Zelenskis įvardijo du mirusius miestus ir kur rusai turi persvarą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pripažino, kad šalies rytuose Rusijos pajėgos turi persvarą. Pasak jo, rusų kariuomenė čia laimi kiekybe. Jo vertinimu, du Ukrainos miestai – Sjevjerodoneckas ir Lysyčanskas – dabar yra praktiškai mirę. Tačiau nepaisant to, prezidentas sako, kad ukrainiečiai laikosi prieš rusus.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

21:43 | TATENA vadovas: planuojama misija į Zaporižės AE

TATENA vadovas Rafaelis Grossi pranešė, kad yra siekiama surengti misiją į didžiausią Europos branduolinę jėgainę – Zaporižės atominę elektrinę. Planuojama, kad misijos metu bus atlikti esminiai branduolinės saugos darbai.

Nepaisant to, kad elektrinė yra užimta Rusijos pajėgų, ją vis dar valdo Ukrainos darbuotojai.

R. Grossi sakė, kad jis „atkreipė dėmesį“ į Ukrainos vyriausybės kreipimąsi „padvigubinti pastangas, kad būtų rasti būdai, kaip kuo greičiau išlaisvinti Zaporižės atominę elektrinę iš Rusijos okupantų“.

Kyjivas paprašė padėti grąžinti stotį Ukrainai ir atkurti jos saugumą, teigė jis.

R. Grossi pridūrė, kad ne kartą išreiškė „didelį susirūpinimą dėl itin įtemptų ir sudėtingų darbo sąlygų, kuriomis Ukrainos vadovybė ir darbuotojai eksploatuoja elektrinę“.

Pasak jo, padėtis „ne tik kelia rimtą ir neatidėliotiną humanitarinį susirūpinimą, bet ir kelia aiškų ir realų pavojų branduolinės elektrinės saugai, saugumui ir apsaugos priemonėms“.

21:29 | JAV žurnalistai gali nebegauti vizų ir akreditacijų Rusijoje dėl JAV taikomų apribojimų

Rusijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį surengė susitikimą su JAV žiniasklaidos atstovais, kad perspėtų, jog jie gali netekti savo vizų ir akreditacijų, jeigu Jungtinės Valstijos neatšauks priemonių, varžančių Rusijos žurnalistus.

Ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos įspėjimas nuskambėjo tvyrant didelei įtampai Maskvos santykiuose su Vakarais dėl karo Ukrainoje, kurį Rusija vadina specialia karine operacija.

JAV kabelinės ir palydovinės televizijos operatoriai atsisakė Kremliaus finansuojamo kanalo RT, valstybinėms televizijos stotims taikomos JAV sankcijos. Interneto platforma „YouTube“ taip pat blokuoja daug oficialių Rusijos kanalų, įskaitant M. Zacharovos spaudos konferencijas.

Pasak jos, Rusijos žurnalistams nebuvo išduotos arba pratęstos JAV vizos. Kai kurie jų buvo sulaikyti ilgai apklausai oro uostuose.

„Kurių galų mes turime visa tai kentėti? Jeigu jie nori sunaikinti mūsų žiniasklaidos erdvę, tai mes sunaikinsime ją kartu, – sakė ministerijos atstovė. – Tai tas pats kaip kapoti šuniui uodegą po gabalėlį. Nukirskime viską iš karto ir nekankinkime.“

„Jei mūsų žurnalistams nebus sugrąžintos jų teisės, ir Rusijos žiniasklaidai nebus grąžintos jos teisės, tos pačios priemonės paveiks jus“, – perspėjo M. Zacharova.

Kai negausite vizų, kai neturėsite akreditacijos… tik prašau, prašau, nesakykite, kad apie tai nekalbėjome“, – sakė ji naujienų agentūros AP ir kitų JAV žiniasklaidos priemonių atstovams.

Dauguma užsienio naujienų organizacijų nutraukė arba sustabdė savo darbą Rusijoje, kai kovą šalyje buvo priimtas įstatymas, numatantis iki 15 metų laisvės atėmimo bausmes už pranešimus, neva diskredituojančius Rusijos kariuomenę.

Tačiau M. Zacharova nenurodė termino, kada Rusija ketina imtis atsakomųjų veiksmų. Vizos žurnalistams išduodamos ir akreditacijos pratęsiamos tik trims mėnesiams.

Praėjusį mėnesį Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė uždaryti valstybės finansuojamo Kanados transliuotojo CBC biurą Maskvoje, atsakydama į Otavos sprendimą uždrausti RT.

Vasarį, Rusijai telkiant kariuomenę Ukrainos pasienyje, vokiečių visuomeninis transliuotojas „Deutsche Welle“ buvo priverstas uždaryti savo biurą Maskvoje, Vokietijai uždraudus RT transliacijas vokiečių kalba.

Pernai Rusija atsisakė atnaujinti vizą ilgametei britų transliuotojo BBC reporterei Maskvoje Sarah Rainsford (Sarai Reinsford).

20:59 | Į Kyjivą grąžinti žuvusių Mariupolio gynėjų kūnai

Dešimtys Ukrainos karių, žuvusių ginant „Azovstal“, buvo grąžinti į Kyjivą, praneša „Associated Press“.

Šiuo metu palaikai identifikuojami atliekant DNR tyrimus, agentūros pranešime cituojamas Ukrainos kariuomenės vadas Maksimas Žorinas.

Keletą mėnesių apgultos plieno gamyklos teritorijoje besiglaudę ukrainiečių kariai neleido Rusijos pajėgoms galutinai perimti Mariuopolio kontrolės. Vis dėlto gegužės mėnesį Mariupolio gynėjams buvo nurodyta saugoti gyvybes ir evakuotis iš gamyklos.

Kiek anksčiau pirmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad Rusija į nelaisvę paėmė daugiau kaip 2,5 tūkst Mariupolio gynėjų.

20:43 | Abramovičiui pateikti kaltinimai dėl lėktuvų skraidinimo į Rusiją

JAV valdžios institucijos apkaltino Rusijos verslininką Romaną Abramovičių be licencijos į Rusiją skraidinus du JAV kilmės lėktuvus, rašo BBC.

Federaliniai prokurorai dabar siekia konfiskuoti abu orlaivius, sakoma teismo dokumentuose.

Licencija reikalinga dėl sankcijų, kurias JAV įvedė Maskvai atsakydamos į jos invaziją į Ukrainą.

R. Abramovičiui buvo taikomos Jungtinės Karalystės sankcijos. Sankcijos taip pat smogė „Chelsea“ futbolo klubui, kurio savininku jis buvo.

20:29 | Žuvo dar vienas Gruzijos savanoris

Ukrainoje žuvo dar vienas Gruzijos savanoris, praneša UNIAN. Žuvusio savanorio vardas buvo Georgijus Grigolija, jis žuvo per mūšius netoli Bachmuto miesto.

Nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo trylika Gruzijos savanorių.

20:07 | Gynybos ministerija: Rusijos laivynas atsitraukė apie 100 km

Ukrainos kariuomenė teigia nustūmusi Rusijos laivus daugiau nei 100 km nuo Ukrainos Juodosios jūros pakrantės, kur Maskvos laivai jau kelias savaites vykdo jūrų blokadą, rašo BBC.

„Dėl mūsų aktyvių veiksmų, kuriais siekėme įveikti priešo karines jūrų pajėgas, Rusijos Juodosios jūros laivyno laivų grupė buvo nustumta atgal nuo Ukrainos krantų“, – pranešė Ukrainos gynybos ministerija.

„Mes atėmėme iš Rusijos laivyno visišką Juodosios jūros šiaurės vakarinės dalies, kuri tapo „pilkąja zona“, kontrolę“, – teigia ministerija.

Priduriama, kad Maskva šiuo metu bando susigrąžinti kontrolę šioje vietoje.

Pasak Kyjivo, nepaisant to, kad laivai kiek atsitraukė, „Rusijos raketų smūgių iš jūros grėsmė išlieka“.

Ukrainos karinis jūrų laivynas kare jau pasiekė keletą plačiai nuskambėjusių laimėjimų, pavyzdžiui, nuskandino Maskvos Juodosios jūros laivyno flagmaną – kreiserį „Moskva“.

19:45 | Zelenskis: Ukraina nepasiruošusi eksportuoti grūdų per Baltarusiją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina dar nepasirengusi eksportuoti grūdus per Baltarusiją, rašo UNIAN.

Pasak jo, geriausios garantijos dėl saugaus Ukrainos grūdų eksporto, yra į šalį tiekiamos priešlaivinės sistemos.

„Dirbame prie to ir gausime priešlaivines sistemas. Tai nėra grėsmė. Tai bus geriausios garantijos“, – sakė jis.

Praėjusią savaitę autoritarinis Baltarusijos prezidentas, artimas Vladimiro Putino bendražygis Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad ukrainietiški grūdai galėtų būti eksportuojami per Baltarusiją, tačiau su tam tikrais „kompromisais“.

Kiek vėliau tą pačią dieną V. Putinas pareiškė, kad norint eksportuoti grūdus per Baltarusiją, reikėtų atšaukti sankcijas Minskui.

18:54 | Zelenskis: pasaulyje auga nuovargis nuo karo

Ukraina neveda derybų su Vakarų partneriais dėl būsimo „taikos plano“ su Rusija rengimo, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.

Pasak jo, pasaulyje auga nuovargis nuo karo ir „žmonės nori kažkokio rezultato sau“ todėl Ukraina yra įtikinėjama siekti sau nepalankaus derybų su Rusija rezultato.

„Tokios derybos šiandien yra nulinio lygio. Žinoma, visi nori mus pastūmėti į kokį nors rezultatą, kuris mums nėra labai pageidautinas, nes mūsų neklausia. Ir jie tikriausiai turi savų finansinių ir politinių interesų, kurie yra pageidaujami vienai ar kitai pusei. Nuovargis didėja, žmonės nori rezultato sau. Mums reikia rezultato sau“, – sakė V. Zelenskis.

Kiek anksčiau CNN pranešė, kad JAV, ES ir Jungtinės Karalystės atstovai pradėjo rengti reguliarius susitikimus, kurių metu yra aptariamas planas, kaip derybomis užbaigti karą Ukrainoje. Ukraina šiose derybose tiesiogiai nedalyvauja.

18:36 | Pakartotinės invazijos iš Baltarusijos teritorijos rizika yra minimali, sako Zelenskis

Pakartotinės invazijos iš Baltarusijos teritorijos rizika yra minimali, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tačiau, pasak jo, Ukraina ruošiasi įvairiems scenarijams, rašo „Kanal 24“.

Analitikai ir ekspertai sako, kad kol kas nėra akivaizdžios rizikos, jog Baltarusija vėl galėtų veržtis į Ukrainą.  Nepaisant to, V. Zelenskis patikino, kad yra atsižvelgiama į visą galimą riziką.

Pirmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas pranešė, kad Ukrainoje dislokuoti kai kurie Rusijos kariuomenės daliniai, ginkluoti operatyvinėmis-taktinėmis raketų sistemomis „Iskander-M“, žemė-oras raketų sistemomis „Pantsir-S1“, žemė-oras raketų sistemomis S-400 ir operatyviniais-taktiniais orlaiviais.

Gegužės 16 d., Baltarusija prie Ukrainos sienos dislokavo savo specialiųjų operacijų pajėgas, taip pat artileriją ir raketas poligonuose. Nuo birželio 22 d. iki liepos 1 d. šalyje planuojamos karinės pratybos su kariuomene. Jos vyks Gomelio srityje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer