Ukraina pripažino – Rytų Ukrainoje rusams prarado strategiškai svarbų miestą

Ukraina pripažino, kad Rusijos karinės pajėgos perėmė strategiškai svarbaus miesto rytuose – Lymano – kontrolę. Tačiau Ukrainos kariai praneša įsitvirtinę miesto kryptymi.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

14:51 | Kryme nutraukiamas gydymas gyventojams – medikai nespėja gydyti karių

2014-aisiais okupuotame Simferopolyje yra stabdomos nemokamos gydymo paslaugos vietos gyventojams pagrindinėje miesto ligoninėje.

Regiono valdžios įsakymu, „dėl spec. operacijos Ukrainoje“ (taip oficialiai Rusijoje vadinamas karas Ukrainoje, – red. past.) ir išaugusio gydytojų poreikio nukentėjusiems kariams, yra nutraukiamos ligoninės paslaugos gyventojams.

14:32 | Rusijai nereikia prezidento posto – M. Chodorkovskis

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis, prognozuojantis, kad Vladimiro Putino režimo pabaigos „laukti reikės neilgai“.

Pasak jo, Rusija turi būti realiai federacinė valstybė, o aukščiausias valdžios įrankis turėtų būti parlamentas.

Opozicionieriaus teigimu, tik taip pavyktų užgniaužti Rusijos imperines ambicijas.

„Posto prezidento Rusijoje neturėtų būti, Rusijoje turi būti parlamentas ir šalis turi būti federalinė, o federaliniams centrams turi atstovauti regionai. Tik tokiu atveju, jei Rusija bus pertvarkyta į regionus, imperinė intencija praras galią“, – penktadienį po Vilniaus Rusijos forumo Trakų rajone sakė M. Chodorkovskis, vadovaujantis Atviros Rusijos fondui.

Jis tvirtino esantis tikras, kad V. Putinas praras valdžia Rusijoje.

„Aš tikras, kad to laukti reikės neilgai, užpuldamas Ukrainą jis padarė dramatišką klaidą“, – kalbėjo Rusijos opozicijos veikėjas.

Jo teigimu, tam įvykus, į gimtinę pakeisti šalies grįžtų šimtai tūkstančių rusų.

13:43 | „Jei Rusija laimės, tikrai bus Trečiasis pasaulinis karas“ – Podolyakas

Jei Rusijos Federacija laimės Ukrainoje, prasidės Trečiasis pasaulinis karas, nes pažeminti rusai norės įrodyti, kad jie tikrai yra antroji armija pasaulyje, teigia Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailo Podolyakas.

„Jei Rusija nepralaimės, tai rusiškas revanšizmas, rusiškas šovinizmas tik išsipūs. Jie taps vis didesni, ir didesni. Ir tikrai bus Trečiasis pasaulinis karas, kurio jie taip bijo. Nes Rusija mūsų nekęs daug labiau. Nes mes juos pažeminome. Įrodėme, kad tai ne antra armija pasaulyje, ir jie norės mums atkeršyti“, – Ukrainos televizijoje sakė M. Podolyakas.

 

Anot jo, Rusijos Federacija dabar intensyviai kovoja, mėgindama atplėšti dalį Ukrainos teritorijų ir dabar Rusija Rytų Ukrainoje sukaupė pakankamai išteklių ir viską pastatė ant kortos.

„Jie nori užimti bent dalį mūsų teritorijos. Ir todėl ten vyksta labai intensyvūs karo veiksmai. Šiandien negalima teigti, kad galima teisiškai susitarti dėl kažkokio taikos susitarimo, kuris fiksuos šio karo baigtį. Lygiagrečiai vyksta diplomatinis darbas politinių patarėjų lygmeniu, kalbant apie garantijas po karo“, – sakė M. Podolyakas.

13:15 | Prarastas miestas rytuose

Maskvos remiamų separatistų pajėgos penktadienį paskelbė užėmusio strategiškai svarbų Lymano miestą Ukrainos rytuose, esantį prie kelio, vedančio į kitus svarbius Kyjivo pajėgų tebekontroliuojamus miestus.

Ukraina šią informaciją patvirtino. Pasak Donecko karinės administracijos vadovo Pavlo Kyrylenkos, Lymaną daugiausia kontroliuoja Rusijos kariai, tačiau Ukrainos ginkluotosios pajėgos užėmė naujas įsitvirtinimo pozicijas miesto kryptimi.

„Ypač karšti mūšiai Lymano kryptimi. Ukrainos kariuomenė nevaldo didžiosios Lymano dalies. Taip pat Svetlodaro kryptimi buvo pergrupuotos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pajėgos, siekiant užimti įtvirtintas pozicijas. Priešas dabar yra Svetlodaro bendruomenės teritorijoje“, – P. Kyrylenka cituoja UNIAN.

Lymanas yra rytinės Donecko srities šiaurėje, prie kelio į Slovjanską ir Kramatorską – Ukrainos kontroliuojamos Donecko dalies administracinį centrą.

12:58 | Žiniasklaida: Johnsonas Zelenskiui siūlo kurti alternatyvą Europos Sąjungai – įtrauktų ir Lietuvą

Italijos žiniasklaida skelbia, kad Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas siūlo steigti „naują  politinių, ekonominių ir karinių aljansų sistemą – alternatyvą Europos Sąjungai“.

Kaip remdamasis savo šaltiniais skelbia italų leidinys „Corriere della Sera“, B. Johnsonas šį planą vysto jau ilgiau nei mėnesį, idėją jis pristatė ir Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, kai viešėjo Kyjive balandžio 9-ąją.

„Europos Sandraugos modelis, apie kurį galvoja Borisas Johnsonas, kaip lyderę matytų Didžiąją Britaniją, naujajame aljanse būtų Ukraina, Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija, o vėliau galbūt ir Turkija“, – rašo italų spauda.

Tiesa, pranešama, kad Kyjivas kol kas nepriėmė pozicijos dėl britų iniciatyvos, tačiau kol kas jos neatmetė.

12:27 | Lavrovas: Vakarai paskelbė mums, visam rusų pasauliui, totalų karą

Vakarai paskelbė Rusijai ir visam rusų pasauliui totalų karą, tokį pareiškimą pateikė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ministerijoje surengto Rusijos subjektų tarybos atstovų susitikimo metu.

„Vakarai paskelbė mums, paskelbė visam rusų pasauliui, totalų karą. To dabar jau niekas ir neslepia, ir prieinama jau iki absurdo, iki tos pačios Rusijos ir visko, kas susiję su mūsų šalimi, atmetimo“, – aiškino jis.

S. Lavrovas pakartojo propagandinį melą, kad dabar „draudžiami jau ir rusų klasikai Čaikovskis, Dostojevskis, Tosltojus ir Puškinas“. Jis taip pat skundėsi, kad „engiami kultūros ir meno veikėjai, kurie šiandien atstovauja rusų kultūrą“.

S. Lavrovas taip pat pripažino manantis, kad „tokia situacija išliks ilgam“.

11:57 | 70 kūnų mariupolio griuvėsiuose

Mariupolyje subombarduotos gamyklos griuvėsiuose rasti 70 žmonių kūnai, praneša Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka.

„Priežastis ta pati – po įsibrovėlių apšaudymo žmonės buvo užversti pastato griuvėsiais. Žuvusiųjų kūnai buvo supakuoti į plastikinius maišus ir išvežti palaidoti į masinę kapavietę“, – sakė P. Andriuščenka, skelbia UNIAN.

11:37 | Prorusiški separatistai skelbia užėmę Ukrainos rytinį Lymano miestą

Maskvos remiamų separatistų pajėgos penktadienį paskelbė užėmusio strategiškai svarbų Lymano miestą Ukrainos rytuose, esantį prie kelio, vedančio į kitus svarbius Kyjivo pajėgų tebekontroliuojamus miestus.

Separatistų pajėgos „išvadavo ir visiškai užėmė 220 gyvenviečių, įskaitant Krasnyj Lymaną“, per platformą „Telegram“ paskelbė Donecko srities separatistai, pavartoję šio miesto ankstesnį pavadinimą.

Ukraina kol kas šio pranešimo nekomentavo.

11:11 | Lukašenka ruošiasi karui ir Baltarusijos teritorijoje: paskelbė apie naują planą ir pajėgas

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskelbė, kad Baltarusijos ginkluotosios pajėgos kuria naują operatyvinę vadovybę, nes baiminasi galimo karo šalies teritorijoje.

Artimo Vladimiro Putino sąjungininko A. Lukašenkos teigimu, Baltarusija tariamai patirs „karinį spaudimą“ iš Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir ten dislokuotų NATO karių, skelbia Baltarusijos naujienų agentūra „Belta“.

Dėl šios priežasties jis nusprendė sukurti atskirą komandą, kuri kontroliuotų šalies pietus, kur Baltarusijos Respublika ribojasi su Ukraina. Ši komanda, kaip pranešama, veiks „karo sąlygomis“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer