>

Prasidėjo vienų vėlyviausių vasaros uogų sezonas: jos – tikros vitaminų bombos

Lietuvoje jau prasidėjo vienų vėlyviausių vasaros uogų – gervuogių – sezonas. Šios uogos vadinamos tikromis vitaminų bombomis. Tiesa, uogų augintoja iš Kėdainių rajono sako, kad kol kas Lietuvos gyventojai tik pratinasi prie gervuogių. Ūkininkės teigimu, tai kone brangiausios uogos, gal todėl žmonės jų perka tik paskanauti. Kilogramas gervuogių kainuoja 6–7 eurus. Ir panaši kaina išsilaiko bene visą sezoną.

Vitas rodo nuo gervuogių svyrančias šakas. Tačiau ne visos dar prinokusios. Vyras skina tik pačias tamsiausias uogas.

„Kurios jau tamsios yra, tai jos reiškia jau prinokę. Jauti ranką priglaudęs, pirščiukus, ir jauti, kai į delną pati čiut neįkrenta“, – kalba uogų skynėjas Vitas.

Vitas sako, kad jei saulės netrūks, uogų bus daug.

„Dabar tai jos dar tik prasidėję, pirmutinės, o jų kiekvieną dieną vis daugiau ir daugiau“, – sako Vitas.

Per patį gervuogių sezono įkarštį per dieną vienas skynėjas priskina ir pusšimtį kilogramų.

„Jos yra pakankamai didelės ir kilogramas prisiskina tikrai greitai. Man tai labai patinka, nes čia ir atsipalaiduoji kažkaip, pabendrauji, smagu, ir užsidirbi“, – sako uogų skynėja Veneta.

Veneta sako, kad naminės gervuogės skiriasi nuo miško uogų. Šios ne tik didesnės, bet ir saldesnės.

„Aš įsivaizdavau, kad gervuogės kaip ir miške, labai rūgšti, bet namuose auginta tikrai nėra rūgšti, skani, patinka“, – kalba Veneta.

Kėdainių rajone, Surviliškyje, uogas auginanti Edita sako, kad žmonės Lietuvoje dar tik po truputį atranda gervuoges.

„Pripratę visi prie braškių, aviečių, o gervuogė – nauja uoga“, – teigia uogų augintoja Edita Pinskė.

Editos teigimu, ji ir pati auginti gervuogių neplanavo. Didžiausi šeimos ūkio plotai buvo skirti jau seniai žmonių pamėgtoms avietėms.

„Galvojam, tiesiog pamėginsim kelis šimtus daigelių, bet kai pradėjo augti, derėti, pamatėm, kad labai gražios, skanios, taip ir dar daugiau pasodinom“, – pasakoja Edita.

Augintoja sako, kad šiųmetis gervuogių derlius – didžiausias per trejus metus.

„Pirmi du metai buvo tikrai labai skausmingi, mažai patirties, jos ir nušalo, ir ligos užpuolė, mes nemokėjom nei prižiūrėt, nieko, taip ir paaukojom tas uogas“, – prisimena Edita.

Tiesa, iššūkių, anot augintojos netrūko ir šiais metais.

„Tikrai skendom ir neblogai skendom, bet viskas nepaskendo, dar liko ir mums truputėlį. Šiaip ir gyvūnai mėgsta, aplinkui miškai, tai žiemą atkeliauja stirnos, kiškiai, jie labai mėgsta kotus, apgriaužia žiemą, bet nieko, visiems užtenka, reikia dalintis“, – kalba Edita.

Ir to, kas liko, anot augintojos, šiemet užteks. Iš maždaug 43 arų ploto uogyno šeima planuoja skinti kelias tonas gervuogių.

„Iš tikrųjų ta uoga labai skani, saldi, didelė uoga, ji tikrai labai gera uoga, gervuogė yra pati geriausia, pati maistingiausia uoga“, – sako Edita.

Ko gero, ir pačios brangiausios uogos. Gervuogių kilogramas kainuoja 6–7 eurus ir kaina panaši išsilaiko visą sezoną. Tačiau, pasak augintojos, gervuogės ir negali būti pigios. Daug investicijų esą reikalauja uogyno įkūrimas, o ir priežiūros šioms uogoms reikia daug.

„Gervuoges užauginti gan brangu, pirmiausia, daigai brangūs, gervuoges būtina ir parišti, būtinos vielos, visokie stulpai, plius, jos mažiau dauginasi, ir šiaip yra jautrios, ir ligos puola“, – sako Edita.

O štai visuomenės sveikatos specialistai tikina, kad gervuogės yra tiesiog vitaminų bombos.

„Gervuogės nuo senų laikų yra labai naudingos. Galbūt daugelis ir nežino. Jose yra labai daug vitaminų, naudingų maistinių medžiagų. Naudingos ne tik uogos, bet ir jų lapai. Nes lapus susidžiovinus galima naudoti arbatai“, – tvirtina visuomenės sveikatos specialistė Justina Šimonienė.

Gervuogių augintoja sako, kad šiomis uogomis galima mėgautis visus metus.

„Ją užsišaldžius jinai tokia ir išlieka, visiškai kieta, tvirta uoga, tai labai gerai užsišaldžius ją ir labai skani uogienė, o jeigu dar su agrastais sumaišius, tai išvis pasaka“, – tikina Edita.

Vienos vėlyviausių vasaros uogų derės kelias savaites.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer