Rusijai ir Ukrainai apsikeitus kario belaisviais, į Ukrainą dar anksčiau šią savaitę grįžo 95 Mariupolyje esančios plieno gamyklos „Azovstal“ gynėjai. Savo vyro dar laukianti kario žmona teigia, kad didžioji dauguma į Ukrainą grįžusių karių yra sunkiai sužeisti.
Šią savaitę po didelio masto apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą grįžo 144 kariai, tarp jų 95 „Azovstal“ gynėjai. Pranešama, kad jie yra itin sunkios būklės.
Apie grįžusiųjų būklę TSN komentavo vis dar nelaisvėje esančio „Azovstal“ gynėjo žmona Natalija Zarytska, rašo UNIAN.
„Sukeisti 144 žmonės, iš jų 95 – „Azovostal“ gynėjai. Jiems sunkūs sužalojimai: rankų amputacijos, regėjimo netekimas, skeveldrų žaizdos ant abiejų kojų, šautinės žaizdos krūtinėje, sunkūs nudegimai… Berniukai išsekę, bet laimingi“, – sakė ji.
Eterio metu ji dėkojo Ukrainos Vyriausiajam žvalgybos direktoratui ir visiems kitiems, kurie dalyvavo vykdant apsikeitimą karo belaisviais. Ji taip pat pažymėjo, kad Rusijos Federacija kalinių statusą patvirtina tik per tarptautinę organizaciją „Raudonasis kryžius“.
„Man patvirtino, kad mano vyras yra karo belaisvis. Jis yra Olenivkoje, vadinamajame „DNR“ (Donecko liaudies respublikoje – aut. past.). Praėjus keturioms dienoms po evakuacijos iš „Azovstal“, sulaukiau skambučio iš „Raudonojo kryžiaus“ atstovo iš Ženevos ir jis informavo, kad užfiksavo mano vyro išėjimą iš gamyklos. Anksčiau tokio patvirtinimo neturėjau. Dabar laukiu mainų“, – sakė ji.
Anot jos, Rusija šiurkščiai pažeidžia Ženevos konvenciją.
„Negalime susisiekti, išsiųsti siuntų, informacijos apie jų judėjimą nėra. Kovotojai grįžta sunkios būklės. Buvo mergina, kuri buvo sumušta lazdomis. Būna, kad žmonės ilgą laiką laikomi užrištomis akimis arba su maišais ant galvų ir kalbėti jiems draudžiama“, – pasakojo kario žmona.
Pagal Ženevos konvenciją, kaliniai turi teisę du kartus per savaitę skambinti savo artimiesiems. Tačiau „Azovstal“ karių artimieji teigia negirdėję jų balso nuo tada, kai kariai paliko gamyklą.
Dar birželio 29 d. įvyko didžiausias apsikeitimas kaliniais nuo karo pradžios. Į Ukrainą grįžo 144 kariai, tarp jų ir „Azov“ kariai. Vyriausiam iš į laisvę išleistų karių yra 65 metai, jauniausiam – 19. Tuo pat metu pranešta, kad dauguma jų patyrė rimtų sužalojimų.