Vašingtonas įspėja: „Putinas dar turi daug karinės galios ne tik karui Ukrainoje, bet ir potencialiai kitur“

Iš Charkivo srities vejami rusų okupantai, kaip ir sprukdami iš Kyjivo srities, grobia vietinių automobilius, vagia daiktus. O palieka pasityčiojimų ir kankinimų pėdsakus, ir siaubingus vietinių prisiminimus. O Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kitaip nei bunkeryje besislapstantis Putinas – drąsiai apsilankė ką tik išlaisvintame Iziume ir kituose miestuose. Visai netoli fronto linijos.

O karą pralaiminčio Putino mundurą jau skuba plauti pakalikai propagandistai ir teisėsaugininkai. Persekioja visus, kas pasisako prieš karą ar režimą.

Dar prieš kelias dienas dėl strategiškai svarbaus Iziumo Charkivo srityje virė mūšiai, o šiandien čia su kariais jau fotografuojasi Volodymyras Zelenskis. Netikėtą vizitą Iziume surengęs Ukrainos prezidentas su miesto išlaisvintojais iškilmingoje ceremonijoje virš miesto iškelia Ukrainos vėliavą. Ir sako, kad už visas čia padarytas nuodėmes rusai būtinai sulauks atsakomybės.

„Sugriauti pastatai, nužudyti žmonės ir ką dar galiu pasakyti… Tai mūsų istorijos dalis. Ir modernios dabartinės Rusijos tautos atspindys. Juk jie tai padarė“, – kalba V. Zelenskis.

Kita Zelenskio stotelė – kiek arčiau Charkivo esanti Balaklija. Zelenskis sveikina šalies gynėjus, nuo kurių rusai sprunka taip greitai, kad Ukrainos karinės technikos parko ir amunicijos papildymą rusiškais ginklais ukrainiečiai jau praminė Maskvos „lendlizu“:

„Dar kartą dėkoju. Jūs tikri didvyriai. Saugokite save. Ukrainos žmonės, mūsų vaikai, jūsų vaikai ir anūkai to niekada nepamirš.“

Charkivo srities Balaklijos gyventojai kone pusę metų gyveno be humanitarinės pagalbos ir pensijų. Ir nors būtiniausių produktų dalinimo vietoje nedidelė grūstis – pagalbą vietiniai priima su šypsena. Nes iš savų. Ir su ašaromis. Nes emocijos – neapsakomos:

„Pamačiau, kaip į aikštę įvažiavo šarvuotis su Ukrainos vėliava. Suspaudė širdį, ėmiau verkti. Netikėjau akimis… Priėjau, klausiau ar galiu paliesti.“

Ukraina skelbia, kad rusai iš Charkivo srities spruko ir savo transportu, ir pagrobę kelis šimtus vietinių žmonių automobilių. Juos prikrovė vogtų daiktų.

„Jų kariai čia elgėsi taip pat, kaip ir Kyjivo srityje“, – teigia Ukrainos gynybos viceministrė Hanna Malyar.

„Tie „rašistai“ spruko iš Balaklijos, jie spruko, mėtėsi, važinėjo technika. Transportas aplipo kariais, kaip musėmis kažkas…“

O prieš sprukdami, kelis mėnesius žudė ir kankino.

„Šioje kameroje jie laikė 6–7 žmones“, – kalba policijos pareigūnas Sergiy Boldyrev.

Miesto gatvėse išrenginėjo vietinius vyrus, ieškojo tarnavusių. Kažkur išveždavo žmones. Arba uždarę tardė, į rankas įdavę elektros laidus:

„Sako nepaleisk. Paleisi – tau galas. Ir pradėjo klausinėti kur, kas liko iš tarnavusių…“

Ukrainos ir Vakarų šalių žvalgyba skelbia, kad rusai sprunka ne tik iš Donbaso į Rusiją, bet rusų valdininkėliai šeimas skuba evakuoti iš Krymo pusiasalio. Luhanske iš Charkivo pasprukę rusų kariai ir jų giminės kelia maištą, sužinoję, kad juos dabar nori siųsti į frontą Donecko srityje. Bet jie kariauti daugiau nenori.

Ukrainiečių išlaisvintas plotas sparčiai plečiasi. Ir jau pasiekė 8000 kv/km. Žemėlapyje tamsiai mėlyna spalva pažymėta teritorija iš kurios vos per porą savaičių išspirti okupantai. Jos plotas prilygsta aštuntadaliui visos Lietuvos teritorijos. Šiuo metu tęsiasi mūšiai dėl strategiškai svarbaus Lymano.

„Šiuo metu baigėme stabilizavimo darbus 4000 kv/km plote. Ir dar panašaus ploto išlaisvintoje teritorijoje stabilizavimo darbai tęsiasi. Ieškome likusių okupantų, diversinių grupių, sulaikome kolaborantus, pilnai atstatome saugumą“, – teigia V. Zelenskis.

Paklaustas, ar Ukrainos pastarojo meto sėkmė, tai jau didysis lūžis šiame kare, Amerikos prezidentas atsakė štai taip.

„Į šį klausimą dabar neįmanoma atsakyti. Sunku pasakyti. Akivaizdu, kad Ukraina smarkiai pasistūmėjo. Bet, manau, tai gali dar ilgai užtrukti“, – sako JAV prezidentas Joe Bidenas.

Tad Baltieji rūmai jau artimiausiomis dienomis žada paskelbti apie naują karinės paramos paketą Ukrainai.

O naujų dalinių iš Rusijos į Ukrainą okupantai nepermeta, nes rusai masiškai atsisako kariauti.

Mat tęsiant teritorijų išlaisvinimą, vien okupantų paliktų šovinių ir technikos – negana. Be to, anot Vašingtono, Putino kariauna dar neišsikvėpė. Ir esama informacijos, neva Rusija netrukus bandys į karą siųsti mokslų nebaigusius karo mokyklų kursantus.

„Jie turi vis dar labai didelę ir galingą kariuomenę. Ir Putinas dar turi daug karinės galios ne tik karui Ukrainoje, bet ir potencialiai kitur“, – teigia JAV Nacionalinio saugumo patarėjas John Kirby.

Tuo metu Rusijoje įsibėgėjo juodų Putino klaidų balinimo kampanija. Amerikiečių Karo tyrimų institutas pastebi, kad Kremliaus propaganda už nesėkmes visą kaltę dabar bando suversti kariuomenės vadams

O režimui pataikaujantys teismai skuba tildyti vis dažniau pasigirstančią kritiką Putinui iš regionų valdžios. Į teismus iškviesti Sankt Peterburgo srities politikai, pasirašę po siūlymu Dūmai apkaltinti Putiną išdavyste ir atstatydinti jį dėl Rusiją ištikusių nesėkmių.

„Dabar pagrindinis mūsų regionų institucijų tikslas – parodyti, kad deputatai nubausti. Kad niekas to nepraleido pro ausis“, – sako Sankt Peterburgo tarybos narys Dmitry Paliuga.

Kremlius jau perspėja ir tuos kritikus, kurie dar nepravėrė burnos.

„Riba labai plona. Čia reikia elgtis labai atsargiai“, – kalba Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Bet visos kritikos neužčiaupsi, ypač ne Rusijoje. Štai popiežius Pranciškus nusprendė pamokyti Rusijos patriarchą Kirilą, kuris šiomis dienomis kvietė rusus melstis už galvažudžiams vadovaujantį Putiną ir jo karo vadus.

„Dievas, tai taika. Jis visada lydi mus taikos keliu, niekada karo“, – tvirtina popiežius Pranciškus.

„Reuters“ skelbia, esą karo pradžioje Putino patarėjai siūlė jam taikos sutartį su Ukraina. Nepulti jos mainais į garantiją, jog ši nestos į NATO. Bet Putinui pasiūlymas buvo neįdomus, jis norėjo kariauti.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer