Žemės drebėjimo Turkijoje pasekmės: teritorija galimai pasistūmėjo 5 metrais, pakilo jūros lygis

Žemės drebėjimas Turkijoje ir Sirijoje ne tik nusinešė tūkstančių žmonių gyvybes, bet ir nulėmė stiprius geologinius pokyčius Turkijos teritorijoje. Skelbiama, kad tektoninė plokštė, ant kurios ribos yra Turkija, pasistūmėjo per 5-6 metrus, o svarbiame pajūrio mieste Iskanderūne pakilo jūros lygis.

Nuo žemės drebėjimo nukentėjusi Turkija apimta gedulo – skelbiama jau apie 9 tūkst. žuvusiųjų, dalis aukų dar gali būti įkalintos po sugriuvusių namų betono luitais.

Pirmadienio naktį įvykusio žemės drebėjimo epicentras buvo už beveik 18 kilometrų nuo Turkijos miesto Gaziantepo. Tai yra apie du milijonus gyventojų turintis miestas.

Vėliau ekspertai nustatė, kad žemės drebėjimą išprovokavo Arabijos tektoninės plokštės judėjimas šiaurės link. Meteorologų teigimu, buvo pažeistas 225 kilometrų ruožas tarp Anatolijos ir Arabijos plokščių.

Italų seismologas Carlo Doglioni vietos žiniasklaidai pareiškė, kad po žemės drebėjimo Turkija galėjo pasislinkti iki 5-6 metrų, lyginant su Sirija. Jo teigimu, dar reikia atlikti nuodugnius tyrimus, bet Turkija galėjo tiesiog „persikelti“ dėl požeminių Arabijos plokščių judėjimo procesų.

Britų geologas Bobas Holdsworthas „Daily Mail“ pasakojo, kad toks rezultatas būtų gana tikėtina žemės drebėjimo pasekme. Pasak jo, 6.5-6.9 galios žemės drebėjimo pasekmė – žemės paviršiaus pasislinkimas apie metrą, o kai kuriais atvejais tas pasislinkimas siekia 10-15 metrų.

Turkijos žiniasklaidoje taip pat skelbiama, kad svarbaus šalies uosto Iskenderūno viename iš rajonų buvo užtvindytos gatvės. Pranešama, kad Hatajaus rajone užtvindytos gatvės dėl po žemės drebėjimo pakilusio jūros lygio.

Žemės drebėjimo Turkijoje ir Sirijoje aukų skaičius viršijo 11 200

Žmonių, žuvusių per galingus žemės drebėjimus Turkijoje ir Sirijoje skaičius trečiadienį viršijo 11,2 tūkstančio, o gelbėtojai nuolaužose toliau ieškojo išgyvenusiųjų.

Dvi dienas ir naktis po pirmojo, 7,8 balo žemės drebėjimo spontaniškai susiformavusi gelbėtojų armija keliuose miestuose abipus šalių sienos esant minusinei oro temperatūrai ieškojo po griuvėsiais likusių žmonių.

Pareigūnai ir medikai teigė, kad Turkijoje žuvo 8 574 žmonės, o Sirijoje – 2 662, taigi, iš viso žuvo 11 236 žmonės.

Žuvusiųjų skaičius dar gali smarkiai išaugti, jei pasitvirtins didžiausi ekspertų nuogąstavimai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas įspėjo, kad senka laikas tūkstančiams sužeistųjų ir po griuvėsiais dar esančių žmonių.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer