Okupuotose Ukrainos teritorijose sukyla partizanai: ardo kelius, kad sulėtintų rusų puolimą

Skirtingos Ukrainos administracinės sritys praneša apie aktyvėjančią partizaninę veiklą laikinai okupuotose šalies teritorijose. Vietos valdžios teigimu, partizanai bando lėtinti Rusijos pajėgų organizuojamus puolimus.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

18:32 | Mariupolyje gali prasidėti nauja evakuacijos banga

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka antradienį teigė, kad, tęsiantis evakuacijai, kasdien iš miesto išvyksta 50–100 žmonių.

Be to, jis pridūrė, kad yra tikimasi „naujos evakuacijos bangos“, kadangi rusų okupantams pavyko atkurti buvusią neteisėtą valdžią Mariupolyje.

17:55 | Kanada plečia sankcijas Rusijai

Kanada praplėtė sankcijas Rusijos subjektams, skelbia „Sky News“.

Teigiama, kad išplėstas sankcijų paketas paveiks 43 kariuomenės pareigūnus, 17 skirtingų subjektų.

„Žiaurūs Rusijos karo mašinos veiksmai nebus pamiršti, Kanada tęs savo pradėtą darbą su partneriai tarptautinėje bendruomenėje, kad [Rusija] būtų patraukta atsakomybėn“, – sakė Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly.

Kanada, reaguodama į Rusijos karinę invaziją Ukrainoje, yra įvedusi sankcijas daugiau nei 1150 asmenų ir subjektų.

17:28 | Ispanija neperduos žadėtų tankų Ukrainai

Ispanija nusprendė neperduoti Ukrainai „Leopard 2A4“ kovos tankų, nors anksčiau buvo minima, kad iš viso jų bus atiduota 10, rašo „The Kyiv Independent“.

Ispanijos gynybos ministrė Margarita Robles teigė, kad po atliktų bandymų paaiškėjo, kad jų techninė padėtis nėra tinkama kovai mūšio lauke, todėl jie nebus siunčiami į Ukrainą.

16:59 | Latvijos Saeimos komitetas pripažino Rusiją terorizmą remiančia valstybe

 Latvijos parlamento Užsienio reikalų komitetas antradienį priėmė oficialų pareiškimą, kuriame Rusijos smurtas prieš civilius gyventojus Ukrainoje ir kitose šalyse įvardijamas kaip terorizmas, o Rusija – kaip terorizmą remianti valstybė.

Komiteto pirmininkas Rihardas Kolas naujienų agentūrai BNS sakė, kad priimtame pareiškime „Dėl Rusijos tikslinių karinių atakų prieš Ukrainos civilius gyventojus ir viešuosius pastatus“ kitos panašiai mąstančios šalys raginamos taip pat paskelbti Rusiją terorizmą remiančia valstybe.

Užsienio reikalų komiteto antradienio posėdyje R. Kolas pranešė, kad komitetas siūlys per kitą parlamento posėdį priimti šį dokumentą kaip visos Saeimos pareiškimą.

Parlamentaras Atis Lejinis sakė, kad Saeima galėtų susirinkti į neeilinį posėdį rugpjūčio 11 dieną.

Komiteto pareiškime teigiama, kad Rusija tikslingai naudoja kančias ir bauginimus kaip priemonę demoralizuoti Ukrainos žmones ir ginkluotąsias pajėgas bei paralyžiuoti Ukrainos gebėjimą veikti, siekdama okupuoti šią šalį ir pasiekti savo politinius tikslus. 

Pareiškime parlamentarai kategoriškai smerkia Rusijos karinę agresiją ir plataus masto invaziją Ukrainoje, kurią remia ir kurioje dalyvauja Baltarusijos autoritarinis režimas, taip pat ragina transatlantinę bendruomenę bei jos partnerius skubiai skubiai sugriežtinti ir įgyvendinti visapusiškas sankcijas Rusijai, kad būtų sustabdyta Rusijos karinė agresija Ukrainoje.

Saeimos nariai ragina didinti karinę, finansinę, humanitarinę ir diplomatinę paramą Ukrainai, remti iniciatyvas, kuriomis siekiama pasmerkti Rusijos karinius veiksmus ir patraukti atsakomybėn atsakingus asmenis, taip pat izoliuoti Rusiją nuo tarptautinių bei regioninių organizacijų ir įvesti lygiavertes sankcijas Baltarusijai kaip Rusijos karinės agresijos rėmėjai.

Pareiškime Europos Sąjungos valstybės narės raginamos nedelsiant nutraukti turistinių vizų išdavimą ir apriboti įvažiavimo vizų išdavimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.

16:05 | Kremliaus niršta dėl JAV

Kremlius antradienį pareiškė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas Taivane būtų provokacija, ir sakė esąs visiškai solidarus su Kinija.

„Tai, kas yra susiję su šia kelione ir galimu vizitu Taivane, yra gryna provokacija“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis sakė, kad galimas vizitas skatina „įtampos didėjimą“ regione, ir apkaltino Vašingtoną pasirinkus „konfrontacijos kelią“.

„Norime dar kartą pabrėžti, kad esame visiškai solidarūs su Kinija, jos požiūris į šią problemą yra suprantamas ir visiškai pagrįstas“, – sakė D. Peskovas. 

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova taip pat apkaltino Jungtines Valstijas, kad jos elgiasi provokuojamai.

„Vašingtonas destabilizuoja pasaulį. Per pastaruosius dešimtmečius neišspręstas nė vienas konfliktas, bet daugybė jų išprovokuota“, – parašė ji socialiniuose tinkluose.

Susidūrusi su precedento neturinčiomis sankcijomis ir tarptautine izoliacija dėl agresijos prieš provakarietišką Ukrainą, Rusija siekia užmegzti glaudesnius ryšius su Kinija ir yra išreiškusi solidarumą su Pekinu dėl Taivano.

Kinija autonominę, demokratiškai valdomą Taivano salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga. Pekinas nekart griežtai įspėjo, kad N. Pelosi vizitą Taivane laikytų didele provokacija. 

Amerikiečių pareigūnai dažnai rengia diskretiškus vizitus į Taivaną, taip pademonstruodami paramą salai, bet N. Pelosi apsilankymas neabejotinai sulauktų išskirtinio dėmesio.

Tai būtų aukščiausio rango išrinkto amerikiečių pareigūno apsilankymas Taivane nuo 1997 metų, kai saloje viešėjo tuometinis Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas. Tačiau tuomet Kinijos įsiveržimas į salą buvo laikomas mažiau tikėtinu.

Taivanas, turintis 23 mln. gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Pekino režimo žvanginimas ginklais suintensyvėjo valdant prezidentui Xi Jinpingui.

Rusijos invazija Ukrainoje sustiprino nuogąstavimus, kad Kinija gali pasekti Maskvos pavyzdžiu ir įgyvendinti savo grasinimus aneksuoti daug mažesnį Taivaną.

14:01 | Rusija paskelbė Ukrainos pulką „Azov“ „teroristine“ organizacija

Rusijos Aukščiausiasis Teismas antradienį paskelbė Ukrainos kariuomenės pulką „Azov“, buvusį savanorių batalioną, „teroristine“ grupe, o šis sprendimas sudaro galimybę skirti ilgas įkalinimo bausmes į nelaisvę paimtiems jo nariams, pranešė rusų naujienų agentūros.

Teismas nutarė „pripažinti Ukrainos sukarintą dalinį „Azov“ teroristine organizacija ir uždrausti jo veiklą Rusijos Federacijos teritorijoje“, nutartį citavo valstybinė naujienų agentūra TASS. Pranešime sakoma, kad nutartis įsigaliojo ją paskelbus.

13:42 | Sankcijos smarkiai veikia Rusijos ekonomiką – ataskaita

Vakarų šalių sankcijos ir tarptautinio verslo pasitraukimas daro didelį neigiamą poveikį Rusijos ekonomikai, teigiama Yale’io universiteto verslo ekspertų ir ekonomistų parengtoje ataskaitoje.

Nors išaugusios energijos kainos Maskvai generuoja milijardines pajamas, duomenys, kuriuos pavyko gauti specialistams, rodo, kad Rusijos ekonomika smarkiai sulėtėjo nuo vasario 24 dieną prasidėtos invazijos, teigiama liepos pabaigoje paskelbtoje ataskaitoje.

„Mūsų atliktos išsamios Rusijos ekonomikos būklės analizės išvados yra patikimos ir neginčijamos: sankcijos ir verslo pasitraukimas ne tik yra veiksmingos, bet ir veikia Rusijos ekonomiką visais lygmenimis“, – sakoma Yale’io universiteto Vadybos mokyklos parengtoje ataskaitoje.

„Rusijos vidaus gamyba visiškai sustojo, gamintojams negalint pakeisti prarastų verslų, produktų ir talentų“, – sakoma 118 puslapių apimties ataskaitoje.

Ataskaitą parengė Yale’io universiteto Lyderystės instituto prezidentas Jeffrey Sonnenfeldas ir kiti instituto nariai – ekonomistai ir verslo vadybos ekspertai.

13:16 | Luhanske ir Kryme aktyvėja partizaninė veikla

Laikinai okupuotoje rytų Ukrainos Luhansko srities teritorijoje vis aktyviau ima veikti partizanai, Ukrainos televizijai pranešė srities karinės administracijos vadas Serhijus Haidajus. 

„Situacija Luhansko srityje išlieka nepakitusi kelias savaites iš eilės. Nedidelėje Luhansko srities dalyje, dviejų gyvenviečių regione, mūsų ginkluotosios pajėgos laiko gynybos liniją. Visus puolimus, kurių rusai bando imtis, jie atmuša. Taigi rusams ten nesiseka.

Kita vertus, pas mus gana sėkmingai pradėjo dirbti partizanai. Jie ne tik platina lankstinukus, bet ir griauna infrastruktūrą, kas labai padeda sulėtinti puolimus ir Rusijos kariuomenės veržimasi į priekį“, – UNIAN cituoja S. Haidajų.

Apie partizaninius judėjimus kalbama ir aneksuotame Kryme. Pasak Ukrainos Vyriausiojo žvalgybos direktorato viršininko pavaduotojo Vadimo Skibickio, Rusijos pajėgos Krymo pusiasalyje stiprina oro gynybą, bet tuo pačiu metu regione ėmė veikti ukrainiečių partizaninis judėjimas.

„Kaip matote, suaktyvėjo partizanai, suaktyvėjo judėjimas prieš užpuolikus. Žmonės ruošiasi tam, kad mes grįšime [į Krymą]“, – UNIAN cituoja V. Skibickį.

12:34 | Duda įspėja: jei Ukraina neatlaikys, Baltijos šalims ir Lenkijai kyla tiesioginė grėsmė

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda įspėja, kad, jei Ukrainai nepavyks iki galo pasipriešinti Rusijos imperiniams kėslams, kitos šalys Rusijos Federacijos taikiklyje bus Lenkija ir Baltijos šalys.

Tai Lenkijos lyderis pasakė interviu vokiečių leidiniui „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Laikraščio žurnalistas A. Dudos klausė:

„Ponas prezidente, kuo Rusija pavojinga lenkams ir Baltijos šalims? Vienas iš jūsų pirmtakų per Rusijos ir Gruzijos karą 2008 metais pasakė: „Šiandien eilė Gruzijai, rytoj – Ukrainai, poryt – Baltijos šalims, o gal vieną dieną – Lenkijos eilė“.

Į tai A. Duda atsakė:

„Tai, ką prezidentas Lechas Kaczyńskis pasakė savo kalboje Tbilisyje, kilo iš gilaus politikos ir istorijos išmanymo. Kokia situacija šiandien? Šiandien Ukraina gina Lenkiją, Europą, įskaitant Vokietiją. 

Jei Ukrainos didvyriškas pasipriešinimas neatlaikytų V. Putino imperinių planų, Lenkijai ir Baltijos šalims kiltų tiesioginė grėsmė dėl tolesnio Rusijos įtakos sferos išplėtimo į Vidurio Europą. Beje, Rusijos idėjos, apie kurias kalbame, nėra tik Vladimiro Putino idėjos; didelė dalis Rusijos visuomenės yra jų persmelkta, žurnalistai ten kalba apie Rusiją, besitęsiančią iki pat Lenkijos Kališo miesto. Šiandien Ukrainos dėka šis pavojus suvaldytas. Bet manau, kad šis pavojus, deja, ateityje taps realus“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer