Perspėjimas iš Ukrainos – turime „pasirengti visiems scenarijams“ dėl okupuotos Zaporižios AE

Ukrainos vidaus reikalų ministras Denysas Monastyrskis tvirtina, kad Ukraina turi „pasirengti visiems scenarijams“ Rusijos okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

13:28 | Ukraina nerimauja dėl padėties Zaporižios atominėje elektrinėje

Dešimtys Ukrainos pagalbos tarnybos darbuotojų, dėvinčių dujokaukes ir apsauginius kostiumus, dalyvavo reagavimo į nelaimes pratybose, baiminantis kitos į Černobylį panašios nelaimės.

Pasak Ukrainos vidaus reikalų ministro Denyso Monastyrskio, Ukraina turi „pasirengti visiems scenarijams“ Rusijos okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje, skelbia „The Guardian“.

Pratybose buvo praktikuojamas sužeistųjų evakuavimas, spinduliuotės skenavimas ir užterštų transporto priemonių plovimas.

„Niekas negalėjo numatyti, kad Rusijos kariuomenė tankais apšaudys branduolinius reaktorius. Tai neįtikėtina“, – sakė M. Denysas.

Ministras pridūrė, kad tol, kol gamyklą kontroliuoja Rusija, yra „didelė rizika“.

Ukrainos valstybinės branduolinės agentūros „Enerhoatom“ vadovas Petro Kotinas pareiškė, kad elektrinės teritorijoje dislokuota apie 500 Rusijos karių ir 50 šarvuočių.

 

13:02 | Rusų pajėgų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 44 300 Rusijos karių.

Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 234 lėktuvus, 197 sraigtasparnius, 1889 tankus, 4179 šarvuočius, 1010 artilerijos pabūklų, 265 raketų sistemas, 15 laivų, 3061 mašiną, 793 bepiločius orlaivius, 136 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 93 specialiosios įrangos vienetus bei 190 sparnuotųjų raketų.

12:28 | Lavrovui atsirūgo sankcijos: Rusija reikalauja išduoti jam vizą į JAV

Rusija reikalauja, kad JAV išduotų vizas užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo vadovaujamai Rusijos delegacijai, kad ji galėtų dalyvauti Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke.

„Galime drąsiai pasakyti, kad norėtume matyti Sergejų Viktorovičių Lavrovą JT Generalinėje Asamblėjoje“, – pareiškė Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas, rašo Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Anot jo, pastaraisiais metais JAV esą „ne kartą sudarė sunkumų dėl darbo kelionių“ Rusijos diplomatams.

„Ambasada jau kreipėsi į Baltuosius rūmus, Valstybės departamentą su reikalavimu nedelsiant išduoti vizas ministrui ir visiems Rusijos delegacijos nariams“, – sakė Rusijos ambasadorius.

Vasarį JAV dėl plataus masto invazijos į Ukrainą įvedė sankcijas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui. Sankcijos jiems galioje ir Europos Sąjungoje, ir Didžiojoje Britanijoje.

11:49 | Rusija paslapčia patraukė savo Juodosios jūros laivyno vadą

Po pastarųjų smūgių prieš jos karinius objektus okupuotame Kryme Rusijos vadovybė praranda pasitikėjimą pusiasalio saugumu ir imasi pertvarkyti savo pajėgas, teigiama naujausioje JAV karo studijų instituto (ISW) analizėje.

Anot instituto analitikų, rugpjūčio 17 dieną Rusijos viceadmirolas Viktoras Sokolovas pakeitė admirolą Igorį Osipovą Juodosios jūros laivyno vado pareigose.

Tuo pat metu Rusija, pasinaudodama Sevastopolio okupacinės valdžios įvestu aukštu „terorizmo grėsmės“ lygiu, siekė išlaikyti V. Sokolovo paskyrimą paslaptyje.

„Pastarieji Ukrainos smūgiai prieš Rusijos karinius objektus Kryme, įskaitant Juodosios jūros laivyno štabą Sevastopolyje, tikėtina, privertė Rusijos pajėgas imtis priemonių – pertvarkyti Rusijos pajėgų Kryme sudėtį, logistiką, vadovybę, siekiant sušvelninti tolesnių smūgių pasekmes“, – sakė analitikai.

Šiame kontekste ekspertai remiasi pranešimais iš Ukrainos žvalgybos, kuri anksčiau skelbė apie dešimčių Rusijos lėktuvų ir sraigtasparnių, dislokuotų pažangiuose Krymo aerodromuose, perkėlimą į gilesnius Krymo pusiasalio regionus.

Praėjusią ir šią savaitę Rusijos laikinai okupuotame Krymo pusiasalyje nuaidėjo virtinė sprogimų Rusijos kariniuose objektuose. Ukraina oficialiai nėra prisiėmusi atsakomybės už šiuos išpuolius.

11:23 | Per Rusijos apšaudymus Charkivo regione žuvo 11 žmonių, dešimtys sužeisti

Rusijai trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio rytą apšaudžius Ukrainos Charkivo regioną iš viso žuvo 11 žmonių, dar dešimtys buvo sužeisti, pranešė pareigūnai.

Vėlų trečiadienį rusai apšaudė Charkivo Saltivo rajoną ir pataikė į bendrabutį, kuriame gyveno klausos negalią turintys žmonės. Pagal vieną iš versijų jie negirdėjo pavojaus signalo.

Pirminiais duomenimis, žuvo septyni žmonės, 20 buvo sužeisti.

Ketvirtadienio rytą buvo apšaudytas gretimas Charkivo rajonas, taip pat pataikyta į bendrabutį.

Charkivo karinės administracijos vadovas Olehas Synjeh

10:51 | Turkijos žiniasklaida: Erdoganas siūlys Zelenskiui susitikti su Putinu

Turkijos žiniasklaida, remdamasi savo šaltiniais, praneša, kad Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas susitikdamas su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pasiūlys jam surengti susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Apie tokį Turkijos prezidento tikslą skelbia ne vienas Turkijos leidinys: „Habere Buradanbak“, „Yeni Safak“, „Hurriyet“ ir „Turkiye Gazetesi“.

10:27 | Rusija tvirtina, kad Zaporižios AE sunkiosios ginkluotės nėra

Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad jos pajėgos nėra dislokavusios sunkiosios ginkluotės Ukrainos Zaporižios atominėje elektrinėje, ir apkaltino Kyjivą rengiant „provokaciją“ šiame objekte.

„Rusijos kariai neturi sunkiosios ginkluotės nei elektrinės teritorijoje, nei aplink ją esančiose teritorijose. Ten yra tik sargybinių daliniai“, – sakoma ministerijos pareiškime.

Zaporižios elektrinė, kuri yra didžiausia atominė jėgainė Europoje, buvo užimta Rusijos pajėgų kovo pradžioje, praėjus nedaug laiko nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Nuo liepos pabaigos Zaporižios AE tapo virtinės karinių smūgių taikiniu. Maskva ir Kyjivas dėl šių apšaudymų kaltina vienas kitą.

09:55 | Nuo invazijos pradžios Ukrainoje nukentėjo daugiau nei 1075 vaikai

Nuo Rusijos invazijos pradžios Ukrainoje iš viso žuvo 361 vaikas, o daugiau nei 714 buvo sužeisti, skelbia Ukrainos generalinė prokuratūra.

Šiuo metu daugiausia aukų užfiksuota Donecko srityje (376), Charkivo srityje (200), Kyjivo srityje (116), Černihivo srityje (68), Luhansko srityje (61), Mykolajivo srityje (60), Chersono srityje (55) ir Zaporižios srityje (40).

09:32 | Praretintos rusų tankų gretos

Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgyba savo naujausioje analizėje akcentavo, kad Rusijos pajėgos taip ir nepasimokė iš savo klaidų, kurias kartoja dar nuo 1994 metų, ir todėl stipriai praretino savo tankų gretas.

„Smarkų pagrindinių Rusijos kovinių tankų išeikvojimą Ukrainoje greičiausiai iš dalies lėmė tai, kad Rusija nesugebėjo sumontuoti ir tinkamai pritaikyti atitinkamų dinaminių šarvų (ERA). 

Tinkamai naudojami, tokie šarvai sumažina į juos pataikančių sviedinių efektyvumą, prieš jiems atsitrenkiant į tanką. Tai rodo, kad Rusija nepasimokė iš savo klaidų netinkamai naudojant minėtus šarvus ir tai kartoja dar nuo Pirmojo Čečėnijos karo 1994 metais“, – konstatuojama žvalgybos ataskaitoje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer