Po premjerės Ingridos Šimonytės apsilankymo Šveicarijoje, Ukrainos atstatymo konferencijoje, – aštri visuomenės kritika dėl jos aprangos. Internetas ošia – politikės pasirinktą lininį kostiumėlį lygina su bulvių maišu, plinta įvaizdį pašiepiantys memai. O ir garsusis šalies dizaineris Juozas Statkevičius sako, kad reprezentuojant šalį atrodyti reikia visai kitaip, jis siūlosi premjerei padėti.
Liepos 4–5 dienomis vykusi Ukrainos atstatymo konferencija Šveicarijoje. Ukrainos aukšto rango pareigūnai, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, dešimčių kitų šalių atstovai ir mūsų premjerė Ingrida Šimonytė.
Jos apranga – lininis susiglamžęs kostiumėlis internete sukėlė tikrą audrą. Žmonės komentaruose kritikuoja premjerę, sako, kad taip netvarkingai atrodant, ji daro šaliai gėdą.
Paplito memai. Kostiumėlis lyginamas su bulvių maišu, premjerė ir jos įvaizdis internautams panašus į Šuriko, iš sovietinių filmų.
Progos pasityčioti iš premjerės stiliaus klaidos nepraleidžia ir Seimo salėje nuolat su Šimonyte dažnai besipykstantys opozicionieriai iš Darbo partijos, kaip štai Aidas Gedvilas.
„Arba yra supratimas apie grožį, estetiką, arba jo nėra. Jei aš taip bučiau atstovavęs Lietuvai, mane paduotų etikos komisijai. Galėčiau padovanoti lygintuvą, bet ar tikrai jo stinga? Bet, jei ką, premjerė, mano pasiūlymas galioja“, – sako A. Gedvilas.
Ką apie premjerės aprangą mano gyventojai? Štai, ką jie sako:
„Liūdnokas vaizdas. Galėtų jau kažkokie stilistai padirbėt, premjerė tikrai apsirengus tragiškai, mano tokia nuomonė.“
„Jau nenuostabu. Taip jau rengiasi. – Kaip? – Kaip va Šimonytė, kartais ateina čia pasirišus tokią skarą nevykusiai, skuba gal, nėr kada, bėgte bėgte, kaip papuola.“
„Gal čia tokia mada dabar, ką aš žinau.“
„Ne apranga svarbiausia. Kad kiti komentuoja, man labai juokinga. Puiki apranga.“
„Man tai visą laiką patinka kaip ji atrodo, jaunatviškai.“
„Gal šiek tiek reikėtų labiau liemenuoti švarką. Sunku atsakyti – skonis draugų neturi.“
Tačiau politikai turi savo tikslų, tad Premjerės įvertinti paprašėme žymiausią Lietuvos dizainerį ir stiliaus ekspertą – Juozą Statkevičių.
„Kostiumas, tiesiai šviesiai sakysim, jis eilinis sėdėt sode, ravėt žolę. Teisybė tokia, būkim bėdni, bet teisingi. Kostiumas negražus ir tikrai jos nepagražina, tik pabjaurina“, – tikina J. Statkevičius.
Šis kartas – ne vienintelis, kai ministrė pirmininkė susilaukia aštrių replikų dėl aprangos. Praėjusių metų rudenį Šimonytė kartu su ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite lankėsi Jungtinių Arabų Emyratų rengiamoje parodoje „EXPO 2020“. Abiejų politikių stilius internete buvo vadinamas visišku fiasko, mat jos negerbė arabų kultūros, pasirinkdamos ryškių spalvų kostiumėlius, o ne sukneles bei galvos apdangalus.
Bet ir nuolatinį premjerės stilių dizaineris vertina prastai.
„Tas stilius mūsų premjerės – visos bliuzelės ant šniurelio, jos primena naktinius“, – sako J. Statkevičius.
Statkevičius sako, kad reprezentuojant šalį įvaizdis labai svarbu, o apranga yra pirmas dalykas, į kurį žmonės žiūri ir kurį vertina.
„Jei vaidinam, kad mes labai europiečiai, būkite malonūs – estetika ir etiketas daro didelius dalykus. Vis dėlto, tai ne vietinės reikšmės kebabų kepimo vakaras, tai yra pasaulinis dalykas. Vis dėlto tokios moterys turėtų atverti Lietuvos veidą Sauliui ir pasauliui“, – teigia J. Statkevičius.
Internautai lygina mūsų premjerės stilių su kitų šalių lyderėmis, kurios, pasak jų, atrodo tvarkingiau. Štai kaip Amerikos Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, nuolat viešumoje ir per konferencijas pasitempusi, kruopščiai susitvarkiusi, pasirodo su liemenuotais kostiumėliais, pasiūtais iš nesiglamžančių, kokybiškų audinių.
Mados žinovas sako suprantantis šalies politikių užimtumą, tačiau sako, kad laiko pasirūpinti tuo, kaip atrodai, reikėtų surasti.
„Visi žino, kur aš esu, dirbu pastoviai, visi mane mato, aš visada pasiruošęs padėt ir su malonumu padėsiu mūsų ministrei, kuri atstovauja Lietuvai pasauliui. Kiek aš girdėjau, atsisakė apsaugos, gal dabar atsiras mažas etatas, kad aš galėčiau patarti toms politikėms, kaip atrodyt vienoj ar kitoj situacijoj“, – kalba J. Statkevičius.
Tiesa, Seimo narys ir Diplomatinio protokolo ir etiketo ekspertas, priklausantis Liberalų sąjūdžiui ir valdantiesiems, sako, kad premjerės apranga Šveicarijoje formaliai visiškai atitiko darbinės dalykinės aprangos kodo reikalavimus. Jam stilius netgi patinka.
„Šauniai, tvarkingai apsirengusi, matau, mūsų premjerė, nes pirmas dalykas – tai yra aprangos kodas, kurį protokoliškai reglamentuoja, kaip darbinės dalykinės aprangos kodą, o jame moteris turi būti su kostiumėliu, kuris gali būti tiek kelninis, tiek sijoninis, o moterims spalvos nereglamentuojamos“, – tvirtina diplomatinio protokolo ir etiketo ekspertas Arminas Lydeka.
Pasak Lydekos, ministrės pirmininkės pasirinktas linas – jokia ne gėda, priešingai.
„Linas nuo senovės – Lietuvos mėgstamas audinys. Ir reklamavimas jo turi pridedamąją vertė, premjerei atstovaujant užsienyje, susitinkant su užsienio kolegomis, taip kad labai teisingas, geras premjerės pasirinkimas“, – teigia A. Lydeka.
O dar 2019 metais, kai Šimonytė kandidatavo į prezidentus, jos aprangos vizitinė kortelė buvo taškiukai, tai kaip jos ypatingą bruožą išnaudojo rinkimų kompanijai vadovavę viešųjų ryšių specialistai. Tačiau dabar, po rinkimų, premjerė su taškuota apranga jau pasirodo labai retai.