Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį popiet surengė operatyvinį Saugumo Tarybos narių susitikimą, skelbiama „RIA Novosti“. Ukraina anksčiau paskelbė atsiėmusi apie 20 miestų ir kaimų Charkivo srityje. Pastarosiomis dienomis pasipylė vaizdo įrašai iš Balaklijos miesto, kuriame įsitvirtino ukrainiečiai.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
16:36 | Ukrainos kariuomenė: ukrainiečiai civiliai padeda naikinti rusus
Rusijos karių nuostoliai didėja, nes Ukrainai informaciją apie Rusijos pajėgų buvimo vietas teikia okupuotose teritorijose likę ukrainiečiai, pareiškė Ukrainos kariuomenė, rašo „The Guardian“.
Naujausiais ukrainiečių duomenimis, per dieną likviduojamų rusų karių skaičius nuo 150–200 išaugo iki 600. Ketvirtadienį žuvo 650 rusų karių, taigi nuo karo pradžios, Ukrainos skaičiavimu, žuvo bent 51 900 rusų.
„Sąmoningi ukrainiečiai, nesvarbu, kur jie būtų – okupuotame Kryme ar okupuotose Chersono srities teritorijose, ar Zaporižios srityje, ar Donecko, Luhansko ir kitose srityse, sąmoningi piliečiai veiksmingai padeda mūsų ginkluotosioms pajėgoms“, – cituojamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojas Oleksijus Gromovas.
„Ne paslaptis, kad jų dėka turime tam tikros informacijos apie Rusijos okupacinių pajėgų buvimo vietą“, – teigė jis ir pridūrė, kad ukrainiečių dėka Ukrainos kariuomenė sėkmingai didina rusų nuostolius.
Be jau minėtų 51 900 likviduotų rusų, Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 239 lėktuvus, 211 sraigtasparnių, 2122 tankų, 4575 šarvuočius, 1237 artilerijos pabūklus, 306 raketų sistemas, 15 laivų, 3399 mašinas, 888 bepiločius orlaivius, 159 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 114 specialiosios įrangos vienetų bei 214 sparnuotąsias raketas.
16:16 | JT: rusai atsakingi už šimtus savavališko kalinimo ir priverstinio dingimo atvejų Ukrainoje
Jungtinių Tautų tyrėjai penktadienį pranešė dokumentavę daugiau kaip 400 savavališko kalinimo ir priverstinio dingimo atvejų Ukrainoje, už kuriuos atsakingos Rusijos pajėgos, taip pat dešimtis savavališko kalinimo ir priverstinio dingimo atvejų, už kuriuos atsakomybė tenka ukrainiečių kariams.
Nuo 2014 metų Ukrainoje dirbančios JT žmogaus teisių stebėsenos misijos vadovė Matilda Bogner sakė, kad nuo vasario, kai Rusija užpuolė Ukrainą, šalyje drastiškai padaugėjo teisių pažeidimų.
Kalbėdama su žurnalistais Odesoje ji minėjo tūkstančius civilių žūčių, šimtus savavališko kalinimo atvejų, taip pat daugybę dokumentuotų karo belaisvių kankinimo ir žiauraus elgesio su jais atvejų.
Jei teisme būtų įrodyta, kad „karo belaisvis buvo kankinamas ir su juo buvo netinkamai elgiamasi, tai būtų laikoma karo nusikaltimu“, pabrėžė M. Bogner.
Pasak misijos vadovės, jos komanda nustatė, kad Rusijos pajėgos ir su jomis susijusios grupės atsakingos už 416 asmenų savavališką kalinimą ar dingimą jų užimamose ar kontroliuojamose teritorijose.
„Iš tų asmenų 16-a buvo rasti negyvi, o 166 buvo paleisti“, – sakė ji.
Misija taip pat dokumentavo 51 savavališko kalinimo atvejį ir dar 30 atvejų, kurie gali būti prilyginami priverstiniam dingimui, už kuriuos atsakingos Ukrainos teisėsaugos institucijos, sakė M. Bogner.
Misija turėjo „nevaržomą prieigą“ prie kalinimo vietų Ukrainos kontroliuojamose teritorijose, tačiau Rusija nesuteikė prieigos prie karo belaisvių, laikomų jos teritorijoje ar jos kontroliuojamose teritorijose, pabrėžė misijos vadovė.
„Tai kelia didelį nerimą, nes turime duomenų, kad Rusijos Federacijos žinioje esantys karo belaisviai… kankinami ir su jais netinkamai elgiamasi, o kai kuriose kalinimo vietose jiems trūksta maisto, vandens, neužtikrinama sveikatos priežiūra ir tinkamos sanitarinės sąlygos“, – sakė ji.
M. Bogner papasakojo apie „pasitikimo“ procedūrą, kai nauji sulaikytieji buvo verčiami eiti koridoriumi, iš abiejų pusių išsirikiavus ginkluotiems sargybiniams, kurie juos žiauriai mušė.
Misijos vadovė išreiškė didelį susirūpinimą dėl padėties rusų pajėgų kontroliuojamoje Olenivkos pataisos kolonijoje, kur, jos teigimu, karo belaisviai serga infekcinėmis ligomis, įskaitant hepatitą A ir tuberkuliozę.
M. Bogner komanda taip pat dokumentavo ukrainiečių laikomų rusų karo belaisvių kankinimo ir žiauraus elgesio su jais – dažniausiai sulaikymo metu ir vežant į belaisvių stovyklas – atvejų.
15:57 | Po Ukrainos pergalių Putinas surengė Saugumo Tarybos narių susitikimą
Ukrainos pajėgoms aktyviai kontratakuojant šalies rytuose ir pietuose Rusijos prezidentas V. Putinas surengė susitikimą su Rusijos Saugumo Tarybos nariais.
Charkivo regione Rusijos pajėgos buvo sutriuškintos, daug žuvusiųjų ir pasidavusių į nelaisvę. Tai bent iš dalies įrodo ir viešinami daugybė vaizdo įrašų iš Charkivo apylinkių.
Rusijos kariuomenės oficialioje suvestinėje šios ukrainiečių pergalės niekaip neatspindėtos. Rusijos kariuomenė tik paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti kariuomenės kolona, vykstanti į Charkivą.
Kremlius kol kas neskelbia V. Putino ir Saugumo Tarybos narių susitikimo rezultatų.
15:51 | A. Blinkenas: Rusija kare Ukrainoje patiria didžiulius nuostolius
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį pareiškė, kad prezidento Vladimiro Putino sprendimas pasiųsti pastiprinimą į Ukrainos Charkivo regioną rodo didžiulius Rusijos pajėgų nuostolius kare.
„Ukrainoje yra labai daug Rusijos pajėgų ir, deja, tragiškai, siaubingai prezidentas Putinas pademonstravo, kad į tai įtrauks daugybę žmonių, o Rusijai tai kainuos labai brangiai“, – sakė jis.
Rusų žiniasklaida anksčiau penktadienį paskelbė, kad Rusija perdislokuoja karius į Ukrainos šiaurės rytinį Charkivo regioną, kur ukrainiečių kariuomenė vykdo plataus masto kontrpuolimą, siekdama susigrąžinti Maskvos užimtas teritorijas.
Ukrainos kariuomenė teigė, kad per kontrpuolimą pietinėje ir rytinėje šalies dalyje pasiekė laimėjimų, sakydama, kad ji „giliai“ įsiveržė į Rusijos kontroliuojamas teritorijas.
Ketvirtadienį Ukrainos kariuomenė pranešė, kad atkovojo daugiau kaip 20 miestų ir kaimų Charkivo srityje.
15:39 | Putiną nušalinti pareikalavę rusų deputatai jau sulaukė kaltinimų „kariuomenės vardo diskreditavimu“
Rusijos antrojo pagal dydį miesto Sankt Peterburgo savivaldos deputatai, viešai apkaltinę šalies prezidentas Vladimirą Putiną išdavyste, sulaukė šaukimų atvykti į policijos skyrių. Jiems gresia baudos už „kariuomenės vardo diskreditavimą“.
Rugsėjo 8-ąją šeši Smolnio tarybos Sankt Peterburge surašė ir patvirtino balsavimu, bei išsiuntė Rusijos Dūmos deputatams kreipimąsi, kuriame V. Putinas kaltinamas valstybės išdavyste. Jų teigimu, paskelbta „spec. karinė operacija“ neatnešė užsibrėžtų tikslų, o atvirkščiai, pražudė rusų karius, sugriovė Rusijos ekonomiką, nulėmė NATO plėtrą rytuose ir Ukrainos apsiginklavimą.
Rugsėjo 9-osios rytą vienas iš viešą laišką pasirašiusių municipalinių politikų Nikita Juferovas savo „Twitter“ paskyroje paviešino telefonu gautą policijos kvietimą apsilankyti nuovadoje. „Vienok, greitai!“ – sureagavo jis.
Viso septyni deputatai ir jų advokatai atvyko į policijos poskyrį. „Current Time“ skelbiama, kad penkiems savivaldos tarybos nariams buvo iškeltos administracinės bylos „dėl kariuomenės diskreditavimo“.
14:29 | Ukrainos rytuose per rusų apšaudymą žuvo 8, sužeista dar 17 žmonių
Per Rusijos atakas Ukrainos rytiniame Bachmuto mieste žuvo aštuoni ir buvo sužeista dar 17 žmonių, penktadienį pranešė Donecko srities administracijos vadovas, ukrainiečių pajėgoms stengiantis atkovoti teritorijų Donbase.
Pasak Pavlo Kyrylenkos, rusams atakuojant Donbaso regioną, labiausiai nukentėjo Bachmutas.
„Rusai ten nužudė aštuonis žmones, o dar 17 sužeidė“, – socialinėje žiniasklaidoje pranešė P. Kyrylenka.
Jo duomenimis, apgadinta gyvenamųjų namų, parduotuvių, kultūrai skirtas pastatas, vienas administracinis centras, turgus.
„Mieste jau ketvirtą dieną nėra vandens ir elektros“, – sakė jis ir pridūrė, kad „remonto darbų neįmanoma atlikti dėl besitęsiančių kovų“.
Ukrainos prezidentūra tuo metu pranešė, kad Donecko regione per pastarąsias 24 val. žuvo iš viso devyni žmonės, o dar vienas žmogus žuvo kaimyninėje Charkivo srityje.
14:00 | Dalis Bendrijos narių siūlo apriboti visų dujų kainas
„Financial Times“ teigimu, kai kurios Europos Sąjungos narės įsitikinusios, kad Bendrija turėtų nustatyti viršutinę dujų kainos ribą visiems dujų tiekėjams, neišskirdama Rusijos.
Tarp ES valstybių narių, nepritariančių siūlymui riboti tik Rusijos dujų importą, yra Italija, Lenkija ir Graikija, leidiniui nurodė ES valdininkai.
Šią savaitę Kremlius pagrasino nutraukti bet kokį dujų tiekimą Europai, jei ES nustatys viršutinę dujų kainų ribą. Rusijos dujų tiekimas Bendrijai nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios sumažėjo maždaug 80 pric. iki 84 milijonų kubinių metrų per dieną.
Rugpjūčio 31 dieną „Gazprom“ sustabdė dujų tiekimą Europai per „Nord Stream 1“. Bendrovė nurodė, kad ant vamzdyno kompresoriaus dalių esą buvo rasta alyvos nuotėkio, todėl įrangą teko išjungti, kol nuotėkis bus pašalintas.
Savo ruožtu „Siemens Energy“, paprastai prižiūrinti „Nord Stream 1“ turbinas, teigė, kad toks nuotėkis neturėtų sustabdyti dujotiekio veikimo.
Rugsėjo 2 dieną Rusijos dujų bendrovė „Gazprom“ paskelbė neribotam laikui visiškai sustabdanti dujų transportavimą dujotiekiu „Nord Stream 1“.
13:33 | Sunaikinta 57 mln. eurų vertės rusų radiolokacinės kovos stotis „Moskva 1“
Ukrainos kariuomenė sunaikino Rusijos kariuomenės radiolokacinės kovos kompleksą „Moskva 1“, kurio vertė siekia 57 mln. eurų. Prieš mėnesį aptiktą svarbų Rusijos kariuomenės objektą ilgai sekė ir tik galutinai įsitikinę šaltinių informacijos teigimu buvo smogta.
Rusijos Federacijos kariuomenės ginkluotėje viso buvo 9 tokie radiolokacinės kovos kompleksai. Prieš mėnesį Ukrainos kariuomenės ir partizaninio judėjimo kariai aptiko vieną iš šių mašinų Ukrainos teritorijoje, skelbiama „Censor“.
Informacija, kad ukrainiečiai nustatė „Moskva 1“ buvimo vietą buvo ilgai laikoma paslaptyje. Per mėnesį radiolokacinės stoties buvimo vietos koordinatės Vasilivkos miesto (piečiau Zaporižios) apylinkėse buvo patvirtintos triskart.
Per šį laikotarpį Ukrainos kariuomenė sukūrė ir įgyvendino „Moskva 1“ sunaikinimo planą ir sutraukė papildomas pajėgas.