Charkovo sritis derasi dėl humanitarinių koridorių, skubiai reikalinga evakuacija

Skirtinguose Ukrainos regionuose rusų okupantai šeštadienį paleido raketas. Pranešama apie pirmąsias aukas, taip pat sužeistus asmenis. Be to, žvalgybinė informacija rodo, kad Chersono srityje ukrainiečiai įnirtingai priešinasi okupantų pajėgoms. Charkovo srityje deramasi dėl 4 evakuacijos koridorių. Charkovo srities vadovas Olegas Sinegubovas teigia, kad valdžia dirba ties 4 evakuacijos koridorių iš laikinai okupuotų regiono teritorijų organizavimu ir šia kryptimi „perspektyvų yra“.

Svarbiausi įvykiai, susiję su Ukraina:

17:45| Ukrainos Donbaso karo zonoje žuvo du amerikiečiai

Donbaso regione, kur verda įnirtingi mūšiai, nes Rusija, nesugebėjusi užimti Kyjivo, visą savo dėmesį sutelkė į šią Rytų Ukrainos sritį, žuvo du amerikiečiai, šeštadienį pranešė JAV valstybės departamentas.

Ukraina yra įkūrusi internacionalinį savanorių legioną, nors Valstybės departamentas nepatvirtino, ar minėti du asmenys šalyje buvo kaip kovotojai.

„Galime patvirtinti, kad Ukrainos Donbaso regione neseniai žuvo du JAV piliečiai. Palaikome ryšį su šeimomis ir teikiame visą įmanomą konsulinę pagalbą“, – pareiškė Valstybės departamento atstovas.

Valstybės departamentas taip pat nurodė, jog „iš pagarbos šeimoms šiuo sunkiu metu“ neteiks jokios papildomos informacijos.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Valstybės departamentas yra perspėję JAV piliečius nevykti į Ukrainą kovoti su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis.

Daugelis užsienio kovotojų buvo išsiųsti į fronto liniją, tad vis pasitaiko pranešimų apie užsieniečių žūtį, paėmimą į nelaisvę ar dingimą.

Nuo Kremliaus invazijos pradžios šių metų vasarį jau buvo patvirtinta dar mažiausiai dviejų amerikiečių žūtis.

Maskva yra sakiusi, jog dar dviem amerikiečiams, JAV kariuomenės veteranams, kurie buvo paimti į nelaisvę Ukrainos rytuose birželį, gali grėsti mirties bausmė.

Kiek anksčiau teismas promaskvietiškų separatistų paskelbtoje „Donecko liaudies respublikoje“ į nelaisvę paimtiems dviem britams ir marokiečiui, kurie buvo apkaltinti veikę kaip Ukrainos samdiniai, skyrė mirties bausmę.

17:30| Charkovo srityje deramasi dėl 4 evakuacijos koridorių

Charkovo srities vadovas Olegas Sinegubovas teigia, kad valdžia dirba ties 4 evakuacijos koridorių iš laikinai okupuotų regiono teritorijų organizavimu ir šia kryptimi „perspektyvų yra“, skelbia Pravda.ua.

„Nuolat teiraujamės per Prezidentūrą, per specializuotą Reintegracijos ministeriją apie galimą evakuaciją ir humanitarinius koridorius. Kol kas vėl prašėme keturių maršrutų. Preliminariai, labai preliminariai, yra perspektyvų šia kryptimi (sakysiu labai atsargiai), ir mes laukiame. Kai tik bus galimybė atlikti evakuaciją, mes tai padarysime“, – sakė O.Sinegubovas.

Jis taip pat priminė, kad šiuo metu vienoje iš krypčių evakuaciją pavyksta vykdyti kiekvieną savaitę. Taigi praėjusį pirmadienį buvo evakuoti 943 žmonės, iš jų 16 vaikų. Synegubovas taip pat pranešė, kad nuo vasario 24 dienos Charkovo srityje dėl ginkluotos Rusijos agresijos žuvo 972 civiliai, įskaitant 7 mėnesių vaiką.

„Žuvo 972 civiliai, 48 vaikai, iš kurių jauniausias buvo tik septynių mėnesių. Kalbant apie žmones, kurie buvo sužeisti, tai tiesiog tūkstančiai žmonių, civilių, daugiau nei 200 vaikų regione, “ – sakė jis.

O. Synegubovas taip pat pranešė, kad dėl apšaudymo buvo apgadinta daugiau nei 4000 pastatų.

16:30| JAV svarsto ar perduoti Ukrainai itin galingus dronus

JAV prezidento administracija kol kas susilaiko ir nepritaria Ukrainos prašymui perduoti ilgo nuotolio kovinių bepiločių orlaivių, baimindamasi, kad dronas ir jo itin jautri technologija gali atsidurti Rusijos rankose. Apie tai rašo „Wall Street Journal“.  Pasak JAV pareigūnų, daugiau nei prieš du mėnesius Ukrainos pusė paprašė keturių bepiločių orlaivių MQ-1C Grey Eagle.

Leidinio pašnekovai pabrėžė, kad Bideno administracija nenori pritarti prašymui, nurodydama daugybę nuogąstavimų – nuo ​​galimo pažangių technologijų praradimo mūšio lauke iki poreikio apmokyti ukrainiečius dirbti su dronais.

Pentagono atstovas spaudai karinio jūrų laivyno kapitonas Mike’as Kafka atsisakė komentuoti „Grey Eagle“ bepiločius orlaivius, tačiau sakė, kad Gynybos departamentas glaudžiai bendradarbiauja su Kijevu, kad padidintų Ukrainai būtinus pajėgumus mūšio lauke. Jis pridūrė, kad Pentagonas „vidinių diskusijų nekomentuoja“.

JAV pateikė šimtus mažų taktinių nepilotuojamų orlaivių tiek žvalgybai, tiek taikymui, įskaitant „Phoenix Ghost“, „Puma“ ir „Switchblade“ dronus, tačiau „Grey Eagle“ yra iš esmės nauja galimybė ukrainiečiams.

Šis dronas gali skristi iki 30 valandų ar ilgiau, priklausomai nuo savo misijos ir gali rinkti didžiulius duomenų kiekius žvalgybos tikslais. „Grey Eagle“ – plačiau žinomo drono „Predator“ karinė versija, gali gabenti ir galingas „Hellfire“ raketas.

MQ-1C taip pat suderinamas su įvairesne amunicija nei Bayraktar-TB2. Ukrainos „Bayraktar“ yra aprūpintos Turkijoje pagamintomis MAM-L raketomis, sveriančiomis 22 kg, tai yra maždaug pusė „Hellfire“ svorio.

Birželio pradžioje buvo pranešta, kad prezidento Bideno administracija Ukrainai vis dar planuoja svarsto dėl ar perduoti keturis bepiločius orlaivius MQ-1C Grey Eagle.

Priminsime, kad JAV paskelbė patvirtinančios naują saugumo pagalbos Ukrainai paketą, kurio vertė – 270 mln. Naująjį karinės pagalbos paketą sudaro keturi HIMARS raketų paleidimo įrenginiai, 36 000 artilerijos sviedinių, šarvus pradurtų sistemų ir 580 bepiločių orlaivių „Phoenix Ghost“.

16:00| Karinis ekspertas paaiškino, ar rusai gali užimti Charkivą

Rusų okupantai šiuo metu neturi galimybių perimti Charkivo miesto kontrolės. Regiono centrui negresia nei priešo prasiveržimas, nei apsupimas, prognoze interviu žurnalistui ir „Gordon“ leidinio įkūrėjui Dmitrijui Gordonui pasidalijo atsargos pulkininkas, karo ekspertas Olegas Ždanovas.

Pasak jo, vienintelis Ukrainos kariuomenės sielvartas yra tai, kad priešui pavyko ją sugrąžinti į senąsias gynybos linijas, o dabar net priešo vamzdinė artilerija gali pasiekti Charkivo pakraščius.

„…miestas aiškiai pažeistas, aš nekalbu apie apylinkes, (negresia – Red.) …Vienintelis, sakyčiau, mūsų liūdesys yra tas, kad pavyko mus sugrąžinti atgal į senos gynybos linijos, o dabar net artilerija pasiekia Charkovo pakraščius….aš tuo netikiu (kad okupantai gali paimti Charkovą – Red.).Šiuo metu tokių galimybių nematau. Rusijoje…“ – kalbėjo pašnekovas.

15:40| ES diplomatijos vadovas smerkia Rusijos raketų smūgį Odesos uostui 

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis šeštadienį pasmerkė Rusijos raketų smūgį Ukrainos Odesos uostui, surengtą praėjus vos dienai po to, kai Kyjivas ir Maskva pasirašė susitarimą, leisiantį atnaujinti ukrainietiškų grūdų eksportą iš šalies uostų.

„Smogti grūdų eksportui itin svarbiam taikiniui praėjus vos dienai po to, kai buvo pasirašyti Stambulo susitarimai, yra ypač smerktina ir vėl parodo, kad Rusija visiškai nepaiso tarptautinės teisės ir įsipareigojimų“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Kiek anksčiau šeštadienį Ukraina pranešė, kad Rusijos raketos smogė Juodosios jūros Odesos uostui.   

„Priešas atakavo Odesos jūrų uostą sparnuotosiomis raketomis „Kalibr“. Dvi raketas numušė oro gynybos sistemos, dvi pataikė į uosto infrastruktūros objektus“, – socialiniuose tinkluose pranešė Odesos srities administracijos atstovas Serhijus Bratčukas.

Tuo tarpu Ukrainos parlamentaras Oleksijus Gončarenka per platformą „Telegram“ pranešė, kad Odesos mieste nugriaudėjo šeši sprogimai, o uoste kilo gaisras. Jo žiniomis, esama nukentėjusiųjų.  

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka Rusijos smūgį Odesos uostui pavadino Kremliaus „spjūviu“ JT ir Turkijai. 

Penktadienį Stambule Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir Ukrainos infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas pasirašė atskirus, bet identiškus susitarimus su JT ir Turkijos pareigūnais dėl užblokuotų laivybos maršrutų Juodojoje jūroje atvėrimo.

Susitarime numatyta Juodojoje jūroje nustatyti saugų koridorių laivams, apeinant žinomus minų laikus. Ukraina įrengė minų laukus, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus Rusijos amfibinio puolimo.   

Rusijos karinė invazija Ukrainoje paralyžiavo maisto produktų gabenimą iš šalies, kuri yra viena didžiausių kviečių ir kitų javų eksportuotojų.

Iki 25 mln. kviečių ir kitų javų šiuo metu yra įstrigę Ukrainos uostuose, užblokuotuose Rusijos karo laivų ir Kyjivo įrengtų minų laukų, turinčių apsaugoti nuo potencialaus Maskvos amfibinio puolimo.

Eksporto blokada lėmė didelį pasaulinį maisto brangimą ir pakurstė nuogąstavimus dėl galinčio kilti bado, ypač neturtingiausiose šalyse. Jungtinių Tautų skaičiavimais, dar 47 mln. žmonių susidūrė su ūmiu maisto stygiumi tiesiogiai dėl karo. 

15:15 | Apšaudytame Odesos uoste  eksportui paruošti grūdai

Odesos uoste, į kurį šeštadienį smogė Rusijos raketos, saugomi artimiausiu metu eksportuoti ruošiami grūdai.

„Apimties nenurodysiu, nes su kroviniu užsiima Infrastruktūros ministerija. Pirmąsias siuntas ketinome atlikti rytoj arba poryt“, – sakė Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministerijos spaudos tarnyba. Kaip pranešama, liepos 23-iosios rytą Rusijos Federacija keturiomis raketomis smogė Odesai. Nukentėjo Odesos jūrų prekybos uosta, skelbia Ukrinform.ner

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad raketų ataka Odesos uoste buvo Vladimiro Putino spjūvis JT generaliniam sekretoriui António Guterresui ir Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoğanui.

Savo ruožtu JAV ambasadorė Ukrainoje Bridžita Brink raketų ataką Odesos uoste pavadino pasipiktinusia, nes ji buvo paleista praėjus mažiau nei 24 valandoms po susitarimo dėl žemės ūkio eksporto siuntų pasirašymo.

Brink ragina patraukti Rusiją atsakomybėn. Liepos 22 d. po keturšalio Ukrainos, Turkijos, Jungtinių Tautų ir Rusijos susitikimo Stambule buvo pasirašytas susitarimas dėl grūdų ir kitų maisto produktų eksporto iš Ukrainos uostų.

15:07 | Kare žuvo beveik 40 tūkst. rusų okupantų

Skaičiuojama, kad nuo vasario 24 iki liepos 23 d. Ukrainos ginkluotosios pajėgos pražudė jau 39 240 Rusijos okupantų, 240 žuvo vien per pastarąją dieną, praneša „Ukrinform“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer