Naujas pasiūlymas Seime – apmokamos sveikatos gerinimo atostogos visiems darbuotojams

Pernai Lietuvoje mirė rekordiškai daug žmonių. Daugelis mirčių yra susiję su sveikatos problemomis. Statistika rodo, kad tik kiek daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo sveikata. Kad ją būtų galima reguliariai gerinti, reikėtų įteisinti tikslines 5 dienų sveikatos gerinimo atostogas.

Tokį siūlymą įteisinančias Darbo kodekso pataisas Seime oficialiai registravo socialdemokratas Linas Jonauskas.

Atostogos reikalingos dėl prastos lietuvių sveikatos

Pataisų aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys, kad tik kiek daugiau nei pusė (52 proc.) Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertino kaip labai gerą arba gerą, 36 proc. – kaip vidutinišką, 12 proc. – kaip blogą arba labai blogą.

Be to, kaip rodo statistika, palyginti su kitais europiečiais, lietuviai daug dažniau serga lėtinėmis ligomis, o tikėtina jų gyvenimo trukmė – bene mažiausia visoje ES. Prie blogėjančios lietuvių sveikatos esą prisidėjo ir pandemija.

Taigi, norint pagerinti žmonių fizinę ir psichinę sveikatą, reikėtų įteisinti tikslines sveikatos gerinimo atostogas.

„Darbuotojui turi būti suteikiama galimybė pačiam pasirinkti, kokiu būdu jis gerins savo fizinę, dvasinę ar socialinę gerovę ir kokius poreikius tenkins: lankys sporto stovyklą, meditacijos užsiėmimus, lankysis pas stomatologą ar tiesiog skirs poilsio dieną namuose.

Sveikatos gerinimo atostogos taip pat padėtų darbuotojams lengviau išgyventi tokius ūmius skausmus, kaip itin dideli menstruacijų skausmai, migrenos priepuoliai“, – aiškina L. Jonauskas.

Būtų suteikiama iki 5 dienų per metus

Formaliai sveikatos gerinimo atostogos būtų laisvas nuo darbo laikas, suteikiamas darbuotojui jo prašymu sveikatai gerinti.

Siūloma, kad už sveikatos gerinimo atostogas, taip pat kaip ir įprastas kasmetines atostogas, darbuotojams mokamas vidutinis darbo užmokestis.

Jeigu Seimas priimtų tokias Darbo kodekso pataisas, Darbuotojams per metus suteikiamos 5 dienų sveikatos gerinimo atostogos, o teisė jomis pasinaudoti atsirastų naujame darbe pradirbus 3 mėnesius.

Teisė pasinaudoti visomis ar dalimi sveikatos gerinimo atostogų būtų prarandama praėjus metams nuo darbo pradžios. Tokių tikslinių atostogų nebūtų galima pakeisti pinigine kompensacija ir išeinant iš darbo už nepanaudotą jų likutį kompensacija nebūtų mokama.

Siūloma, kad tokios naujos atostogos atsirastų nuo kitų metų pradžios.

Šiuo metu be įprastinių kasmetinių atostogų darbuotojas gali pasinaudoti tokiomis tikslinėmis atostogomis: 1) nėštumo ir gimdymo; 2) tėvystės; 3) vaikui prižiūrėti; 4) mokymosi; 5) kūrybinėmis; 6) nemokamomis.

Darbdavys neprivalo mokėti darbuotojui už šias atostogas. Su vaiko gimimu susijusių atostogų metu „Sodra“ moka nustatytas išmokas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer