>

Ar Chersono praradimas reikštų Putino pabaigą? Giedrius Česnakas: „Jis taps atpirkimo ožiu“

Ukrainos karinėms pajėgoms tęsiant sėkmingą kontrpuolimą, Vladimiras Putinas pergrupuoja karius Chersono regione. Anot Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesoriaus Giedriaus Česnako, šis regionas Rusijai yra svarbus ne tik strategiškai, bet ir politiškai, todėl jo praradimas galėtų reikšti Vladimiro Putino pabaigą.

Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorius Giedrius Česnakas.

Ar gali būti, kad bandymas išvaduoti Chersoną gali paskatinti Putiną panaudoti kažkokią neadekvačią priemonę?

V. Žukas: Chersono praradimas turės strateginę reikšmę. Tai jau nebebus pasitraukimas nuo Kyjivo arba Charkivo. Čia tada praktiškai visa Rusijos pietinė grupuotė pakimba ant plauko. Krymo egzistencija tada irgi stoja į didelį pavojų.

Be abejonės, sunku pasakyti, kaip Putinas šiuo atveju pasielgs. Čia ir susidaro ta padėtis, ar panaudos jis tą paskutinį savo argumentą – taktinį branduolinį ginklą, ar vis dėlto pateiks tai vidaus auditorijai, kaip naują gerą gestą deryboms ir taip toliau.

Jie ieško išeičių, kaip pasiteisinti. Aš manau, kad labai aiškiai ir politinė vadovybė, ir karinė Rusijos vadovybė suvokia, kad šito placdarmo dešiniajame Dniepro krante jie neišlaikys. Nesvarbu, kiek mobilizuotų karių jie ten sukištų.

Ir logistika labai komplikuojasi, ir kariai neapmokyti, ir žiema artėja, nėra žieminių rūbų, sausų davinių, maisto, degalų ir taip toliau. Čia yra bandymas ištempti laiką. Mano tokia prielaida. Jie tempia laiką, grasina „nešvaria bomba“, norėdami kaip nors sudaryti paliaubas.

Pone Česnakai, ar jūsų nuomone, Chersono praradimas gali būti tas degtukas, kuris paskatintų Putiną imtis kažkokių dar griežtesnių puolimo priemonių?

G. Česnakas: Chersonas turi dvigubą strateginę reikšmę. Viena yra karinė, bet kita – politinė. Įsivaizduokime, kad pagal dabartinę Rusijos Konstituciją, Chersonas yra integrali Rusijos dalis ir vienas buvusių pramonės centrų. Tai jo praradimas yra politinis.

Kaip Putinas galės rusams paaiškinti, kad jo kariuomenė, kuri yra „didinga nuo Antro pasaulinio karo“, sugeba prarasti savo teritorijas? Bet tai atveria galimybes eskalacijai. Tačiau manyčiau, kad šitas praradimas jam daugiau kainuos politiškai negu karine prasme.

Taip, karine prasme atsiranda Krymo ir kiti klausimai, bet politiškai Patruševas ar kiti tikrai galvos, ką daryti, ar įvyks nušalinimas. Aš neatmetu galimybės, kad jeigu bus panaudotas ir nekonvencinis eskalavimas, tai tada Putinas gali būti patrauktas. Todėl, kad bus galima apkaltinti, jis taps atpirkimo ožiu, bus galima parodyti, kad jis tapo neadekvatus ir visa kita, ir tada jau pereiti į kitą etapą.

Galbūt derėtis ne dėl taikos, bet dėl paliaubų ir bandyti tvirtinti kokią tai Šiaurės Korėjos liniją užimtose teritorijose ir panašiai. Čia galima sugalvoti daug įvairių scenarijų, kol kas jie visi atviri.

Bet kaip suprantu, Chersono praradimas ir nesugebėjimas paaiškinti, kodėl ta antra galingiausia pasaulio kariuomenė neapgynė Chersono, gali būti priežastis patraukti Putiną?

G. Česnakas: Bus aiškinama, kad Vakarai, Jungtinės Valstijos atkariavo, jų kariai, ten dar kažkas, bet tai bus didžiulė problema.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer