Rusai grobia karo išvargintus ukrainiečių vaikus ir veža į Rusiją. Ukrainos institucijos skaičiuoja, kad okupantai išvežė jau beveik 230 tūkstančių vaikų, esą rusai vaikus naudoja kaip propagandos žaislus – sako, kad juos gelbėja, o iš tikrųjų nori rusifikuoti.
Taip pat rusai, nepaisydami jokių tarptautinių konvencijų jau planuoja savo šalyje pakeisti tvarką, pagal kurią įvaikinti ukrainiečių vaikus būtų itin paprasta. Dėl Rusijos grobiamų vaikų Ukrainos ir Lietuvos ministrės kartu su dar 5 šalimis pasirašė memorandumą.
Karo išvarginti Ukrainos vaikai kenčia, kankinami rusų karių. Šie negaili ir pačių mažiausių – griauna ir žudo, kas pasitaiko kelyje. O dalį tremia į Rusiją – išveža našlaičius, kurių šeimas patys išžudo, kitus tiesiog išplėšia iš tėvų rankų. O kai kuriuos į Rusiją tremia kartu su tėvais. Apie tai kalba į Lietuvą atvykusi Ukrainos socialinės politikos ministrė.
„Mes jau turime užfiksuotus faktus, kad nužudyti 234 vaikai, 669 – sužeisti. Šitie dalykai jau dokumentuoti kaip Rusijos Federacijos nusikaltimai prieš Ukrainos žmones. Mes turime taip pat faktus, kad iš Rusijos federacijos, yra ir dokumentuotų faktų, kad vaikai ten išvežami per prievartą“, – kalba Ukrainos socialinės politikos ministrė Maryna Lazebna.
Ukrainos socialinės politikos ministrė sako, kad dažnai tėvus ir vaikus rusų kariai išskiria, kai šie patenka į filtracijos stovyklas.
„Mes jau turime dokumentuotų atvejų, kaip šiose filtracinėse stovyklose išskiria tėvus ir vaikus, kurie ir vežami į Rusijos pusę jau be tėvų. Mes jau žinome, kad tokie vaikai Rusijoje jau patenka į vaikų namus. Mes apie tai parašėme notą į Rusiją, ten pareigūnai atsako, kad patys sužinos, kur vaikų tėvai, bet mes puikiai suprantame, kad jie to nedarys. Rusams mūsų vaikai nereikalingi“, – teigia M. Lazebna.
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biuro vadovas tikina, nuo karo pradžios Rusija į savo teritoriją priverstinai išvežė 230 tūkst. vaikų.
„Kai jie išveža mūsų vaikus, jie griauna mūsų tautinį identitetą, atima iš mūsų šalies ateitį. Ten mūsų vaikai mokomi istorijos rusų kalba, tokios, kokią Putinas visiems pasakojo“, – tvirtina Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė Liudmila Denisova.
Karo išvargintus ukrainiečių vaikus rusai siekia palaužti morališkai, tam jau kuria ir specialias stovyklas vasarai, kur priverstinai mokys rusų kalbos.
„Kaip pažymėjo mūsų komiteto narė, Liudmila Skakovskaja, daugelis vaikų iš išvaduojamųjų teritorijų nemoka rusų kalbos taip, kaip derėtų, norint mokytis pagal mūsų švietimo programą“, – kalba Rusijos švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Lilija Gumerova.
Ir ne tik tai – rusifikuoti Ukrainos tautą trokštantys rusai nusprendė supaprastinti įvaikinimo procedūrą. Tiesa, pagal Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją, šalis, iš kurios išvežami vaikai, turėtų duoti leidimą juos įvaikinti užsienyje. O dabar Ukraina, norėdama aplenkti Rusiją, uždraudė bet kokį įvaikinimą net šalies viduje, ir patiems ukrainiečiams.
Ukrainos socialinės politikos ministrė ir Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Navickienė pasirašė memorandumą dėl Rusijos veiksmų grobiant vaikus. Jis nukreiptas tiek į Jungtines Tautas, tiek į UNICEF, tikintis organizacijų pagalbos stabdant vaikų išvežimą ir grobimą.
Šį memorandumą pasirašė ir Lenkijos, Estijos, Latvijos, Čekijos bei Slovakijos atstovai.
„Tą memorandumą, mes galime sakyti, kad tai yra manifestas, ką mes pasirašėme. Tai – manifestas visam pasauliui su raginimu laikytis tos tarptautinės teisės, nes dabar iš vaikų yra atimta teisė, teisė – gyventi, mokytis“, – sako M. Lazebna.
Ministrė Navickienė sako, kad tarp į Lietuvą atvykusių pabėgėlių iš Ukrainos buvo 1300 nelydimų nepilnamečių, tačiau 1100 atvyko su artimais giminaičiais ar pažįstamais vaikais.
„Ir globa būtent tų vaikų nustatyta tiems Ukrainos žmonėms, kurie atlydėjo juos. Vaikų grupėse yra 206 ir, mūsų praktika tokia, kad tų vaikų, kurie atvyksta grupėje, mes neišskaidome. Net jei tai yra didelė grupė, mes vis tiek juos apgyvendinam drauge“, – teigia M. Navickienė.
Kai kuriems vaikams prireikė lietuvių globos. Dabar juos laikinai globoja 15 šeimų.