Ukraina pradėjo Chersono išvadavimo operaciją: „Atsitraukite, pasiduokite arba būkite sunaikinti“

Ukraina pareiškė, kad jos planuota operacija išlaisvinti laikinai okupuotą Chersoną jau prasidėjo po to, kai trečiadienį Ukrainos pajėgos smogė į rusams gyvybiškai svarbų tašką – Antonivkos tiltą Chersono srityje.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

09:48 | Iš Baltarusijos į Ukrainą paleista „daugiau nei dvidešimt“ raketų

Pasak Ukrainos pareigūnų, „daugiau nei dvidešimt“ iš Baltarusijos paleistų raketų anksti ryte pataikė į Ukrainos šiaurėje esančią Černihivo sritį. 

Regiono gubernatorius Viačeslavas Čausas sakė, kad apie 5 val. ryto iš Baltarusijos teritorijos buvo paleista „daugiau nei dešimt“ raketų, kurios atakavo Gončarovskos sritį. Šį rytą paskelbtame „Telegram“ atnaujinime jis sakė:

„Šiandien mes visi atsikėlėme labai anksti ir šis pabudimas buvo labai trikdantis, girdėjome sprogimus. Po 5 val. iš Baltarusijos teritorijos paleistos didelio masto raketos. Yra preliminari informacija apie smūgį netoli Gončarovskio“.

V. Čausas atsisakė pasakyti, kur įvyko sprogimai, motyvuodamas saugumo sumetimais ir pridūrė, kad informacija apie aukas tikslinama.

Tuo metu Ukrainos kariuomenė tvirtina, kad į šalies teritoriją iš Baltarusijos paleista daugiau nei 20 raketų. Ukrainos operatyvinė vadovybė šiaurėje paskelbė atnaujinimą, remdamasi iš Baltarusijos šaltinių gauta informacija apie daugiau nei 20 raketų paleidimą iš Baltarusijos.

Apie aukas kol kas nepranešama.

09:11 | Ukraina skelbia pradėjusi Chersono išvadavimą

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad laikinai Rusijos okupuoto Chersono išlaisvinimo operacija „jau prasidėjo“. Jis taip pat patvirtino Ukrainos strategiją izoliuoti Rusijos pajėgas, tvirtindamas, kad yra „tam tikras Ukrainos ginkluotųjų pajėgų planas izoliuoti [Rusijos] karines operacijas“, skelbia „The Guardian“.

„Kad ir kiek priešas aplenktų pajėgas ir išteklius vakariniame Dniepro krante, Ukrainos ginkluotosios pajėgos pirmiausia paliks jas be amunicijos sandėlių, kuro, ryšių ir vadovybės, o tada išvalys savo pajėgų likučius“, – tvirtino O. Arestovyčius.

Jis pridūrė, kad Rusijos pajėgos turi tris galimybes: „Atsitraukite (jei įmanoma), pasiduokite arba būkite sunaikinti“.

Savo ruožtu Didžiosios Britanijos Gynybos ministerijos žvalgyba pranešė, kad Chersono kontrpuolimas tikrai įsibėgėjo.

„Ukraina panaudojo savo naują tolimojo nuotolio artileriją, kad sugadintų mažiausiai tris tiltus per Dniepro upę, kuriais Rusija remiasi aprūpindama savo kontroliuojamas teritorijas.

<…> Rusijos 49-oji armija yra dislokuota vakariniame Dniepro upės krante ir dabar atrodo labai pažeidžiama. Panašiai ir Chersono miestas, politiškai reikšmingiausias Rusijos okupuotas gyventojų centras, dabar yra beveik atskirtas nuo kitų okupuotų teritorijų. Jo praradimas smarkiai pakenktų Rusijos pastangoms pateikti okupaciją kaip sėkmingą“, – rašoma naujausioje žvalgybos ataskaitoje.

08:56 | Apšaudytos Kyjivo apylinkės

Kyjivo srities administracijos vadas Oleksijus Kuleba praneša, kad Rusijos pajėgos ketvirtadienio rytą surengė raketų ataką prieš vieną iš Ukrainos miesto Vyšhorodo, esančio Kyjivo srityje, bendruomenių.

Anot jo, buvo apšaudytas infrastruktūros objektas.

„Informacija apie aukas tikslinama. Visos greitosios pagalbos tarnybos jau dirba vietoje. Dar kartą raginu reaguoti į oro pavojaus sirenas – nusileisti į slėptuves. Karas tęsiasi, priešas ir toliau klastingai rengia raketų atakas“, – „Telegram“ rašė. O. Kuleba, skelbia UNIAN.

08:18 | Blinkenas: JAV pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ dėl kalinamų amerikiečių

Jungtinės Valstijos pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ išlaisvinti kalinamus amerikiečius, įskaitant krepšinio žvaigždę Brittney Griner, trečiadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, paskelbęs, kad pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kalbėsis su rusų diplomatijos vadovu.

A. Blinkenas sakė, kad „artimiausiomis dienomis“ tikisi pasikalbėti telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu dėl siekio išlaisvinti buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną ir B. Griner, kuri anksčiau trečiadienį teismui sakė, kad netyčia įsivežė į šalį draudžiamų narkotikų.

Šie du žmonės „buvo neteisėtai sulaikyti, ir jiems turi būti leista grįžti namo“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.

„Prieš keletą savaičių pateikėme svarų pasiūlymą, kaip palengvinti jų išlaisvinimą. Mūsų vyriausybės nekart ir tiesiogiai bendravo dėl šio pasiūlymo, ir aš pasinaudosiu šiuo pokalbiu, kad asmeniškai imčiausi tolesnių veiksmų“, – teigė jis.

Atsižvelgdamas į klausimo jautrumą, A. Blinkenas atsisakė pateikti detalių apie minimą pasiūlymą ar patvirtinti pranešimus, kad Jungtinės Valstijos siūlo iškeisti P. Whelaną ir B. Griner į nuteistą Rusijos ginklų kontrabandininką Viktorą Butą.

07:45 | JAV analitikai: rusai susikoncentravo į du miestus

Naujausia JAV Karo studijų instituto analizė rodo, kad Rusijos pajėgos Ukrainoje šiuo metu pajėgios vykdyti tik du reikšmingus puolimus.

Pasak amerikiečių ekspertų, vienas bandymas yra nukreiptas užimti rytuose esantį Severską, o kitas – Bachmutą. Šiomis kryptimis Rusijos pajėgos bando pulti jau nuo liepos 16 dienos ir kadangi būtent ten sutelktos pagrindinės jėgos, rusams nepavyksta prasiveržti kitose Ukrainos teritorijose.

„Rusijos pajėgos skyrė pakankamai išteklių beveik kasdien vykdyti sausumos atakas ir užimti teritoriją šiomis dviem kryptimis, tačiau nesugebėjo išlaikyti tokio pat veržimosi tempo ar pasiekti panašių teritorinių laimėjimų kitur Ukrainoje. 

Taigi Rusijos puolimas, tikėtina, pasieks kulminaciją prieš sugebant užimti kokias nors kitas dideles Ukrainos teritorijas“, – rašoma ataskaitoje.

Kartu ekspertai priduria, kad Rusijos pajėgos stiprina savo pozicijas Zaporižios ir Chersono regionuose, laukdamos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimo.

07:12 | Truss: Putinas laiko pasaulį įkaitais

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss pareiškė, kad Vladimiras Putinas visą pasaulio laiko įkaitais, pasitelkdamas dujų kainas. Jos teigimu, leidimas jam pasiekti pergalę sukeltų „neapsakomą kančią“ visoje Europoje.

Paklausta, ar ji mano, kad „Vladimiras Putinas iš tikrųjų laiko įkaitais visą pasaulį, nutraukdamas dujų tiekimą Vokietijai“, ji atsakė:

„Būtent to jis ir siekia, ir labai svarbu, kad išliktume stiprūs jo pasibaisėtinos agresijos akivaizdoje. Jei leisime, kad Vladimirui Putinui pasisektų, tai sukels neapsakomą kančią visoje Europoje. Žinome, kad jis nesustos tik ties Ukraina, pavojus kyla ir rytinei Europos daliai, ir demokratijai.

 

06:41 | A. Blinkenas žada pirmąkart nuo karo pradžios pasikalbėti telefonu su S. Lavrovu

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas trečiadienį sakė, kad pirmą kartą nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios kalbėsis su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

„Artimiausiomis dienomis“ įvyksiantis pokalbis su S. Lavrovu „nebus derybos dėl Ukrainos“, žurnalistams sakė A. Blinkenas. Pasak jo, bus kalbamasi tik prioritetiniais klausimais, įskaitant sulaikytų amerikiečių paleidimą.

06:10 | Italija ketina visiškai atsisakyti rusiškų dujų

2024 m. antrąjį pusmetį pridėjus energijos taupymo ir naujų tiekimo šaltinių, Italija taps visiškai nepriklausoma nuo Rusijos dujų tiekimo, pareiškė Italijos ekologinio pereinamojo laikotarpio ministras Roberto Cingolani, praneša ANSA.

„Trumpuoju laikotarpiu siekiama įveikti 2022–2023 metų žiemą per diversifikacijos planą, sandėliavimo patalpų užpildymą ir energijos taupymo planą“, – aiškino ministras.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer