Lietuviai Rugsėjo 1-ajai pasiruošė dar iš vakaro: alkoholio buvo nupirkta trečdaliu daugiau nei įprastą dieną

Kadangi Rugsėjo 1-ąją alkoholio nenusipirksi, lietuviai šventei pasiruošė dar vakar – ėjo į parduotuves ir nuo lentynų šlavė svaigiuosius gėrimus. Prekybininkai sako, kad vakar lietuviai alkoholio nupirko trečdaliu daugiau nei įprastą dieną. Nors šiais metais rugsėjo pirmoji – darbo diena, būna kuriozų kai ji išpuola savaitgalį, o moksleiviai į mokyklas eina ir švenčia darbo dieną, kuomet alkoholio jau galima nusipirkti. Tokiems atvejams Seime netrukus bus registruojamas įstatymo pataisos projektas, pagal kurį alkoholis parduotuvėse bus draudžiamas nebūtinai rugsėjo 1-ąją, bet faktinę šventės dieną.

Šventės išvakarėse nuo parduotuvių lentynų lietuviai šluoja alkoholį – šampaną, vyną, alų. Mat šiandien ne tik moksleivių šventė, bet ir ypatinga diena krepšinio fanams, kurie stebės Europos krepšinio čempionato pradžią. Tad, kai kurie šiai dienai pasiruošė:

„Visada turim NZ, maža ką. Rusiškai – nepriklausomas zapasas.“

„– Pirkot gal vakar kažko? Šampano ar kažko? – Vakar užvakar, turim turim. – Ką turit? – Ir šampaną, ir konjaką.“

Kai kuriuose prekybos centruose, vakar, palyginti su įprasta diena, alkoholio pardavimai išaugo penktadaliu, ar net trečdaliu.

„Padidėjimas yra 21 proc., tai nėra didelis padidėjimas, tik galiu konstatuot, kad lietuviai pasiruošė iš anksto. Proporcingai visų rūšių alkoholio, vienodi pakilimai“, – komentuoja „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.

„Jeigu lygintume paprastą trečiadienį ir rugpjūčio 31 dieną, tai alkoholio pardavimai kilo apie 30 proc., ir daugiausia kilimą sudaro lengvi alkoholiniai gėrimai – vynai, šampanas, putojantis vynas, alus“, – kalba „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.

Kai kurie apie tai, kad šiandien parduotuvėse alkoholio neįsigysi visai pamiršo:

„Turiu anūkę, anūką. Noriu trauktinę kokią pažiūrėt. – Bet jūs žinot, kad šiandien negalima pirkt alkoholio? – Ai, aš pamiršau… – Negalima? Nu tai rytoj. Negalima tai negalima.“

O kai kurie šią dieną švenčia be alkoholio:

„Tiktai gersim sultis, alkoholio šiandien ne.“

„Mes kažkaip mėgstam be alkoholio – sultys, gaiva.“

Departamento darbuotojai tikrina ir barus, kavines bei restoranus, ar ten alkoholio neparduoda asmenims iki 20 metų. Pažeidėjams gresia baudos nuo beveik 300 iki 700 eurų, o jei pažeidimas padarytas pakartotinai – nuo 700 iki pusantro tūkstančio.

Šiandien rugsėjo pirmoji išpuolė ketvirtadienį, tačiau kartais ji išpuola savaitgalio dienomis. Žmonės savaitgalį negali nusipirkti alkoholio, o tada, kai vaikai švenčia rugsėjo 1-ąją, būna galima. Parlamentaras Andrius Bagdonas siūlo įstatymo pataisas, kad rugsėjo pirmajai išpuolus savaitgalį, draudimas persikeltų į artimiausią darbo dieną.

„Jei rugsėjo 1-oji išpuola savaitgalį, o pati šventė dažniausiai įvyksta pirmadienį, pirmą darbo dieną po savaitgalio, kad būtent tą dieną negalima būtų prekiauti parduotuvėse alkoholiniais gėrimais, nes verslas susiduria su dviprasmybėmis. Nuo to nukenčia verslas, mokesčių mažiau sumokama, tai man atrodo tokius nelogiškus draudimus reikėtų pakeisti“, – teigia Seimo narys Andrius Bagdonas.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, valstietis Aurelijus Veryga tokiai pataisai taip pat pritaria.

„Pati mintis yra, matyt, gera, nes tikslas draudimo ne tai, kad būtent kalendorinę dieną, bet tą dieną kada prasideda mokslo metai, kai žmonės susirenka švęsti ir mes norim, kad tas šventimas jaunų žmonių būtų saugus ir sveikas, kad kuo mažiau būtų apsvaigusių“, – kalba A. Veryga.

Higienos instituto duomenimis, alkoholių rugsėjo pirmąją pastaraisiais metais vis dar apsinuodijama, tačiau tokių atvejų skaičius mažėja. 2019 m. buvo fiksuota 18 tokių atvejų, 2021 m. – 8.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer