslas – sužlugdyti festivalį ir pažeminti Naisių bendruomenę, mane bei visus tuos, kurie planavo ir tikiuosi atvyks į festivalį.

Veikiama sistemingai, nuosekliai ir koordinuotai. Visa tai daroma puikiai suvokiant, kad likus mažiau nei dienai iki renginio, surasti naujus atlikėjus yra ypatingai sunku.

Atskiro paminėjimo vertas atvejis, kaip buvo pasielgta su ukrainiečių atlikėjais TaRuta. Naisių vasaros festivalio organizatoriams perduota, kad ukrainiečiams visą dieną grasino, anot jų, „tūkstančiai Lietuvos tarnybų“, net vienos iš ministerijų atstovai. Ukrainos muzikantų grupei buvo patarta „kuo greičiau dingti iš Naisių“, nes priešingu atveju Ukrainoje jie bus laikomi separatistais. Muzikantai išsigando ir išvyko.

Po kelių valandų perskaičiau ukrainiečių atlikėjų TaRuta pranešimą socialiniuose tinkluose ir iki šiol negaliu patikėti tuom, ką perskaičiau. Todėl kreipiuosi į žmogų, kuris buvo paminėtas ir kurį labai gerai pažįstu – į Lauryną Baškį, Thundertale atlikėją.

REKLAMA
Laurynai Bašky, TaRuta savo pranešime padėkojo lietuviams draugams, kurie mat „padėjo susigaudyti situacijoje“. Tie minimi draugai esi pats, Stasys Taraila ir Robertas Semeniukas. Ir, anot TaRuta pranešimo, būtent jūs grupei iš Ukrainos išaiškinote, neva „festivalio organizatoriai palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore“! Ar tu, su kuriuo bendraujame jau daugiau nei dešimtmetį, kartu dirbome prie festivalio ir kitų projektų, iš tiesų Ukrainos muzikantams pasakojai, neva aš ar festivalio organizatoriai palaikome kažkokius tarpininkavimo ryšius su rusija? Ar tu manai, kad aš galiu dirbti su rašistais?!

Su manimi siejamas verslas vienas pirmųjų atsisakė dirbti su rusijos įmonėmis, vos tik agresorė pradėjo karą Ukrainoje. Mūsų įmonės dabar finansuoja aktorių iš Ukrainos trupės darbą Lietuvoje, kad jie galėtų oriai kurti ir Lietuvoje papasakoti, ką Ukraina šiandien išgyvena! Ir festivalį skyrėme bendrystei su Ukraina, organizatoriai pakvietė ukrainiečių šeimas, atlikėjus į Naisius. .

REKLAMA
Negana to, dar po geros valandos matau, kad TaRuta koncertą jau organizuoja A.Tapinas, kuris dalinasi ir TaRuta žinute apie atsisakymą dalyvauti Naisių vasaroje ir žada pasirūpinti didesniu honoraru.

Naisių vasaros festivalis yra skirtas bendrystei su Ukraina. Itin apmaudu, kad vardan savanaudiškų kėslų kai kam neliko jokios gėdos skleisti absoliutų melą, taip siekiant pakenkti renginiui. Kuo toliau, tuo labiau susidaro įspūdis, kad per pastaruosius metus ne tik kad grįžtam į sovietinį konclagerį, kur yra viena tiesa, vienas leninas… kita nuomonė yra draudžiama, bet ir kitaip galvojantys bei savo nuomonę sakantys yra naikinami visokiomis priemonėmis.

Festivalis vyksta. Organizatoriai užpildė muzikinę programą kitais atlikėjais. Laukiami visi!

P.S. Galvojau, kad man pačiam gali tekti dainuoti, bet ne visus atlikėjus pavyko įbauginti, tad festivalio scenoje pasirodys tik profesionalūs atlikėjai“, – rašė jis.

Tiesa, iš šio festivalio traukiasi ir S. Prūsaitis. „Labas rytas. Naisiuose šiandien manęs nebus. Gražios visiems dienos“, – feisbuke rašė jis.

REKLAMA
Primename, kad visai neseniai rašėme apie atlikėjus, kurie traukiasi iš šio festivalio.

Pastaruoju metu vis daugiau atlikėjų skelbia, kad traukiasi iš šio festivalio ir jame nežada dalyvauti. Apie tai viešai pasisakė ir Ukrainos folkloro grupė „TaRuta“.

„Viešas grupės „TaRuta“ pareiškimas dėl dalyvavimo miestelio Naisiai festivalyje Lietuvoje.

Mes nusprendėme atsisakyti dalyvauti pasirodyme, nepaisant to, kad į jį mus pakvietė svetingai šiame gražiame miestelyje priimti nuo karo Ukrainoje pasitraukusieji mūsų tautiečiai.

Mes nenorime turėti nieko bendra su organizatoriais, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo metu, palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore.

Esame dėkingi mūsų lietuviams draugams muzikantams ir savanoriams, padėjusiems susigaudyti situacijoje.

Esame tikri, jog mums pavyks kitu būdu surinkti lėšas visureigiui, tolimačiams ir termovizoriui, kuriuos turėjome įsigyti už koncerto honorarą.

Kvieskite — esame atviri pasiūlymams ir norime savo kūryba pelnyti paramą Ukrainos Ginkluotosioms Pajėgoms.

REKLAMA
Šlovė Ukrainai“, – rašoma grupės feisbuke.

Penktadienį netylant diskusijoms apie „Naisių vasaros“ festivalį, renginį organizuojanti asociacija išplatino pranešimą, kad festivalis vis dėlto įvyks.

„Asociacija „Naisių bendruomenė“, esanti atsakinga už Naisių vasaros festivalio organizavimą, apgailestauja ir atsiprašo šventės svečių dėl kelių atlikėjų pasitraukimo iš festivalio muzikinės programos.

Nepaisant to, festivalis vyks. Jame vyks įvairūs koncertai, bus pilna spalvingų veiklų mažiesiems, daug atrakcijų, edukacijų.

Kviečiame atvykti ir aplankyti kaip niekada gražiai pasipuošusius Naisius!

Mes Jūsų labai laukiame!“ – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Šį savaitgalį vyksiančiame festivalyje planavo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“. Šios grupės jau anksčiau pasisakė už LGBT+ bendruomenės teises, kai kurie iš jų dalyvavo ir bendruomenės eitynėse.

Tačiau penktadienį iš grupės „The Roop“ pasirodė pranešimas socialiniuose tinkluose. Grupė „The Roop“ ir dainininkas Donatas Montvydas po šiandienos festivalio „Naisių vasara“ mecenato Ramūno Karbauskio pasisakymo apie kreipimąsi į KT teismą dėl prof. Vytauto Landsbergio suteikto valstybės vadovo statuso nusprendė nepasirodyti minėtame festivalyje. Pasak kūrėjų, tai buvo galutinis lašas, kuris niekaip nesuderinamas su atlikėjų vertybėmis.

„Šiandienos žinia ir Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad žada kreiptis į KT dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso, mums yra paskutinis lašas.

Oficialiai pranešame, kad nevykstame į Naisių festivalį. Suprantame, kad festivalis yra ne Karbauskio partijos nariams, tačiau turime savo poziciją įvairiais klausimais, kuri kardinaliai skiriasi nuo festivalio mecenato.

Renginyje norėjome visuomenę apjungti, o ne priešinti, šviesti, o ne skirstyti. Tačiau naujausias festivalio pagrindinio mecenato Karbauskio išstojimas tiesiog galutinai atėmė motyvaciją“, – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Žinomas atlikėjas D. Montvydas teigia, kad tokie R. Karbauskio veiksmai yra žalingi Lietuvai bei meta politinį šešėlį „Naisių vasaros“ festivaliui, rašoma pranešime spaudai.

„Festivalis įgauna politinį atspalvį, todėl aš ir mano grupė nusprendėme pasitraukti, nenorime būti siejami su Ramūnu Karbauskiu ir jo veiksmais“, – teigia D. Montvydas.

Primename, kad ir kitos renginyje dalyvausiančios grupės pasisakė apie susidariusią situaciją.

Bene pirmieji į kritiką sureagavo grupė „jautì“. Jie socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą, jog priimdami sprendimą dalyvauti fesivalyje per daug nesigilino į jo istoriją ir organizatorius ir pranešė pasitraukiantys iš renginio.

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome. Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis. Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės „jautì“ paskyrose socialiniuose tinkluose.

Grupė „Graži ir ta galinga“ taip pat pripažino padarę klaidą ir iki galo neapgalvoję savo sprendimo dalyvauti festivalyje.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje. Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R. Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums kaip menininkams išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme.

Portalas tv3.lt kreipėsi ir į festivalio „Naisių vasara“ organizatorius, kurie atsakymo nepateikė. „Naisių bendruomenės“ vadovė Rita Žukauskienė sakė, kad laiko komentuoti situacijos neturi ir apskritai to daryti nesiruošia.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer