Žmogus, minučių tikslumu nuspėjęs karo pradžią: jis žino, kas bus toliau

Likus kelioms valandoms iki karo pradžios ėmė pildytis visi jo perspėjimai apie galimą Rusijos invaziją. Ukrainos karinės žvalgybos viršininkas, generolas majoras Kyrylo Budanovas tą vakarą atsivežė žmoną į savo darbo kabinetą, jis bijojo, kad gali išsipildyti blogiausios jo prognozės. Prieš metus, vasario 23 d., kelios valandos prieš pradedant lyti bombomis, Budanovas buvo vienas iš nedaugelio Ukrainos pareigūnų, tvirtai įsitikinusių, kad Rusija ruošiasi pulti ir tikrai mėgins užimti sostinę Kijyvą, rašo „The Washington Post“.

„Mes, kai kurie žmonės žvalgybos bendruomenėje, konkrečiai pasakėme, kad ataka prieš Ukrainą prasidės 4 val. ryto.  Tai skamba tikrai keistai, bet aš tuomet bijojau, kad viskas nebus taip, kaip sakiau, taip, kaip man pranešė mano žvalgai“, – sako jis. Deja, bet žvalgyba ir pats Budanovas buvo teisūs, jų duomenys buvo tikslūs beveik iki minučių, todėl praėjus beveik metams nuo karo pradžios 37 metų Budanovas Kijyvo valdžios koridoriuose yra labai gerbiamas. Pranešta, kad jis, o ne kas kitas, pakeis Gynybos ministrą Oleksijų Reznikovą, korupcijos skandalui supurčius jo ministeriją. 

Ukrainos politiniuose sluoksniuose jis yra gerbiamas kaip vienintelis asmuo – kartu su JAV ir Didžiosios Britanijos žvalgyba – teisingai įspėjęs prieš kelis mėnesius, ką planuoja Rusija. Tiesa, tuo metu jo nenorėjo klausyti. Nors Budanovas turėjo patikimų šaltinių, žmonių, kurie jam teikė itin jautrią informaciją iš Rusijos vidaus.

Dauguma kitų Ukrainos vyriausybės ir kariuomenės pareigūnų tikėjosi, kad Rusijos invazija apsiribos rytine šalies dalimi. Nemanyta, kad rusai puls trimis kryptimis ir, kad kils pavojus Kijyvui.

Na, o dabar Budanovas prognozuoja, kad Rusija sutelks dėmesį į teritorijas rytuose, sieks visiškai užimti rytinius Donecko ir Luhansko regionus. Pasak jo, atnaujintas jos pajėgų, dislokuotų į šiaurę nuo Ukrainos, Baltarusijoje, puolimas yra mažai tikėtinas, tai tik bandymas atitraukti ir padalinti Kijyvo kariuomenę. Jis taip pat sakė, kad „turime padaryti viską, kad Krymas grįžtų namo iki vasaros“.

Paklaustas, ar, jo manymu, Ukrainos kariai, pasiekę Krymą, kurį Rusija 2014 metais neteisėtai aneksavo, gali paskatinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną panaudoti branduolinį ginklą, Budanovas atsakė: „Tai netiesa. Ir Krymas bus grąžintas mums. Papasakosiu daugiau: viskas prasidėjo Kryme 2014 m., ir viskas ten pasibaigs. „Tai gąsdinimo taktika“, – pridūrė jis, kalbėdamas savo biure, kur laiko naminę varlę.

„Rusija yra šalis, iš kurios galite tikėtis daug, bet ne idiotizmo. Branduolinis smūgis lemtų ne tik karinį Rusijos pralaimėjimą, bet ir pačios Rusijos žlugimą. Ir jie tai puikiai žino“.

Budanovas taip pat sako, kad Putinas serga vėžiu ir turi daugybę savo dublerių. „Klausimas atviras, ar tai dar tikrasis Putinas“, – sakė jis.

Jis taip pasitiki savo žvalgybine informacija, kad retkarčiais atidaro aplanką ir pateikia tikslius skaičius – „apie 326 000 Rusijos pajėgų“, šiuo metu kovojančių Ukrainoje arba, kad Rusijai liko tik 9 procentai tolimojo nuotolio raketų „Kalibr“ atsargų.

Neseniai Davose vykusiame ekonomikos forume Zelenskis pasikliovė Budanovo žiniomis, sakydamas, kad nėra tikras, ar Putinas vis dar gyvas. (CŽV direktorius Williamas J. Burnsas sakė, kad nėra jokių žvalgybos duomenų, rodančių, kad Putinas serga.)

„Visada kyla abejonių“, – tikina Budanovas. „Ar esu efektyvus savo pareigose, tikriausiai parodys tik istorija. Negaliu savęs objektyviai įvertinti. Laikas pasakys.“

Spartus Budanovo kilimas, tapimas vienu jauniausių generolų Ukrainos istorijoje dar pagreitėjo 2016 metų rugpjūtį, kai Kryme žuvo Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pulkininkas leitenantas. Manoma, kad prie jo žūties prisidėjo Ukrainoje diversantai. Tuo metu Budanovas buvo vienas iš Ukrainos specialiųjų operatorių, dirbančių priešo užnugaryje, vėliau jam buvo įteiktas Ukrainos „Ordinas už drąsą“ už neatskleistas operacijas.

2020 m., kai jam buvo vos 34 metai, jis buvo paskirtas Ukrainos Pagrindinio žvalgybos direktorato arba GUR vadovu.

Prabėgus nemažai metų Budanovas vis dar nerimauja dėl smulkmenų. Jis nei patvirtino, nei paneigė tokios operacijos Kryme buvimo ar savo vaidmens joje. „Kažkas atsitiko“, – sakė jis. 

2019 metais po jo automobiliu buvo padėta bomba, tačiau sprogo per anksti. Pasak Budanovui artimo asmens, buvo bent 10 pasikėsinimų jį nužudyti.

Jis yra žudikų taikiklyje ir gyvena atsargiai, bet rizikingos operacijos vis dar yra jo arkliukas. Budanovas gyvena savo biure. Jis retai išeina į viešumą. Jo biure visą parą skamba klasikinė muzika – galbūt, tai bandymas apsisaugoti nuo mėginimų pasiklausyti pokalbių. Jis yra Kremliaus taikinys. Po Krymo tilto sprogdinimų, Maskva kaltininkais įvardijo Budanovą ir kitus GUR agentus. Ukrainos pareigūnai, įskaitant Budanovą, viešai neprisiėmė atsakomybės už tilto sprogdinimą. 

Dvi dronų atakos gruodį prieš Rusijos Engelso oro bazę Saratove, esančiame daugiau nei 500 kilometrų nuo Ukrainos sienos, parodė, „kad turime galimybę pasiekti toliau, nei jie galėjo tikėtis“, – sakė Ukrainos nacionalinio saugumo sekretorius Oleksijus Danilovas. 

Operacijos užsienyje techniškai priklausytų Budanovo kompetencijai. Interviu jis nepatvirtino, kad tai ukrainiečių darbas, bet pripažino, jog Ukraina turi agentų, dirbančių Rusijos viduje.

„Tai sugriovė jų saugumo iliuzijas“, – sakė Budanovas. „Yra žmonių, kurie deda sprogmenis. Yra dronai. Kol nebus atkurtas Ukrainos teritorinis vientisumas, Rusijos viduje bus problemų“.

Jis taip pat pasiūlė Kremliui bijoti kolaborantų. „Iš tiesų yra žmonių, su kuriais labai lengva dirbti toje teritorijoje, žmonių, kurie supranta, kad Rusija turi būti kitokia“, – pridūrė jis. „Ir mes palaikome tokius žmones, randame juos“.

Paveikslai Budanovo biure rodo žvalgybos sėkmę, kurios jis negali atvirai aptarti. Jame yra lėktuvai, ir evakuojami žmones iš Afganistano per Kabulo griūtį 2021 m., taip pat Ukrainos sraigtasparniai, aprūpinantys Ukrainos gynėjus „Azovstal“ plieno gamykloje Mariupolyje. Tai operacijos, kuriomis didžiuojamasi tyliai, nors apie jas kalbama vis garsiau.

Kampe yra paslėpti ginklai, o ant jo stalo – kulkos. „Kas toliau?“ – paklausė Budanovas, kartodamas prašymą, pateikti prognozių ateičiai. „Ukrainos pergalė“, – sakė jis. „Aš nepasakiau nieko naujo“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer