Zelenskis pirmą kartą prabilo apie „Azovstal“ gelbėjimo operaciją: „Vyko daug dalykų, kurių niekas negalėjo oficialiai komentuoti“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmą kartą papasakojo apie „Azovstal“ kariškių gelbėjimo operaciją. Pasak prezidento, daugybė Ukrainos pilotų bandė skristi į Mariupolio plieno gamyklą padėti ten įstrigusiems kariškiams, tačiau nesėkmingai. Ukraina, bandydama padėti Mariupolio gynėjams, neteko daugybės pilotų.

Apie tai V. Zelenskis kalbėjo interviu trijų metų nuo inauguracijos proga, rašo „UNIAN“.

Pasak V. Zelenskio, Ukrainos pilotai į Mariupolį skrido nesant jokio oro koridoriaus ir veikiant galingai rusų priešlėktuvinei gynybai.

„Absoliučiai didvyriški žmonės (Mariupolio gynėjai – aut. past.). Nepamirštant, kad ten buvo visi: Nacionalinė gvardija ir 400 pasieniečių. Daugelis jų buvo sužeisti, mirė, bet jų buvo 400.

Taip pat desantininkai, policininkai, net Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojai, medikai, karo medikai, paprasti žmonės, vietiniai gyventojai. Ten yra daugybė didvyriškų žmonių. Todėl dabar sakau, kad visi šie žmonės yra absoliutūs didvyriai. Kitas klausimas – kaip tai įvyko, kas čia atsitiko. Jie gynė Mariupolį“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Pasak jo, gindami Mariupolį žuvo daugybė ukrainiečių lakūnų.

„Žuvo labai daug žmonių – mūsų lakūnai. Deja, jie mirė. Taip pat visiškai didvyriški žmonės, kurie žinojo, kad tai buvo sunku. Jie žinojo, kad skristi beveik neįmanoma. Skristi į „Azovstal“ ir atvežti jiems vaistų, maisto, vandens, paimti kūnus, sužeistuosius. Visa tai vyko. Vyko daug dalykų, kurių niekas negalėjo oficialiai komentuoti. Kodėl? Nes dėl galingos oro gynybos į „Azovstal“ nebuvo jokių oro koridorių“, – sakė prezidentas.

Jis pabrėžė, kad Ukraina ne veltui ragino pasaulį padėti uždaryti dangų virš jos teritorijos.

„Tai nėra tik kalbos. Ne todėl, kad bijome lėktuvų, nors jie yra pavojingi. Bet mes su jumis matėme, kad jie (okupantai – aut. past.) taip pat bijojo skristi, nes pralaimėjo. Tai buvo ne tik lėktuvų klausimas. Problema buvo susijusi su jų oro gynyba, raketomis ir daugeliu kitų dalykų.

Taigi negalima tiesiog artintis prie Mariupolio. Tiesiog negalima. Sraigtasparniuose daug savaičių dirba pilotai, žinodami, kad 90 proc. jų negrįžta. Įsivaizduokite, ką tie žmonės darė. Jie skrido ten. Praradome daug pilotų“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Dar gegužės 17 d. buvo pranešta, kad buvo pradėta Mariupolio gynėjų, įstrigusių „Azovstal“, gelbėjimo operacija.

Ukrainos gynybos ministerijos duomenimis, gegužės 16 d. iš „Azovstal“ į medicinos įstaigą rusų kontroliuojamame Novoazovske buvo evakuoti 53 sunkiai sužeisti kariai.

Dar 211 žmonių humanitariniu koridoriumi buvo nugabenti į Olenivką. Norint juos grąžinti į Ukrainą, bus vykdoma mainų procedūra.

Gegužės 18 d. V. Zelenskio patarėjas Michailas Podoliakas sakė, kad „Azovstal“ gynėjų evakuacijos procesas tęsiasi ir yra sudėtingas.

Penktadienį, gegužės 20 d., „Azov“ pulko vadas pulkininkas leitenantas Denisas Prokopenko vaizdo pranešime išreiškė viltį, kad žuvę „Azovstal“ didvyriai artimiausiu metu bus palaidoti su tinkama pagarba.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer