Lietuvos sieną saugantys bei pirma gynybos linija prasidėjus karui tapsiantys pasieniečiai skundžiasi, kad vos suduria galą su galu. Anot profsąjungų atstovų, kai kurie pareigūnai tam, kad išgyventų, priversti prašyti tėvų paramos ar darbuotis pavėžėjais.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai kiek anksčiau žygiuodami paminėjo Pasieniečių dieną. O atsipūsti jiems reikia – šie metai pareigūnams buvo išties sunkūs.
„Pavyko suvaldyti neteisėtos imigracijos krizės, bet negalim atsipalaiduoti, nes situacija prie sienos su Baltarusija išlieka sudėtinga. Turime didelę problemą mūsų regione, tai yra karinė agresija prieš Ukrainą, Valstybės sienos apsaugos tarnyba yra mūsų ginkluotųjų pajėgų ir gynybos sistemos elementas ir atitinkamai turim ruoštis visiem scenarijams kurie galėtų būti Lietuvoje“, – kalba Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
Ir vis tik profsąjungų atstovai pasakoja, kad už tokius pasiekimus šalies valdžia jų tinkamai neįvertino.
„Aš tikiuosi, kad Vyriausybė atlaisvins esamus pinigus ir kažkiek tai skirs motyvacijai pareigūnų, ko jau biudžete pritrūksta šiems metams lėšų ir pareigūnai tikrai buvo verti, nusipelnę už šitos krizės suvaldymą, kovido krizės valdymą“, – sako pareigūnų profsąjungų pirmininkas Saulius Džiautas.
O ir ateitis labai miglota. Lietuvos sieną saugoti tenka rankose laikant senus ginklus, tikina prieš kamerą nenorintys kalbėti pasieniečiai. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė žada, kad iki kitų metų pasieniečiai bus tinkamai apginkluoti.
„Reikia pripažinti, kad pasienio pareigūnų ginkluotė neatitiko NATO standartų ir šiuo metu už 3,5 milijono eurų iki naujų metų turėtu kariuomenė nupirkti ir perduoti pasienio pareigūnams NATO standartus atitinkančią ginkluotę“, – teigia A. Bilotaitė.
Neseniai Europos Komisija patvirtino Lietuvai, kad mūsų šalies sienos apsaugos sustiprinimui skirs 55 milijonus eurų. Prieš kurį laiką tam atseikėjo dar 15 milijonų. Už visus šiuos pinigus bus perkamos modernios priemonės sienos stebėsenai, gerinama infrastruktūra. Vis tik, profsąjungų atstovai aiškina, kad visi šie pirkiniai neteks prasmės, jei nebus kas dirba.
Vardija pasieniečių atlyginimus
Pasieniečių atlyginimai tiesiog juokingi, o kai kurie norėdami išgyventi net priversti prašyti tėvų pagalbos ar prisidurti uždarbiaudami kaip pavėžėjai, sako pareigūnai.
„Pareigūnas turi gauti orų atlyginimą, kad nereikėtų dirbančiam pareigūnui jaunam prašyti, kad prisidurtų tėvai prie pinigų. Atlyginimai į rankas atėjusio pareigūno 700–800“, – tvirtina Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos vadovas Rimantas Liepa.
Tiesa, Valstybės sienos apsaugos tarnybos biudžetas auga ir šiai metais siekia 98 milijonus eurų. 2019-siais jis buvo beveik 75 milijonai.
„Pakilo biudžetas, bet infliacija buvo didesnė. Ir tas pasieniečio perkamasis krepšelis liko toks pat arba galbūt net sumažėjo. Norisi pastebėti, kad biudžetas turi būti adekvatus ir įvertinus infliaciją“, – tikina S. Džiautas.
O gavus orius atlyginimus, gal ir pareigūnų pensijos išaugs, svajoja profsąjungų atstovai. Mat sako, kad dabar apie jų dydžius net gėda kam prasitarti.
„Pareigūnas, atidavęs 20–30 metų tarnybai, jeigu išeina į pensiją, jam išgyvent yra labai sunku. Ir jis krenta link skurdo ribos“, – teigia R. Liepa.
„Norėtume, kad karių ir pareigūnų pensija būtų teisinga ir nebūtų užšalusi nuo 2008 metų ir pareigūnas atitarnavęs, 25 metus atidavęs valstybei, neturėtų gauti 200 eurų pensijos. Manytume, kad ji kaip Lenkijoje būtų adekvati – 60 procentų buvusio atlyginimo“, – teigia S. Džiautas.
Vidaus reikalų ministrė pripažįsta, kad situacija bloga ir žada, kad šis klausimas juda į priekį. Esą netrukus su Socialinės apsaugos ir darbo bei Krašto apsaugos ministerijų atstovais sės prie bendro stalo.
„Ši sistema, kuri dabar yra, ji neteisinga. Negali būti, kad žmonės baigę tarnybą prieš 15 metų ar vienas baigė prieš du metus ir jie gauna visiškai skirtingą pensiją, o darbą tai dirbo tą patį. Tai tą neteisybę turime ištaisyti“, – tikina A. Bilotaitė.
Dėl geresnių sąlygų su valdžia derasi ir patys pareigūnai. Jei nepavyks, neatmeta ir protestų galimybės. O jie maži nebus – Lietuvos sienas kiaurą parą saugo pusketvirto tūkstančio pasieniečių.