Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė „Gasum“, Helsinkiui atsisakius patenkinti Maskvos reikalavimą mokėti rubliais už eksportuotojos „Gazprom“ tiekiamas dujas.

Vakarų šalys paskelbė griežtų finansinių sankcijų Rusijai, vasario 24 dieną pasiuntusiai savo pajėgas į Ukrainą. Maskva savo ruožtu pareikalavo, kad klientai „nedraugiškose šalyse“, įskaitant Europos Sąjungos nares, nuo balandžio pradžios mokėtų už tiekiamas dujas rubliais.

„Gamtinių dujų tiekimas Suomija pagal „Gasum“ tiekimo sutartį buvo nutrauktas“, – sakoma „Gasum“ pranešime. Bendrovė pridūrė, kad gamtinės dujos vasaros sezono metu dujas savo klientams tieks iš kitų šaltinių per jungtį su Estija „Balticconnector“.

„Gazprom“ šeštadienį patvirtino visiškai sustabdžiusi gamtinių dujų tiekimą Suomijai, negavusi apmokėjimo už energijos išteklius rubliais.

Bendrovės pranešime sakoma, kad „Gazprom“ šeštadienį „visiškai sustabdė dujų tiekimą“, nes „Gasum“ nesumokėjo rubliais „iki gegužės 20-osios darbo dienos pabaigos“

„Nuo balandžio 1-osios už dujas turi būti mokama rubliais, naudojantis naujais bankiniais rekvizitais, apie ką kolegos buvo laiku informuoti“, – sakoma „Gazprom“ pranešime.

Bendrovė nurodė, kad 2021 metais Suomijai pardavė 1,48 mlrd. kubinių metrų dujų. Tai sudaro apie du trečdalius šalyje suvartojamo dujų kiekio.

Kita vertus, gamtinės dujos sudaro tik apie 8 proc. Suomijos suvartojamos energijos.

„Gasum“ ankstesnę dieną informavo, kad Rusija perspėjo nutrauksianti gamtinių dujų tiekimą.

„Labai apgailestaujame, kad gamtinių dujų tiekimas pagal mūsų sutartį bus sustabdytas dabar. Tačiau mes kruopščiai ruošėmės šiai situacijai ir dujų perdavimo tinkle jokių sutrikimų nebus“, – penktadienį paskelbtame pranešime cituojamas „Gasum“ valdybos pirmininkas Mika Wiljanenas.

Anksčiau šią savaitę „Gasum“ skelbė atmetanti Rusijos vienašališką reikalavimą už jos eksportuojamas dujas mokėti rubliais ir yra pasirengusi galimam tiekimo nutraukimui, tačiau pripažino, jog „Balticconnector“ pajėgumai yra riboti.

„Gasum“ taip pat pranešė, kad nuo praėjusių metų rudens derėjosi su „Gazprom export“ dėl ilgalaikės tiekimo sutarties sąlygų pakeitimų, tačiau nuomonės dėl jų smarkiai išsiskyrus „neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik ginčo sprendimą perduoti arbitražui“.

„Gazprom export“ teigė savo interesus ginsiantis teisme visomis „prieinamomis priemonėmis“.

Stengdamasi sumažinti priklausomybės nuo Rusijos eksportuojamų energijos išteklių riziką Suomijos vyriausybė taip pat paskelbė, kad šalis pasirašė sutartį dėl 10 metus truksiančios plaukiojančio suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo nuomos iš JAV įsikūrusios bendrovės „Excelerate Energy“. Plaukiojančio suskystintų gamtinių dujų importo terminalo projektą Helsinkis tikisi įgyvendinti iki šių metų pabaigos kartu su Estija.

Praeito sekmadienio naktį Rusija sustabdė elektros tiekimą Suomijai, kuri gegužės 18-ąją kartu su Švedija pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą abiem Skandinavijos šalims nutarus atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.

Maskva praeitą mėnesį taip pat užsuko dujų čiaupus Lenkijai ir Bulgarijai. Europos Sąjunga pareiškė, kad tokie Rusijos veiksmai yra „šantažas“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer