Viskas įvyko per kelias sekundes: Ukrainos jūreivis papasakojo, kaip numušė rusų raketą

Karinio Ukrainos jūrų laivyno jūreivis Michailas už drąsą buvo apdovanotas paties Volodymyro Zelenskio. Michailas dar vasaros pradžioje numušė rusų paleistą raketą. Jūreivis prisimena, kad reaguoti reikėjo žaibiškai greitai.

Liepos 3 d. Michailas iš Ukrainos prezidento V. Zelenskio rankų gavo trečiojo laipsnio ordiną „Už drąsą“. Už šio apdovanojimo slypi išskirtinė gyvybių gelbėjimo istorija, rašo „Kanal 24“.

Vyras yra kilęs iš Mykolajivo, jam 26-eri. Į karinį jūrų laivyną jis įstojo po šauktinių tarnybos – kai lankė jaunojo kario kursus, jam buvo pasiūlyta išbandyti savo jėgas jūroje. Vos išplaukęs į jūrą jis suprato, kad pasirinkimas buvo teisingas. Kaip sako pats vyras, nuo tada kiekviena kelionė yra nepamirštama.

Sėkmingai numušė rusų raketą

Michailas sunaikino iš povandeninio rusų laivo paleistą raketą. Dar vasaros pradžioje vėlai vakare pasigirdus raketų pavojaus signalui, laivo įgula užėmė savo pozicijas. Vos po kelių minučių Michailas pastebėjo švieselę danguje.

„Buvo naktis. Ji buvo labai prastai matoma. Raketa taip pat labai blogai matoma dieną, ji yra greita ir sunkiai įžiūrima. Bet čia pasisekė, kad ji šiek tiek švietė – už raketos yra šviesa ir ji šiek tiek švietė. Štai ką pamačiau.

Kadangi ji ilgai švietė ir skriejo miesto link, supratau, kad tai buvo raketa, nes pasigirdo pavojaus signalas. Nusitaikiau į taikinį, jis užsifiksavo. Greitai iššovė – pataikė ir sunaikino raketą“, – prisiminė Michailas.

Anot jo, viskas vyko labai greitai, visas procesas truko ne ilgiau nei penkias sekundes. Tokią reakciją vyras ugdė treniruočių centre.

„Tiesą sakant, tai buvo pirmoji šaudymo praktika. Pirmoji ir sėkminga. Tačiau prieš tai treniravausi treniruokliu. Pirmą kartą tokius mokymus mokymo centre turėjau vieną mėnesį. Likus vos mėnesiui iki visiško karo, buvome išsiųsti tobulinti kvalifikacijos“, – pasakojo jis.

Michailas sako iki galo nesuvokiantis, koks svarbus buvo pirmasis jo šūvis.

„Iš pradžių buvau nustebęs. Tada šiek tiek nusiraminau. Tada pradėjau suvokti, kad raketa galėjo pataikyti į kokį nors lauką, kur nieko nebūtų, arba į namą, kuriame gyvena daug žmonių. Nuo minties, kad tikriausiai galiu išgelbėti kieno nors gyvybę, pasijutau tarsi kažkaip nusiraminęs. Tada, žinoma, buvo dar smagiau, kad tai buvo pirmas kartas, kai šaudžiau, ir pirmas kartas, kai šaudžiau taip tiksliai. Be to, tai pagerino mano nuotaiką – ne veltui mokiausi“, – pridūrė jūreivis.

Vėliau Michailas buvo apdovanotas Drąsos ordinu. To jis sako taip pat iki galo nesuvokiantis. Michailas juokauja, kad dar nesuprato, ar jam patinka būti garbės nešėju. Tačiau jis taip pat juokaudamas priduria, kad asmenukes su prezidentu taip pat malonu daryti.

Karo pradžioje jautė baimę

Rusijos karo prieš Ukrainą pradžią Michailas pasitiko budėdamas laive. Naktį iš vasario 23 d. į vasario 24 d., kai buvo paskelbtas pavojus, niekas nesuprato, kas vyksta.

„Užėmėme kovines pozicijas ir laukėme tamsoje. Tada pradėjome suprasti, kas vyksta. 4 val. ryto jau stebėjau, kaip oro gynybos sistema pirmą kartą pradėjo kilti. Išgirdau sprogimą. Negalėjau suprasti, kas nutiko. Tada pamačiau, kad priešlėktuvinė gynyba numušė raketą, ir jau supratau, kad viskas rimta. Kai mane paleido, iš žinių sužinojau, kad rusai puola Ukrainą iš visų pusių“, – prisimena Michailas.

Laukiant rusų pajėgų Odesoje kariams buvo baisu, prisimena jis. Anot jo, kariai plaukė į jūrą, sušalo, buvo nevalgę ir nemiegoję. Vėliau visa tai tapo kasdienybe.

Michailas sako labiau nerimavęs ne dėl savęs, o dėl savo artimųjų. Jo šeima gyvena netoli Chersono. Karo pradžioje su jais nepavyko susisiekti, nes kaimas buvo okupuotas.

„Su jais nebuvo jokio ryšio, ten nebuvo šviesos, vandens. Jie ten vaikščiojo – mėnesį klaidžiojo. Dabar viskas gerai“, – sako jis.

Anot vyro, rusų kariai jo gimtajame kaime nužudė kelis žmones, ten girtuokliavo ir svaidėsi granatomis. Rusai taip pat plėšė parduotuves, griovė pastatus.

 

Tiki Ukrainos pergale kare

Nepaisant rusų jau įvykdytų nusikaltimų Ukrainoje, Michailas pabrėžia, kad Ukrainos karinių jūrų pajėgų personalas toliau sunkiai dirba, kad apsaugotų žmonių gyvybes. Jis pats sako neįsivaizduojantis kito darbo.

„Jei prieš karą kario profesija nebuvo niekuo ypatinga, tai dabar viskas pasikeitė. Mes, ypač tie, kurie buvo pirmojoje fronto linijoje, parodėme savo valią, charakterį ir pergalės troškimą, kad apgintume savo nepriklausomybę. Tai daug davė žmonėms – dabar žmonės tiki Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis ir didžiuojasi mumis“, – pridūrė jis.

Jūreivis įsitikinęs, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl, jo manymu, Ukraina laimės karą.

„Dėl šio karo visa Ukrainos tauta taip susivienijo, dabar mes esame viena, ir aš nežinau, kaip tokią šalį galima nugalėti. Dabar jie visi bėga, jie visi mūsų bijo, nes mes esame viena tauta“, – teigia Michailas.

Primename, kad Rusijos kariuomenė ankstyvą vasario 24 d. rytą įsiveržė į Ukrainą. Kremlius Ukrainai karo oficialiai nepaskelbė – Rusijos valdžia plataus masto karo veiksmus pavadino „specialia operacija“, kurios tikslas, be kita ko, yra ir ukrainiečių „nutautinimas“.

Priešas pirmiausia numetė bombas ant karinių objektų, o vėliau apšaudė civilinius pastatus. Daugelis pasaulio šalių, įskaitant JAV, ES valstybes nares, Kanadą, Japoniją ir Australiją, Rusijai įvedė naujas sankcijas, didžiosios įmonės pradėjo stabdyti bendradarbiavimą su Rusija.

Rusijos kariuomenė nuo pirmos karo dienos aršiai bombarduoja Ukrainos teritoriją, civilinius pastatus, nors tikina, kad taikosi tik į karinius ar strateginės paskirties objektus. Rusijos puolimo metu jau žuvo tūkstančiai civilių. Karo metu faktiškai sunaikintas Mariupolis ir Lymanas, pastarosiomis savaitėmis vyko aršūs mūšiai dėl Sjevjerodonecko ir kitų Donbaso miestų. Sjevjerodoneckas neseniai pateko į rusų rankas. Sekmadienį pranešta, kad ukainiečiai pasitraukė iš Lysyčansko.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer