Nemokami vaistai ukrainiečiams įaudrino Lietuvos gyventojus: paaiškėjo, kas už juos sumoka

Žinia apie tai, kad net ir nedraustiems sunkiai sergantiems ukrainiečiams receptiniai vaistai bus išduodami nemokamai, sukėlė tikrą audrą. Gyventojai puolė piktintis, neva tai, už ką jiems reikia susimokėti, kitos šalies, nesvarbu, kad ir pabėgusiems nuo karo piliečiams teikiama nemokamai.

Prieš savaitę paskelbta, kad nuo šiol sunkiomis ligomis sergantiems ir privalomojo draudimo neturintiems karo pabėgėliams ukrainiečiams receptiniai vaistai bus išduodami nemokamai.

Tarp tokių ligų – cukrinis diabetas, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, onkologiniai susirgimai. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pasirašytame įsakyme.

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos skyriaus vedėjos Anželikos Oraitės aiškinimu, ukrainiečiams vaistai nemokamai bus išduodami ir laukiant sprendimo dėl teisinės apsaugos.

„Tokį sprendimą priėmėme, nes pamatėme, jog yra sergančių sunkiomis ligomis, tačiau nepatenkančių į anksčiau nustatytus kriterijus“, – BNS pirmadienį sakė ji.

Kilo pasipiktinimas

Vis tik toks sprendimas socialiniuose tinkluose sukėlė nemažą tautiečių nepasitenkinimą, esą savais piliečiais iki galo nepasirūpinama, o štai atvykėliams tik ir siūloma nemokamai.

Žmonės samprotavo, kad tai esą neteisinga pačių lietuvių atžvilgiu, o toks žmonių skirstymas neigiamai atsiliepia ir patiems ukrainiečiams.

Kiti reagavo ir kur kas emocingiau, besipiktindami, kad vaistai šalyje „kainuoja kosmosą“ ir ne visi kompensuojami, o čia, matai, „viskas už dyką“.

Tačiau buvo ir tokių, kurie siūlė „įjungti“ šaltą protą – juk tai yra tik laikina pagalba, kol pabėgėliai susitvarkys dokumentus.

SAM: drausti Lietuvos gyventojai gauna tą pačią pagalbą

Portalas tv3.lt pasiteiravo Sveikatos apsaugos ministerijos, ar tokie gyventojų nusiskundimai yra pagrįsti ir ar išties už receptinius vaistus nuo tų pačių ligų lietuviams reikia susimokėti.

Kaip nurodė ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis, pabėgėliams iš Ukrainos gali būti taikomi du kompensavimo mechanizmai: Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) ir Europos Komisijos fondo lėšomis finansuojamas projektas „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“. 

Privalomuoju sveikatos draudimu drausti pabėgėliai iš Ukrainos kompensuojamus vaistus ir medicinos pagalbos priemones gauna tokia pačia tvarka, kaip ir drausti Lietuvos gyventojai.

Dėl Rusijos Federacijos karo veiksmų iš Ukrainos pasitraukę ir laikinąją apsaugą Lietuvoje gavę asmenys draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu šiais atvejais:

  • kai įsidarbina;
  • jie tai yra asmenys iki 18 metų;
  • asmenys, gaunantys Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą senatvės pensiją, netekto darbingumo pensiją ar šalpos neįgalumo pensiją;
  • asmenys, gaunantys šalpos kompensaciją, jiems sukakus Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių ar juos pripažinus netekusiais 60 procentų ir daugiau darbingumo;
  • asmenys, gaunantys senatvės ar neįgalumo pensiją pagal šalies, iš kurios pasitraukusiems asmenims suteikta laikinoji apsauga, teisės aktus;
  • asmenys, kurie Lietuvos Respublikos arba šalies, iš kurios pasitraukusiems asmenims suteikta laikinoji apsauga, teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti neįgaliaisiais.

Kompensuoja vaistus sunkioms ligoms gydyti

Tuo metu pabėgėliams, kurie nėra drausti privalomuoju sveikatos draudimu, yra kompensuojami vaistai, skirti gydyti sunkiems sveikatos sutrikimams, kurie yra nurodyti minėtame ministro įsakyme.

Paklaustas, ar gali būti situacijų, kai dėl tos pačios sunkios būklės (iš nurodyto sąrašo) pas gydytoją patekus ukrainiečiui ir lietuviui, vienas gaus receptą vaistui, kuris bus apmokėtas iš valstybės lėšų, o kitas tą vaistą turės nusipirkti pats, J. Gališanskis neatmetė, kad tokių atvejų gali pasitaikyti.

Vis tik jis atkreipė dėmesį, kad privalomuoju sveikatos draudimu neapdraustiems pabėgėliams iš Ukrainos vaistai apmokami pagal ES finansuojamą programą.

„Atsižvelgiant į Rusijos Federacijos atvirą karinę agresiją prieš Ukrainą ir jos žmones, daromus nusikaltimus žmoniškumui bei karo nusikaltimus, tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus, kurie lėmė humanitarinę ir pabėgėlių iš Ukrainos krizę, Europos Komisijos fondo lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu neapdraustiems užsieniečiams, kurie turi teisę gauti laikinąją apsaugą arba kuriems suteikta laikinoji apsauga, nemokamai vaistinėse išduodami tam tikroms ligoms ir sveikatos sutrikimams gydyti skirti receptiniai vaistai, dėl kurių teikiamos būtinos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kurių nesuteikus paciento sveikatos būklė galėtų pablogėti tiek, kad jam prireiktų skubiosios medicinos pagalbos paslaugų“, – nurodė SAM.

Nuo karo pradžios į Lietuvą pabėgo 73,6 tūkst. ukrainiečių, tačiau dalis jų sugrįžo atgal į savo šalį.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer