Eros pabaiga: mirė karalienė Elžbieta II

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

Pastaruoju metu vis dažniau pasirodydavo pranešimų apie sustreikavusią karalienės sveikatą, o viskas prasidėjo po jos vyro princo Philipo mirties. Elžbieta II ėmė atšaukinėti svarbius renginius, galiausiai ėmė sklisti žinios, kad ji sunkiai vaikšto ir jai reikalingas vežimėlis.

Karalienės gydytojai nerimavo dėl jos sveikatos ir rekomendavo, kad ji „būtų toliau prižiūrima medikų“. Rugsėjo pradžioje karalienė ėmė leisti laiką Belmorale, Škotijoje, kartu su ja buvo artimiausi jos šeimos nariai.

22:18 | Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą

Lyderiai iš viso pasaulio kalba apie liūdesį dėl karalienės Elžbietos II mirties.

JAV prezidentas Joe Bidenas prisimena karalienę kaip sąmojingą ir dosnią monarchę.

„Ji sužavėjo mus savo sąmoju, sujaudino savo gerumu ir dosniai dalijosi su mumis savo išmintimi. Ji solidarizavosi su JAV tamsiausiomis mūsų dienomis po rugsėjo 11-osios, kai skaudžiai priminė mums, kad „Sielvartas yra kaina, kurią mokame už meilę.“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pagerbė karalienę sakydamas, kad ji yra geraširdė monarchė ir Prancūzijos draugė.

„Jos Didenybė Karalienė Elžbieta II daugiau nei 70 metų įkūnijo britų tautos tęstinumą ir vienybę. Prisimenu ją kaip Prancūzijos draugę, geraširdę karalienę, palikusią ilgalaikį įspūdį savo šaliai ir jos šimtmečiui.“

Tuo tarpu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas karalienę apibūdino kaip „pavyzdį ir įkvėpimą milijonams“.

Jis gyrė jos vaidmenį taisant JK ir Vokietijos santykius po „Antrojo pasaulinio karo baisybių“.

„Jos pasiilgsime, ypač jos nuostabaus humoro.“

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad karalienė Elžbieta yra „vienas mėgstamiausių jo žmonių pasaulyje“.

„Ji nuolat buvo mūsų gyvenime – jos tarnystė kanadiečiams amžinai išliks svarbia mūsų šalies istorijos dalimi. Aš jos taip pasiilgsiu“.

22:10 | Anglijos laukia pokyčiai: štai kas dabar bus kitaip

Po karalienės mirties, Jungtinės Karalystės laukia daugybė pokyčių – kasdieniai daiktai, policijos uniformos ir net šalies himnas, karaliumi tapus vyriausiajam Karalienės sūnui princui Čarlzui, ateinančiais mėnesiais keisis.

Karalienė valdė daugiau nei 70 metų ir dauguma žmonių soste prisimena tik ją. Nuo tada, kai 1952 m. ji tapo monarche, jos atvaizdas buvo kasdienybėje naudojamų daiktų dalis – nuo grynųjų iki pašto ženklų.

Tačiau po jos mirties, apie kurią paskelbta rugsėjo 8-ąją, Jungtinės Karalystės laukia daugybė pokyčių. Kai kurie dalykai turės būtų atnaujinti, kad būtų aiškiai išreikšta, kad soste dabar ne karalienė, o karalius, rašo mirror.co.uk.

Pinigai

Jungtinėje Karalystėje ant banknotų ir monetų yra pavaizduotas Karalienės atvaizdas, tačiau po jos mirties, naujos monetos ir banknotai bus sukurti su karaliaus atvaizdu.

To planas jau buvo sukurtas seniai, o nauji grynieji pinigai bus gaminami ir paleidžiami į bendrą apyvartą, tad senųjų pinigų su Karalienės atvaizdu bėgant laikui liks vis mažiau.

Manoma, kad pinigai su Karalienės atvaizdu dar kurį laiką bus naudojami, kol galiausiai bus nustatyta data, kada jie nebegalios. Tačiau pinigai su Karalienės atvaizdu naudojami ne tik Jungtinėje Karalystėje. Juos taip pat naudoja Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija, palaipsniui ir šios šalys atsisakys pinigų su jos atvaizdu.

Pašto ženklai

Ant pašto ženklų, visai kaip ir ant pinigų, vaizduojamas Karalienės atvaizdas ir bus pagaminti nauji pašto ženklai su Karaliaus atvaizdu. Tie, ant kurių bus Elžbietos II-osios atvaizdas, pamažu bus išimti iš apyvartos.

Pašto dėžutės

Karalienės šifras EIIR reiškė Elžbieta II Regina – Regina lotyniškai reiškia „karalienė“. Karalius lotyniškai – Rex.  Jungtinėje Karalystėje, išskyrus Škotijoje, daugelis pašto dėžučių turi šį užrašą.

Ir nors kai miršta monarchas, pašto dėžutės nėra keičiamos, naujos pašto dėžutės bus gaminamos su šifru, reiškiančiu, kad šalį valdo karalius.

Uniformos

Karalienės šifras taip pat naudojamas ant daugelio uniformų, dėvimų Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, policijos pareigūnų arba karių. Bėgant laikui, šifras ant jų bus pakeistas.

Pasai

JK gyventojų pasuose rašoma: „Jos Britanijos Didenybės valstybės sekretorius Jos Didenybės vardu prašo ir reikalauja visų, kuriems tai gali būti aktualu, leisti paso turėtojui keliauti laisvai be kliūčių ir suteikti turėtojui tokią pagalbą ir apsaugą, kurios gali prireikti.“

Todėl naujai išduodami pasai bus pakoreguoti, kad atspindėtų karaliaus vyriškus įvardžius. Vis dėlto tikėtina, kad pasus reikės atsinaujinti tik pasibaigus jų galiojimo laikui.

Himnas

Mirus Karalienei, JK himnas nebebus „God Save the Queen“ („Dieve, sergėk karalienę“). Himnas bus pakeistas į vyrišką versiją, t. y., „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių“). Į vyriškąją lytį pasikeis ir himno žodžiai. Paskutinį kartą tokia himno versija buvo naudota, kai soste buvo Jurgis VI.

22:07 | Paaiškėjo, kaip bus vadinamas naujasis Jungtinės Karalystės karalius Charlesas

Ketvirtadienį mirus Jungtinės Karalystės karalienei Elžbietai II, sostas atiteko įpėdiniui Charlesui, buvusiam Velso princui. 

Paskelbta, kaip bus vadinamas naujasis karalius. Pranešama, kad nuo šiol jis bus vadinamas Charlesu III, praneša BBC. 

Tai buvo pirmasis naujojo karaliaus valdymo sprendimas. Jis galėjo pasirinkti bet kurį iš keturių savo vardų – Charlesas, Philipas, Arthuras ar George’as.

21:46 | Paviešino paskutinę karalienės nuotrauką: užfiksuota visai neseniai

Užsienio žiniasklaida paviešino paskutinę karalienės nuotrauką.

Paskutinė karalienės nuotrauka daryta jos namuose Balmoralyje, kai ji pasveikino naująją ministrę pirmininkę Liz Truss.

Susitikimo metu užfiksuotose nuotraukose matoma plačiai besišypsanti karalienė, apsirengusi pilku megztiniu ir plisuotu sijonu.

Privatus susitikimas, kurio detalės nebus paviešintos, galėjo būti šiek tiek nepatogus, atsižvelgiant į tai, kad L. Truss anksčiau ragino panaikinti monarchinį valdymą. Bakingamo rūmai išplatino pareiškimą, kuriame rašoma: „Karalienė šiandien (antradienį – aut. past.) susitiko su garbingąja Elizabeth Truss, ministre pirmininke, ir paprašė jos suformuoti naują administraciją.

Ponia Truss priėmė Jos Didenybės pasiūlymą ir pabučiavo jai ranką, kai buvo paskirta ministre pirmininke. Kiek anksčiau monarchė susitiko su Borisu Johnsonu ir jo žmona Carrie, susitikimo metu jis oficialiai atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų. Susitikimas truko maždaug 40 minučių, tačiau susitikimo detalės nebus paviešintos.

21:41 | Prakalbo naujasis Anglijos karalius: skyrė jautrius žodžius mirusiai mamai

Karalienė Elžbieta II-oji, ilgiausiai valdžiusi Jungtinės Karalystės monarchė, mirė Balmoralyje, eidama 97-uosius metus. Princas Čarlzas, naujasis karalius, karališkosios šeimos vardu, paskelbė oficialų pranešimą, rašo BBC.

Jis skelbia: „Mano mylimos motinos, Jos Didenybės Karalienės, mirtis yra didžio liūdesio man ir visiems šeimos nariams momentas. Mes gedime dėl brangios suverenės ir mylimos mamos mirties. Žinau, kad jos netektis bus stipriai jaučiama visoje šalyje, sandraugos srityse ir daugelio žmonių visame pasaulyje. Gedėjimo ir pokyčių laikotarpiu, mano šeimą ir mane guos ir palaikys žinia, kad Karalienė buvo plačiai gerbiama ir mylima.“

21:34 | Škotijos ir Velso pirmieji ministrai siunčia giliausią užuojautą

Škotijos ir Velso šalių pirmieji ministrai pagerbė karalienę ir pareiškė užuojautą karališkajai šeimai.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon tviteryje parašė:

„Jos Didenybės karalienės Elžbietos mirtis yra labai liūdnas momentas Jungtinei Karalystei, Sandraugai ir pasauliui. Jos gyvenimas buvo nepaprastas atsidavimas ir tarnystė. Škotijos žmonių vardu reiškiu gilią užuojautą karaliui ir karališkajai šeimai.“

Velso pirmasis ministras Markas Drakefordas sakė, kad jam „neįtikėtinai liūdna“ dėl karalienės mirties.

„Būdama ilgiausiai mūsų monarche, ji tvirtai laikėsi Didžiosios Britanijos monarchijos vertybių ir tradicijų. Velso žmonių vardu reiškiu gilią užuojautą Jos Didenybės šeimai šiuo liūdnu metu.“

21:25 | Zelenskis reiškia užuojautą dėl karalienės mirties

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties.

„Su giliu liūdesiu sužinojome apie Jos Didenybės karalienės Elžbietos II mirtį. Ukrainos žmonių vardu reiškiame nuoširdžią užuojautą Karališkajai šeimai, visai Jungtinei Karalystei ir Tautų Sandraugai dėl šios netekties. Mūsų mintys ir maldos su jumis“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė jis.

21:18 | Paskelbtas planas, kas įvyks karalienei mirus

Karalienė Elžbieta II į sostą įžengė 1952 m. vasario 6 d., tą dieną, kai mirė jos tėvas karalius George’as VI. Tą dieną vyriausia karaliaus dukra princesė Elžbieta tapo naująja Didžiosios Britanijos karaliene. 1952 m. vasario 8 d., lydima savo vyro Philipo, Elžbieta prisiekė Slaptoje taryboje ir pasirašė sosto paveldėjimo priesaiką.

Elžbietos II karūnavimas įvyko 1953 metų birželio 2 dieną Vestminsterio abatijoje – toje pačioje vietoje, kur 1947 metais įvyko princesės vestuvės su princu Philipu. Tai buvo pirmasis britų monarcho karūnavimas, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją ir jį stebėjo 27 mln. 

Operacija Londono tiltas

Po karalienės mirties jos privatus sekretorius paskambins ministrei pirmininkei ir pasakys tokią frazę: „London Bridge nugriuvo“. Toliau premjerė apie jos mirtį informuos 15 valstybių, kuriose valdo monarchė, vadovus.

Tik po to priešais Bakingemo rūmus bus padėta apie šį įvykį informuojanti gedulo lenta. Dėl 12 dienų gedulo nuo karalienės mirties iki jos laidojimo sustos verslas ir socialinis gyvenimas šalyje. Bus uždarytos biržos, bankai, o televizijos kanalai, ypač BBC, pakeis savo prekės ženklą iš raudonos į juodą, o visos pramoginės programos bus pašalintos iš eterio. Monarcho laidotuvių diena bus paskelbta oficialia švente.

