Klimatologas atsakė, kokių orų tikėtis: aiškėja ir kokia žiema ateina

Jau antra lapkričio savaitė, tačiau kiemuose dar žydi gėlės, o oro temperatūra perkopia 10 laipsnių.

TV3 žinių „Dienos komentare“ klimatologas Arūnas Bukantis atsakė, kokie orai bus artimiausiu metu ir ar galime tikėtis šaltos žiemos. 

Ar lapkritis ir toliau bus šiltas?

Iš tikrųjų, temperatūra užstrigo ties 10–12 laipsnių, praktiškai tokia temperatūra svyravo visą spalio mėnesį. Lapkričio pirmasis dešimtadienis taip pat ne ką šaltesnis negu spalio pabaiga. Jei skaičiuotume temperatūros perėjimo per 5 laipsnių ribą datas, tai išeina, kad šiemet ruduo vėluoja apie tris savaites, nes jau spalio 25 d. Rytų Lietuvoje temperatūra turėjo nukristi žemiau 5 laipsnių. Kol kas vidutinė paros temperatūra laikosi apie 6–8 laipsnius.

Kiek ilgai dar tai truks?

Temperatūra ilgai nesilaikys, tai truks iki lapkričio 14–15 dienos, o tada temperatūra pradės kristi ir temperatūra naktimis priartės prie nulio laipsnių, o kai kuriomis naktimis ji bus netgi neigiama. Tokia temperatūra turėtų išlikti visam laikui, tik pajūryje liks apie 6–8 laipsnius.

Pajūryje dabar yra keista situacija, nes ten temperatūra praktiškai vienoda ir naktį, ir dieną. Pavyzdžiui, naktį temperatūra apie 10 laipsnių, o dieną apie 11 laipsnių ir taip tęsiasi jau kelios savaitės.

Ar lapkritį užklups šalna?

Atvėsimas lapkričio viduryje nebus ilgam, lapkričio antroji pusė prognozuojama 2 laipsniais šiltesnė už vidutinę daugiametę temperatūrą. Tai reiškia, kad dienomis laikysis apie 4–8 laipsnius šilumos, o naktį turėsime arti nulio. Tokia temperatūra yra netipiška, nebūdinga. Tai užsitęsusi šilumos anomalija, kuri trunka jau nuo spalio vidurio.

Virš mūsų bus susiformavęs anticiklonas, kuris yra gana šiltas. Dėl to tokie orai ir laikysis.

O gruodis bus šiltas?

Kol kas gruodžio prognozių reikia palaukti, jos tikslesnės bus lapkričio pabaigoje, bet yra didesnė tikimybė, kad gruodis bus šiltas. Prognozuojama, kad neigiamos temperatūros anomalija bus tik apie 20–25 proc., todėl didesnė tikimybė šiltų dienų.

O ką reiškia šiltas gruodis?

Gruodžio mėnesį temperatūra būna artima nuliui, pajūryje ji laikosi teigiama, apie 2–3 laipsnius šilumos, o Rytų Lietuvoje jau pereina į neigiamą pusę. Tai reiškia, kad vidutinė paros temperatūra išliks teigiama ir gruodžio pirmoje pusėje.

Ar galima tikėtis sniego per Kalėdas?

Žiemos sezonai pasidarė ypač išbalansuoti ir negalima numatyti, jog temperatūros anomalija tęsis 3–4 mėnesius. Tai reiškia, kad bus ir šiltų, ir šaltų laikotarpių, nes atmosferos cirkuliacija vandenyne yra įgavusi nepastovumo tendenciją, kuri sukuria anomalijas Europos ir Baltijos regionuose.

Dėl to kas dvi, kas tris savaites orų sąlygos keičiasi kardinaliai. Ypač žiemos sezono metu, todėl 10–20 dienų trukmės atšalimų visada reikia tikėtis ir jų neišvengsime kiekvieną žiemą, tačiau 2–3 mėnesių vidutinė temperatūra būna aukštesnė už vidurkį.

O ar visa žiema bus šalta?

Tikrai dabar negaliu paskelbti, kad temperatūra bus aukštesnė už normą ar kad žiema bus šalta, šilta. Pastaraisiais metais, dešimtmečiais žiemos sparčiai šyla ir vidutinė jų temperatūra yra 2–3 laipsniais aukštesnė, nei buvo XX a. viduryje, 6–7 dešimtmečiuose.

Dabar mums šalta žiema, jei šaltos dvi jos savaitės. Iš tikrųjų, šaltos žiemos buvo tada, kai šalčiai tęsdavosi nuo lapkričio iki kovo. Tai tokios žiemos šiemet tikrai nebus, ji bus tipiška kaip pastaraisiais metais – temperatūra apie nulį, nuo 5 šilumos iki 10 šalčio.

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer