Giliųjų venų trombozė (GVT) ištinka tuomet, kai vienoje iš organizmo giliųjų venų, paprastai – kojose, susiformuoja kraujo krešulys. Jei GVT susiformavęs trombas atsiskiria ir patenka į plaučius, tai sukelia plaučių emboliją (PE), kuri gali būti mirtina.
GVT požymiai ir simptomai yra šie:
Tinimas, paprastai – vienoje kojoje arba rankoje;
Kojų skausmas ar jautrumas;
Odos paraudimas ar pamėlimas;
Karštis kojoje ar rankoje.
PE požymiai ir simptomai yra šie:
Staigus oro trūkumas;
Aštrus, veriantis skausmas krūtinėje, kuris gali sustiprėti giliau įkvėpus;
Padažnėjęs pulsas;
Nepaaiškinamas kosulys, kartais ir atsikosėjant krauju.
Kitas kraujo krešulių sutrikimas yra vadinamas trombocitopenija – ji pasireiškia tuomet, kai trombocitų lygis kraujyje nukrenta taip žemai, kad kraujas tinkamai nebekreša. Retais atvejais dėl itin žemo trombocitų lygio gali pasireikšti pavojų keliantis vidinis kraujavimas, rašoma thesun.co.uk
Kraujo krešulių rizika
Kraujo krešuliai gali atsirasti bet kurio amžiaus, lyties ar etninės grupės žmonėms. Tačiau giliųjų venų trombozės rizika yra didesnė:
vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms; turintiems viršsvorio; rūkantiesiems; turintiems giliųjų venų trombozės istoriją; vartojantiems kontraceptines tabletes ar pakaitinę hormonų terapiją; sergantiems vėžiu ar širdies nepakankamumu; sergantiems venų varikoze.
Giliųjų venų trombozės rizika didesnė ir esant tam tikros laikinos būklės, net jeigu ir nepriklausote aukščiau išvardintoms rizikos grupėms.
Trombozės rizika padidėja, jei:
gulite ar neseniai gulėjote ligoninėje, ypač jei ten būdami negalėjote daug judėti (pavyzdžiui, po operacijos); negalite atsikelti iš lovos; leidžiatės į ilgą kelionę (daugiau nei 3 valandos) lėktuvu, automobiliu ar traukiniu; laukiatės arba per pastarąsias 6 savaites susilaukėte kūdikio; organizmui trūksta skysčių.
Kraujo krešuliai taip pat gali būti kai kurių ligų, pavyzdžiui, širdies veiklos sutrikimų ar diabeto, komplikacija.