Tegyvuoja karalius

Lygiai taip pat, kaip princesė Elžbieta tapo karaliene tą dieną, kai mirė jos tėvas George’as VI , jos vyriausias sūnus princas Charlesas per naktį taps naujuoju Didžiosios Britanijos karaliumi. Pagal tradiciją karališkoji valdžia niekada nesustoja, o kai tik vienas monarchas miršta, jo įpėdinis iškart užima jo vietą.

Būtent dėl ​​šios priežasties karališkasis standartas (vėliava), kaip ir kitos vėliavos, gedulo metu niekada nekeliamas iki pusės stiebo. Kitą dieną po karalienės mirties jos įpėdinis duos priesaiką, o abu parlamento rūmai taip pat prisieks ištikimybę karaliui.

Toliau naujasis karalius keliaus į JK. Beje, dar nėra žinoma, kokį vardą Charlesas pasirinks karūnavimui – tai gali būti Karolio III, Pilypo II, Jurgio VII ar Artūro I vardai. Naujojo karaliaus vardas bus paskelbtas kartu su oficialiu pranešimu, kur bus kalbama apie savo motinos Elžbietos II mirtį. Naujojo karaliaus karūnavimas pagal tradiciją įvyks ne anksčiau kaip po 5-6 mėnesių po karalienės palaidojimo.  

Karalienės laidotuvės

Valstybinės karalienės Elžbietos II laidotuvės vyks praėjus 10-12 dienų po jos mirties. Monarcho kūnas Vestminsterio abatijoje bus iki laidotuvių, kad žmonės galėtų ateiti ir atsisveikinti su karaliene. Ceremonijai bus paruošti du milijonai gėlių puokščių iš karališkųjų šiltnamių ir gėlynų. Po atsisveikinimo abatijoje, į kurią bus pakviesti apie du tūkstančius svečių, monarcho karstas bus nugabentas į Vindzoro pilį, kur Elžbieta II bus palaidota Šv. Jurgio koplyčioje šalia savo tėvo, motinos Elžbietos ir sesers princesės Margaret.

Laidotuvių išlaidos 

Karalienės Elžbietos II mirtis šaliai atneš didelių finansinių nuostolių ir šaliai kainuos apie 6 mln. Po monarcho mirties įvyksta kito monarcho karūnavimas, kuriam bus išleista nemaža pinigų suma. Taip pat bus perspausdinta visa nacionalinė valiuta su naujojo karaliaus atvaizdu, antspaudai, pasai, policijos uniformos, karinės uniformos ir net himno žodžiai „God Save the Queen! bus pakeistas atgal į „God Save the King!“ ir daugelis daugelio kitų.

21:13 | Karališka meilės istorija truko beveik 74 metus: vienas kitą įsimylėjo dar paauglystėje

Jų meilė nebuvo tokia, kaip kitų. Karalienės ir princo Philipo ryšys buvo nepakartojamas ir nepalaužiamas. Jų jausmai išgyveno šeimos krizes, karus ir politinius perversmus.

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

Per septynis dešimtmečius trukusią jų santuoką, Philipas buvo šalia Karalienės per porą pagarbių žingsnių. Net būdami fiziškai atskirai, pora buvo taip įsimylėjusi pora, kad mintimis visuomet buvo kartu. Šiais metais jie būtų minėję 74-ąsias vestuvių metines.

Visi aplinkiniai žinojo, kad karalienės ir princo Philipo ryšys yra unikalus ir nepalaužiamas. Tai nebuvo perteikta viešose meilės demonstracijose, kurios tikrai nebuvo jų stilius.

Jų meilė išgyveno viską – nuo pasaulį krečiančių karų iki šeimos skandalų.

Elžbieta ir Philipas buvo tolimi pusbroliai, o pirmą kartą susitiko vestuvėse 1934 m., kai jai buvo tik devyneri. Tačiau po daugelio metų vėl susitikę jie pradėjo susirašinėti laiškais ir įsimylėjo. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer