Sankcijų Rusijai fiasko: ES embargas galiotų tik daliai naftos

Europos Sąjungos lyderiai gegužės 30–31 dienomis vykstančiame viršūnių susitikime turėtų susitarti, kad į rengiamą šeštąjį sankcijų Rusijai paketą būtų įtrauktas Rusijos naftos importo embargas jūrų keliais, bet ne vamzdynais.

„Europos Vadovų Taryba sutinka, kad šeštasis sankcijų Rusijai paketas apims žaliavinę naftą, taip pat naftos produktus, tiekiamus iš Rusijos į valstybes nares, išskyrus laikiną išimtį naftotiekiais tiekiamai žaliai“, – rašoma naujausiame išvadų projekte, skelbia „Reuters“.

„Todėl Europos Vadovų Taryba ragina Tarybą nedelsiant jį užbaigti ir priimti, užtikrinant sąžiningą konkurenciją ir vienodas sąlygas ES bendrojoje rinkoje bei valstybių narių solidarumą staigaus tiekimo nutraukimo atveju“, – sakoma projekte.

Jame priduriama, kad 27 ES šalys narės „kuo greičiau spręs laikinosios išimties, taikomos naftotiekiais tiekiamai naftai, klausimą“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą yra raginęs Europos Sąjungą įvesti visišką Rusijos eksportuojamos naftos ir dujų embargą.

ES spaudžia Vengriją neblokuoti rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos ambasadoriai paskutinį kartą prieš pirmadienio viršūnių susitikimą pabandė įtikinti Vengriją sutikti su švelnesniu rusiškos naftos embargu, atsiradus požymių, kad Europos vienybė dėl karo Ukrainoje gali susvyruoti.

27 ES šalių narių pasiuntiniai susitiko galutinai parengti šešto sankcijų Maskvai paketo, bet tebėra įstrigę dėl siūlomo rusiškos naftos embargo.

Susitikimas buvo surengtas kelios valandos prieš dvi dienas truksiančio ES viršūnių susitikimo pradžią. Bloko lyderiai turi aptarti, kaip padėti Ukrainai ir padidinti Europos išlaidas gynybai Rusijos agresijos akivaizdoje.

Vienas Bendrijos aukšto rango diplomatas sakė, kad bet kokia nesėkmė siekiant susitarimo dėl sankcijų būtų opus dalykas, turint omenyje ir tai, kad į ES viršūnių susitikimą vaizdo ryšiu turi kreiptis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Naujausias sankcijų paketas buvo pasiūlytas gegužės 4 dieną, tačiau jį atmetė Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, prieš karą buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininku. Jis įrodinėja, kad naftos embargas būtų „atominė bomba“ Vengrijos ekonomikai.

Išėjimo prie jūros neturinti Vengrija iš Rusijos naftotiekiu „Družba“ importuoja 65 proc. jai reikalingos naftos ir drauge su Slovakija bei Čekija prašo importo draudimo išimties.

Diplomatai sakė, kad atitinkamoms šalims embargo įvedimas buvo atidėtas dvejiems metams, bet Budapeštas nori mažiausiai ketverių metų ir beveik 800 mln. eurų europinio finansavimo naftos perdirbimo gamykloms adaptuoti.

Vienas ES pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad naujausiu kompromisiniu sprendimu numatoma „kol kas“ taikyti embargo išimtį naftotiekiui „Družba“ ir sankcijas įvesti tik naftai, gabenamai į ES tanklaiviais.

Vengrija blokuoja rusiškos naftos embargą V. Orbanui neseniai užtikrintai laimėjus rinkimus ir pradėjus savo ketvirtą kadenciją. Kai kurie ekspertai skeptiškai vertina oficialius nerimo dėl rusiškos naftos draudimo pareiškimus.

„Nors bus brangu, potencialiai atsiras tam tikras trūkumas, [nors tai] neišsprendžiama per vieną dieną, šį iššūkį galima išspręsti“, – AFP sakė banko „Raiffeisen“ Budapešte ekonomistas Zoltanas Torokas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer